Nacionaliniai laikraščiai jau dykai dalinami. Kas toliau?

pagal | 2014/06/17

Vakaro zinio su ZemaiciuKažkaip netyčia šiandien į rankas pakliuvo Plungės ir Rietavo krašto laikraštis „Žemaitis“. Nustebino „stipri“ reklama laikraščio titulinio puslapio viršuje. Teigiama, kad „perkantiems „Žemaitį“ laikraštis „Vakaro žinios“ – nemokamai“.

Štai Jums ir situacija – rajonų spauda taip gerai gyvena, kad nemokamai (o gal ir mokamai) dar ir platina nacionalinį laikraštį. Žinoma, tokiu būdu tą nacionalinį laikraštį ir stiprina, nes dirbtinai kelia jo tiražą. Kadangi „Žemaitis“ skelbiasi turintis 6220 egzempliorių tiražą, galime tik numatyti, kiek pirkėjų nemokamai dar gauna ir „Vakaro žinias“.

Žinoma, galima galvoti ir kitaip. Tarkime, laikraštis „Žemaitis“ nori didinti pirkėjų skaičių ir nutarė palepinti potencialius pirkėjus pigiu nacionaliniu bulvaru. Gal ir geras sprendimas. Tačiau kai matai kainą už du laikraščius – ima liūdesys. Vos 1,2 lito ir žmogus gauna net du laikraščius. Žinant, kiek kainuoja spaudos platinimas, galima sakyti, kad laikraščiai platinami dempingo kainomis. Tiksliau sakant, net pigiau nei dempingas. Tik kyla klausimas, ar tokia piguma gali bent jau artimoje ateityje garantuoti nors vieno iš minėtų laikraščių kokybę? Galima viską atpiginti, ypač sutaupyti žurnalistų sąskaita. Mat, techninės sąnaudos visą laiką tik didėja.  Tad jei taupoma turinio kūrėjų sąskaita, tik laiko klausimas, kada reikės už tą patį 1,2 lito jau duoti tris ar keturis pigius leidinius. Tik ar bus ką skaityti? Tiksliau, ar kas nors norės skaityti tokį pigų laikraštį? Jau ir dabar plika akimi matosi, kad vartant gegužės 30 dienos „Žemaičio“ numerį gali rasti bemaž 3/4 laikraščio tyrinio, kuris yra reklama, sveikinimai, ES paramos viešinimas ir SRTRF remiamas turinys. Ar skaitytojus tai tenkina?

8 komentarai

 1. tikras lietuvis

  Seniai žinoma, kad šios šalies rinkai nėra reikalo turėti tiek laikraščių, kurie mala tą patį per tą patį.

  Atsakyti
  1. Dainius RadzevičiusDainius Radzevičius Įrašo autorius(-ė)

   tikras lietuvi, sutinku su tavo mintimi. Statistika rodo, kad turime bemaž 800 pavadinimų periodinių leidinių. Tokaii rinkai akivaizdžiai pernelyg didelis skaičius. O kuriems reikia numirti? Irgi sunku pasakyti.

   Atsakyti
   1. tikras lietuvis

    Rinka atsakys – tik reikia panaikinti
    galimybę gyventi iš užsakomųjų straipsnių.

    Atsakyti
 2. Dainius RadzevičiusDainius Radzevičius

  Mariau, jaučiu ribas. Savo irgi. Dėl algos taip pat. O čia klausimas buvo filosofinis ar dėl ko?

  Atsakyti
  1. Marius

   Valgome visi, bet ar užtarnautai? Žurnalistų veltėdžių dabar masė ir kiekvienas iš jų neabejoja, kad valgo užtarnautai, nors rašo niekam negyvybingą šudą. Ir be abejo stengiasi pagrįsti ir įrodyti savo svarbumą, ir reikalingumą. Panašiai kaip elektroninio pašto šiukšliadėžėje kiekvieną dieną kaupiasi masė reklamuojančių ir įrodinėjančių savo svarbumą, kurį neskaičius galima ištrinti visam laikui vieno mygtuko paspaudimu. Veltėdžiavimo mąstai ir savo reikalingumo pagrindimai ir įrodinėjimai ne tik žurnalistikoje, bet ir pedagogikoje, medicinoje, politikoje, visose srityse dabar grandioziniai. Deja, viskas turi ribą ir veltėdžiavimo tema tik uždelsto veikimo bombos klausimas.

   Atsakyti
   1. Dainius RadzevičiusDainius Radzevičius Įrašo autorius(-ė)

    Mariau, supratau 🙂 Na, kol kas stengiuosi dirbti tiek ir taip, kiek suprantu ir galiu. Kolegų pasitikėjimą reikia nusipelnyti nuolatos, o pasitikrinti suvažiavime. Beje, jis bus rudenį. Ten labai greitai viskas sprendžiama 😉 Žurnalistai jau tokie 🙂

    Atsakyti
 3. Marius

  Dainiau, kaip tu manai, ar pateisini žurnalistų sąjungos pirmininko 4000lt algą? Ar nejauti kartais, kad tai ir yra tavo riba?

  Atsakyti
  1. tikras lietuvis

   Aš manau, kad pateisina – visi žurnalistai yra trintukai. 😀
   Bent jau dauguma, nes komentatoriai yra už juos žymiai teisingesni žmonės.

   Atsakyti

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *