S. Stoma siūlo reformuoti prokuratūrą pagal Holivudo filmus

Seimo narys Saulius Stoma mėgsta Holivudo filmus (nuotrauka iš www.lrs.lt)

Sausio 19 d. Baltijos televizijos laidoje „Akistata su Lietuva” žurnalistas Aurimas Perednis kalbino Seimo narį Saulių Stomą.

Pokalbis vyko apie dabartinės prokuratūros darbą, problemas, prokuratūros sistemos reformą. Kalbėta ir apie pedofilijos bylą, ir apie tai, kad S. Stoma neįsivaizduoja dabar dirbančio generalinio prokuroro ateities šiame poste.

Tačiau tikrieji perlai pasklido tuomet, kai A. Perednis paklausė Seimo nario S. Stomos, ar vieno žmogaus (generalinio prokuroro – D.R.) pakeitimas gali pakeisti visą sistemą. Buvęs redaktorius (beje, pats sėdėjęs kalėjime už nusikaltimą) „tėkštelėjo” iš peties. Kadangi pažodžiui pacituoti negaliu, pabandysiu tik trumpai perteikti pagrindinę S. Stomos mintį:

„Kartais man atrodo, kad reikia atvežti į Lietuvą grupę teisininkų iš Amerikos, kad jie galėtų pakeisti mūsų sistemą. Mums reikia išsišokėlių gerąja prasme, kurie dirbtų taip, kaip dirba tie prokurorai Holivudo filmuose.”

Gaila, kad Seimo narys nepaminėjo konkrečių Holivudo filmų.

Aš siūlyčiau reformuoti prokuratūrą pagal keletą filmų, kuriuose veikia tokie personažai kaip Terminatorius, Žmogus voras, Milžinas Halkas. Šie veikėjai teisingumą vykdo greitai ir įspūdingai – paprastai nuo nusikaltimo pradžios iki teisingumo akto užtrunka maždaug 2 valandos (tokia filmo trukmė). Tačiau kadangi minėti personašai tiesiogiai nepriklauso teisėsaugos sistemai, siūlau perimti personažo patirtį iš filmo „Šaftas” (vaidina žinomas aktorius Samuel L.Jackson). Džonas Šaftas – bebaimis Niujorko policijos detektyvas. Visuomet vilkintis juodą odinį apsiaustą Džonas Šaftas nepripažįsta jokių autoritetų, ginčus linkęs spręsti kumščiais ir todėl dažnai konfliktuoja su kolegomis. Šis pareigūnas tiria painias ir sudėtingas, dažnai su rasizmu (galima pakeisti į pedofiliją – D.R.) susijusias bylas.

P.S. Siūlau S. Stomai paskaityti Baudžiamąjį, Baudžiamojo proceso ir Bausmių vykdymo kodeksus bei kitus mūsų šalies įstatymus, nes Lietuvos prokurorai dirba pagal Lietuvos įstatymus. O JAV teisė skiriasi nuo lietuviškos. Labai stipriai. Ir Holivudo personažai skiriasi nuo tikrų JAV prokurorų. Todėl Holivudo teisininkams čia būtų sudėtinga. O gal vertėtų pabandyti ir atsisiųsti keletą? Kalėjimą CŽV specialistai mums jau padėjo įsirengti, tai gal ir šaftų atsiųs…

18 komentarų

 1. D.Radzevičius Įrašo autorius(-ė)

  Aušra, net protingi žmonės kartais elgiasi kvailai 🙂 Aš – ne išimtis. Todėl Sauliaus Stomos situacija, manau, tiesiog iliustruoja, kas atsitinka dėl paviršutiniško požiūrio.į darbą Seime. O dar labiau atsakingai reikia plepėti (kalbėti) politikams.

  Atsakyti
 2. Aušra Juškaitytė

  D.Radzevičius :God, bet net išsirinkę, turime teisę ir netgi pareigą kontroliuoti politikus ir neleisti jiems taip dirbti, kaip daž-nai jie daro – reformas pripuolamai ir pagal savo matytus filmų herojus.

  tai o Stoma negi yra išrinktas, pagal mane jis yra laisvo mandato turėtojas. Kaip juos kontroliuot.
  Stoma protingas? Įdomu kas tavo požiūriu-kvailys?

  Atsakyti
 3. D.Radzevičius Įrašo autorius(-ė)

  tikras lietuvis :

  God.
  Tikra tiesa, bet kalbėti, kad tauta rinko, o ne juokus mėgstantys, tur būt, nereikėtų. Tauta tikrai nėra kvaila, o kad joje atsiranda juokdarių rinkėjų mažuma, tai jau čia nieko nepadarysi.

  Dar svarbiau, kad jei ateina juokdariai, sveiko proto partijos turi dirbti taip, kad populistai blogąja prasme ir grybų bei malkų skaldytojai vaikščiotų po seimą, bet nespręstų esminių dalykų.

  Atsakyti
 4. tikras lietuvis

  God.
  Tikra tiesa, bet kalbėti, kad tauta rinko, o ne juokus mėgstantys, tur būt, nereikėtų. Tauta tikrai nėra kvaila, o kad joje atsiranda juokdarių rinkėjų mažuma, tai jau čia nieko nepadarysi.

  Atsakyti
 5. D.Radzevičius Įrašo autorius(-ė)

  God, bet net išsirinkę, turime teisę ir netgi pareigą kontroliuoti politikus ir neleisti jiems taip dirbti, kaip daž-nai jie daro – reformas pripuolamai ir pagal savo matytus filmų herojus.

  Atsakyti
 6. tikras lietuvis

  Aš irgi apie tai dalinai, bet ir apie tai, kad teistam žmogui kažin ar moralu kalbėti apie teisėtvarką, nes, kaip taisyklė, teisti, kad ir po dešimtį kartų, visada kaltina teisėsaugą, o ne save – savo klaidų jie nemato, nors jokia prokuratūra jiems vogti neliepė.

  Atsakyti
 7. D.Radzevičius Įrašo autorius(-ė)

  Tikras lietuvi, nemanau, kad Stoma yra blogas žmogus. Mano galva, tai protingasžmogus, tačiau užsižaidžia poliko veikla Ten dirbti reikai, o ne žaisti.

  Atsakyti
 8. tikras lietuvis

  Kas gaunasi kada tokie stomos patenka į seimą – šneka žmogelis kaip turguje. Neduok dieve tokį seimą.

  Atsakyti
 9. marius

  Taigi, gyvenimas ne kino filmas. Bet tuomet gimsta dar viena tema – “Harmoningas ir patologinis menas“. Kūnas būna sergantis ir sveikas. Šeima būna serganti ir sveika. Valstybė būna serganti ir sveika. Menas irgi nelieka nuošaly jis taip pat gali būti patologinis arba sveikas.
  Tai, kad kažkas sukūrė filmą, nutapė paveikslą arba dainuoja ir siūlo mums yra faktas. Bet ar visas menas harmoningai veikia mūsų psichiką, fiziologiją, sveikatą? Ar visi filmų herojai harmoningi į kuriuos prisižiūrėjęs filmų paauglys nori būti panašus? O kaip su tom patologinio meno aukom – pajuokos objektu tapusios žvaigždės ir žvaigždūnai, manekenės – anoreksikės, kaip tie propaguojami kūno standartai ir paauglės, kurios sekina save dietom ir t.t. Aš paminėjau tik mažytę dalelę bet kas prisiims atsakomybę? Žurnalistai irgi neturėtų likti nuošaly…
  Kiekvienas dabar gali propaguoti savo meną ir pasivadinti menininku – demokratija. Kiekvienas prodiuseris gali kepti menininkus. Bet kas prisiims atsakomybę už patologinį, žalingą psichikai ir sveikatai meną?

  Atsakyti
 10. Aušra Juškaitytė

  o pas mus viskas gali būti scenarijum holivudo filmui. Kad ir ministrų keitimas. Va Palaitis vis dar dirba, o Ušackas greičiausia nebe.

  Atsakyti
 11. D.Radzevičius Įrašo autorius(-ė)

  marius :

  Gal Saulius norėjo pasakyti, kad jį žavi prokurorų sąžiningumas, ryžtas, pareiga tas CHARAKTERIS, kuris demonstruojamas daugelyje Holivudo filmų.

  mane irgi žavi filmai. Ir meilė ten graži, ir kova, ir viskas ten gražu. Ypač Holivudo filmuose. Bet juk čia gyvenimas. Ir JAV teisėsauga toli dar iki idealo. Juolab, kad aš dar pridėjau prie komenatro pavyzdį iš filmo Šaftas. Mes gal irgio norime tokių poliicninkų. Ir prokuror, ir teisėjų. Ir POLITIKŲ norime gerų. Kokiais vaizduojami kartais JAV preizidentai ar kokie sąžiningi senatoriai. Bet dar karąt grįžkime į gyvenimą ir nedarykime reformų pagal filmus. Taip nebūna ir nereikai daryti.
  Galiu dar priminti filmą „Žmogus iš kapucinų bulvaro”. Ten mergina prašė jai vaiką iš karto padaryti. Kinematografininkas sak,ė kad tik filme viskas gaunasi greiati nes yra montažas. O ji jam atsakė, kad nori kaip filme.

  Atsakyti
 12. Aušra Juškaitytė

  tai ir aš žinau, kad komisaras. Stmai šitai pasakyt reikia.
  Kadangi Stoma neįvardino nei vieno filmo, dėl to kad matyt ir nematė apie tuos prokurorus nė vieno, tai mes nespėliosim ką jis norėjo pasakyt.

  Atsakyti
 13. marius

  Gal ne taip supratote Saulių Stomą? Gal Saulius norėjo pasakyti, kad jį žavi prokurorų sąžiningumas, ryžtas, pareiga tas CHARAKTERIS, kuris demonstruojamas daugelyje Holivudo filmų. Gal mūsų prokurorams trūksta to CHARAKTERIO, kurį turi prokurorai Holivudo filmuose?
  Kai idealas yra “asmeninis gerbuvis“ tuomet patriotizmas, altruistinis didvyriškumas pradeda atrodyti kaip kvailumas…

  Atsakyti
 14. Aušra Juškaitytė

  o koks sirtumas kas. tegu būna dabar jau nors Šrekas. O šiaip tai Katani jis siūlė. Daunų kompanija susirinko ten ir pirmyn.

  Atsakyti
 15. Karolis Jachimavičius

  Terminatorius, Žmogus voras ir milžinas Halkas nėra prokurorai 🙂

  Atsakyti

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *