LRT Tarybos nariai deklaruos privačius interesus ir dirbs skaidriau

pagal | 2010/02/10

Lietuvos radijas ir televizija brangins žurnalistų gerą vardą

Vakar bemaž 5 valandas truko Lietuvos nacionalinio radijo ir televizijos (LRT) Tarybos posėdis. Buvo daug diskusijų, keletas balsavimų. Man tai panašu į rimtą darbą. Kitiems atrodo gal ir kitaip.

Man įsimintini bent trys svarbūs sprendimai. Tikiu, kad jie turi būti aktualūs visai visuomenei.

Visų pirma, posėdyje priimtas labai svarbus sprendimas, kad LRT nacionaliniame radijuje ar televizijoje įdarbinami žurnalistai turėtų vengti interesų konflikto. Toks Tarybos sprendimas buvo priimtas atsižvelgus į Lietuvos žurnalistų ir leidėjų etikos komisijos išiaiškinimą, kuris atsiųstas atsakant į keletą laidų LRT vedančios Zitos Kelmickaitės paklausimą. Zita Kelmickaitė etikos sargų klausė, ar dar šių metų vasarą komisijos priimtas sprendimas dėl vienos žurnalistės bandymo suderinti žurnalistiką su darbu rajono savivaldybės taryboje yra taikomas ir jai. Komisija tada nusprendė, kad toks skirtingų veiklų derinimas pagal Žurnalistų ir leidėjų etikos kodeksą neįmanomas ir tai pažeidžia etikos kodeksą.

LRT Taryba vienbalsiai nusprendė, jog ji laikosi nuomonės, kad „žurnalistai, dirbantys žurnalistinį ir politinį darbą susiduria su nuolatiniu interesų konfliktu“ (taip savo sprendima ir buvo parašiusi etikos komisija). Todėl LRT Taryba pasiūlė administracijai užtikrinti tokį šios nuostatos praktinį įgyvendinimą LRT veikloje, kad žurnalistams nekiltų jokių interesų konfliktų.

Dar vienas svarbus sprendimas – atsižvelgdama į tai, kad pradedant “LTV World” transliacijas Seimas ir Vyriausybė buvo pažadėjusi šio kanalo transliacijas finansuoti atskira eilute, bet šis pažadas neįvykdytas, LRT taryba pasiūlė administracijai spręsti tolimesnį klausimą dėl šio kanalo galimo transliacijos nutraukimo.

Tačiau bene svarbiausia diskusija vyko dėl LRT tarybos narių statuso ir veiklos skaidrumo, viešųjų ir privačių interesų deklaravimo. Pagal pakartotinį Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos įstatymo išaiškinimą, LRT Tarybos nariai privalo deklaruoti privačius interesus bei vengti viešų ir privačių interesų konflikto. Man tai buvo aišku ir be deklaracijų, tačiau dabar tai privalės daryti visi tarybos nariai. Kitaip gresia bauda. Mano galva, supainiojus šiuos intersus turėtų būti numatyta galimybė pagal įstatymą atšaukti Tarybos narį iš tokių pareigų. Galbūt artimiausiu metu Seimas ir pataisys LRT veiklą reguliuojantį įstatymą būtent taip.

Tačiau kai LRT Tarybos nariai įdėmiai perskaitė VTEK laišką, kuriame pacituotas interesų deklaravimą reguliuojantis įstatymas, nustebo ir kai kas net pasipiktino, kad Tarybos nariai ne šiaip turi deklaruoti intersus, bet pagal įstatymo raidę jie yra laikomi ir valstybės tarnyboje dirbančiais asmenimis. Toks statusas nenumatytas LRT įstatyme ir visiškai niekaip neaptartas. Maža to, LRt tarybos nariai net nėra sudarę darbo sutarčių su LRT. Todėl buvo nuspręsta paprašyti LRT administracijos parengti kreipimosi į teismą projektą, kuris padėtų išaiškinti, ar nėra kolizijos tarp kelių įstatymų nustatant LRT tarybos nario statusą.

Tai tiek tų LRT Tarybos darbų. Kol kas. Nes metai yra ir bus nelengvi. Kitas LRT Tarybos posėdis vyks kovo 16 dieną.

2 komentarai

 1. D.Radzevičius Įrašo autorius(-ė)

  Artūrai, sutinku su tavimi visiškai. jei pasirodys, kad teisme jokiame negalime nieko išsiiaškinti, tuomet yra kitas kelias – suderinti įstatymus taip,. kad būtų aiškesnis LRT tarybos nario statusas. Pats žinai, kiek reikia ir net su adminsitracija aiškintis. Dėl to irgi kalbėjomės. Manau, kad ir tu, ir aš, ir daug kitų Tarybos narių mielai ne tik interesus deklaruos, bet ir dar daugiau įsipareigojimų prisiims. Todėl nemanau, kad verta sureikšminti mūsų norą išsiaiškinti Tarybos nario statusą. Visi deklaruosime tuos interesusu ir čia problemos nebus. ir, spėju, kai kurių tarybos narių baimė ir nenoras būti valstybės tarnautojais reiškė tik viena – jie neskiria skirtingų statusų žmonių, kurie dirba valstybei. Manau, kad kai kurie bijojo tapti formaliais valdininkais. Ypač žinant jų reputaciją.

  Atsakyti
 2. Artūras Račas

  Dainiau, manau reikėtų būti sąžiningiems iki galo. Tu teisus, kad VTEK išaiškino, jog privačius inetersus deklaruoti būtina, tačiau, kaip ir rašiau, tai VTEk jau buvo padariusi spalio mėnesį ir Tarybos nariai su tuo išaiškinimu jau buvo susipažinę.

  Tu sakai, kad tarybos nariai buvo pasipiktinę dėl to, kad jie laikomi valstybės tarnyboje dirbančiais asmenimis. Ne visiškai tikslu, nes VTEK taip nesako – yra pasakyta, kad LRT tarybos nariai yra „priskiriami valstybinėje tarnyboje dirbančių asmenų grupei”. Kaip turėjusiam glaudų ryšį su teisę, Tau matyt, nekyla abejonių, kad tarp šių dveijų kategorijų yra šioks toks skirtumas.

  Tačiau – kas mano nuomone – yra svarbiausia, tai jog prievolė deklaruoti privačius interesus būtent ir atsiranda todėl, kad nors ir nebūdami valstybės tarnautojais, LRT tarybos nariai, pagal įstatyme esantį apibrėžimą (asmenys, dirbantys viešosiose įstaigose, kurios gauna lėšų iš Lietuvos valstybės ar savvaldybių biudžetų bei fondų ir turintys administravmo įgaliojimus) patenka į tą pačią grupę. Tą ir pasakė VTEK. Nieko daugiau.

  LRT įstatymas čia niekuo dėtas ir teismas, kreipimuisi į kurį vakar pritarė taryba ir Tu, – taip pat. Juk kaip žmogus, daug metų praleidęs šalia teisės, žinai, kad teismas neturi galios aiškinti VTEK sprendimo – drįsčiau spėti, kad prašymas aiškinti iš viso bus atmestas.

  Vienintelis dalykas, ką gali administracija – skųsti VTEK sprendimą. O skundas, mano supratimu, reiškia tik viena – nesutikimą su tuo sprendimu. Kurio esmė yra – LRT tarybos nariai privalo deklaruoti privačius interesus.

  Atsakyti

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *