Pagaliau žurnalistų ir leidėjų savitvarka reformuota iš esmės

pagal | 2014/11/25

Uz garbinga zurnalistika prie LRV II 2007 11 05Šiandien Seimas priėmė Visuomenės informavimo įstatymo pataisas (projektas Nr. XIIP-1243(5), kurios įteisina naujai kuriamą Visuomenės informavimo etikos asociaciją – tikrą žurnalistų ir leidėjų savitvarkos organizaciją.

Naujos Visuomenės informavimo įstatymo pataisos įsigalioja jau nuo kitų metų sausio 1 dienos. Todėl šiandien veikianti Žurnalistų ir leidėjų organizacija turės būti pertvarkyta į naują komisiją, kurią įpareigotos steigti Lietuvos žurnalistų sąjunga, Lietuvos žurnalistų draugija, Interneto žiniasklaidos asociacija, Lietuvos radijo ir televizijos asociacija, Regioninių televizijų asociacija, Lietuvos kabelinės televizijos asociacija, Nacionalinė rajonų ir miestų laikraščių leidėjų asociacija. Labai svarbu, kad įstatymas užtikrino bent minimalų tokios organizacijos veiklos finansavimo modelį – veikla bus finansuojama iš metinių įmokų už transliavimo ir (ar) retransliavimo licencijas bei kitų teisėtais būdais asociacijos gautų pajamų.

Naujo etikos komisija rūpinsis viešosios informacijos rengėjų ir skleidėjų profesinės etikos ugdymu, nagrinės skundus dėl profesinės etikos pažeidimų, kuriuos galimai padarė viešosios informacijos rengėjai ar skleidėjai informuodami visuomenę. Labai svarbi įtvirtinta nuostata, kad ši komisija nagrinės viešosios informacijos rengėjų ir skleidėjų tarpusavio ginčus. Šiandien konkurencinė aplinka tokia, kad be tikros savireguliacijos dažnai belieka tik ilgi teismo procesai ir neefektyvūs sprendimai.

Šiandien žiniasklaidos besaikio bulvarėjimo ir komercialėjimo, taip pat  informacinio karo fone tampa visuomenės raštingumas žiniasklaidos srityje. Todėl komisija bendradarbiaudama su valstybės įstaigomis ir institucijomis užtikrins visuomenės informavimo priemonių naudojimosi visuomenėje raštingumo plėtrą, informacijos kritinio vertinimo bei analizės principų sklaidą. Tai turėtų būti matoma ir viešoje erdvėje, nes asociacija organizuos renginius visuomenės informavimo srities profesinės etikos klausimais, dalyvaus įgyvendinant valstybės institucijų strateginio planavimo programas, veiklos planus.

Todėl norisi pasveikinti visus kolegas, kad šis Seimo sprendimas netikėtai greitai ir sėkmingai įgyvendino ir lapkričio 22 dieną vykusio Lietuvos žurnalistų sąjungos suvažiavimo rezoliuciją DĖL VISUOMENĖS INFORMAVIMO PRIEMONIŲ SAVITVARKOS STIPRINIMO. Kolegos, LŽS Etikos komisijos pirmininko Viktoro Trofimišino parengtą rezoliucija. Joje buvo teigiama, kad valstybės, pripažįstančios laisvą ir nepriklausomą visuomenės informavimo veiklą kaip demokratijos garantą ir pilietinės visuomenės vertybę, pareiga – stiprinti žurnalistų ir medijų dalyvių apsaugą nuo bet kokio kišimosi į jų veiklą. Priimami įstatymai turi garantuoti žurnalistinės veiklos nepriklausomumą – šaltinio, žurnalistinio darbo priemonių ir medžiagos apsaugą, laisvą priėjimą prie informacijos, apsaugą nuo piktnaudžiavimo kaltinant šmeižtu ir pan.

Todėl Lietuvos žurnalistų sąjungos Suvažiavimas palaikė profesinės žurnalistų bendruomenės iniciatyvą stiprinti visuomenės informavimo priemonių savitvarką įteisinant Visuomenės informavimo etikos komisiją ir sudarant sąlygas naujų šiuolaikiškų profesinės etikos standartų kūrimui bei įtvirtinimui. O dabar belieka svarbiausias darbas – tinkamai įgyvendinti prisiimtus labai rimtus ir atsakingus įsipareigojimus. Tai galės padaryti tik konkretūs žmonės, kuriuos į naują etikos komisiją deleguos atsakingos organizacijos.

 

6 komentarai

 1. ŠS

  Dainiau, bet vistiek galėtumėt daugiau perskaityti ką rašote:“ Nneori nieko kol kas prognozuoti, nes to ir negaliu daryti. Tačiau jums jau esu minėjęs, kad tikrai nepretenduosiu ateityje daugiau į LŽS pirmininkius,“.Pirmininkius- gal ir nepretenduoji, bet A. Račas tai norėtų būti PIRMININKU. “ Visokio atsižviežinimo „??????
  kas yra „atsižviežinimo „? LŽS pirminino vieta reikalauja didesnės atsakomybės. Į tą vietelę yra daug norinčių.:)

  Atsakyti
  1. Marius

   A. Račas rašo: ,,Nereikia pamiršti dar ir to, kad visos šios pertvarkos bus gausiai finansuojamos, įskaitant ir mokesčių mokėtojų lėšas. Taigi leidėjai ir savininkai įtvirtins savo interesus, žurnalistai ir visuomenė atsidurs užribyje, o leidėjai ir savininkai už tai pasiims atlyginimą.Rezultatas, spėju, bus maždaug toks: žiniasklaidos etika taps įrankiu leidėjams suvedinėti sąskaitas su etiškais norinčiais būti žurnalistais, visuomenei gintis nuo ne etiškos žiniasklaidos taps iš esmės neįmanoma“.
   Bijau, kad A. Račas gali būti teisus! Mano irgi tokia pat nuomonė, kad susikūrė dar viena biurokratinė ir veltėdžių organizacija, kuri gins žiniasklaidos biznierių interesus.
   O kas liečia Dainiuką tai ko iš jo norėti, kiekvienam tik į save pasižiūrėti reikia, šudas tos visos kalbos apie žurnalistinę etiką, permainas, pinigai diktuoja etiką ir permainas ir ko gero nebėra tokių žmonių kas galėtų prieš pinigų diktuojamą etiką atsilaikyti. Reikia išlaikyti savo šeimas, vaikus, o gyvenimas vis brangsta tad etika tik spekuliacinė prekė, tušti pliurpalai, vaidyba – valdo pinigai.

   Atsakyti
   1. ŠS

    Peršasi išvada, kad tada nesvarbu kas vadovaus LRŽ ar Dainius ,ar Petras ar dar kas , vardų gali būti begalė. Reikalingas esminis NAUJO ŽMOGAUS gimimas, bet tai nereišikia, kad turime sedėti ir laukti ateinančių kartų, galimas ir esminis jau esamo Žmogaus atsinaujinimas t.y gal kitas protas ar kitokia pasaulėžiūra
    Sudėtinga, kai valdo pinigai, bet ne visus. O pagimdyti save naujai ne visi galime ir ne visi norime.

    Atsakyti
    1. ŠS

     Naujam gimimimui- didžiausia paskata, kai nebėra pinigų arba sveikatos. Kitaip? Nei kaip. Taigi nesiūlau ir nesiūlyčiau pasikeisti turintiems pinigų ar sveikatos. Ramai sau gyvenkite.

     Atsakyti
 2. Marius

  Delfi į mano elektroninį paštą siunčia naujienlaiškius ir visi jie prasideda antrašte apie nusikaltimus. Kokia čia etika? Pasinaudoti žmogaus gynybiniu refleksu su tikslu pritraukti informacijos paslaugų vartotoją. Kokią naudą vartotojo psichikai, protui teikia tokia informacija? Žiniasklaidos pagrindinis tikslas yra išsaugoti pačią save, nes ji kažkam yra pragyvenimo šaltinis. Todėl jokių naujovių tikėtis neverta, atvirkščiai, žiniasklaida agresyvės išnaudodama žmogaus instinktyvias gynybines reakcijas. Bus vis daugiau informacijos apie nusikaltimus, katastrofas, karo, terorizmo grėsmę, skurdą, badą, kovą už teisybę ir t.t. Bus vis daugiau informacijos apsunkinančios psichiką iki pojūčio, kad neįmanoma nieko pakeisti. O pakeisti gali tik kažkokia politinė partija! Todėl žiniasklaida realiai ir tarnauja politinėms partijoms, ji tapo politinių partijų įrankiu. Politikai su žiniasklaidos pagalba perka rinkėjus, o žiniasklaida dėka užsakomųjų politinių partijų straipsnių pragyvena. Žiniasklaidoje įsitaisė parazituojantys veltėdžiai, kurie užsiima manipuliacijomis, spekuliacijomis tai tapo pragyvenimo šaltiniu. Pavyzdžiui, Dainiui žurnalistų sąjungos pirmininko postas irgi pragyvenimo šaltinis, 4000Lt alga, todėl kaip A. Račas pastebėjo nepavykus Dainiui kandidatuoti į LRT vadovo vietą, kurioje alga didesnė jis neatsisakė žurnalistų sąjungos pirmininko vietos nors ir žadėjo, kalbėjo, kad reikalingas atsinaujinimas. Visos tos kalbos apie atsinaujinimą tėra Dainiaus kliedesiai, parodomoji paradinė pusė, o išduoda instinktas – pinigai. Viskas suprantama, juk keturi vaikai, o gyvenimas brangsta kasdien. Veltėdžių tema kasdien darosi vis aktualesnė, juk Lietuvoje 300 000 valstybės tarnautojų! Ir daugelis iš jų giminės! Pavyzdžiui, ar reikalingi tarpininkai ūkininkui? Nereikia jam tų tarpininkų, kam jie jam reikalingi, bet deja neįmanoma, veltėdžiai įsitaisę kaip parazitai ant ūkininko sprando, padaryta tokia sistema, kad ūkininkas be jų negalėtų ir išlaikytų visokias veltėdžių konsultacines firmas ir t.t. Armija veltėdžių įsitaisę ir žurnalistikoje, žiniasklaidoje, politikoje, televizijoje. Visi jie spekuliuoja žmogiškomis vertybėmis ši veikla jų pragyvenimo šaltinis. Kokia realią naudą tu teiki žurnaliste..?

  Atsakyti

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *