Nereikalaukime iš komercinių medijų pernelyg daug. Daugelis kuria pramogą

pagal | 2011/06/20

Žurnalistų ir leidėjų etikos kodeksas

Šiuo metu intensyviai renku medžiagą vakaro diskusijai apie galimybę Lietuvos žiniasklaidos priemonėms turėti savo etikos kodeksus. Analizuoju didžiųjų medijų (nacionaliniu mastu platinamų dienraščių, televizijų, radijo stočių) veiklą. Keistas jausmas apima – daugelis yra orientuoti į pramogas, tad kodeksus turėtų, matyt, rengti pramogų turiniui.

Tačiau reikia pažymėti, kad ne visi užsiima tik pramoga. Žinoma, tai labiau taikytina spausdintinei žiniasklaidai. Na o elektroninės…

Štai pirmasis mano „aplankytas” televizijos kanalas tiesiai šviesiai skelbiasi:

„LNK TV pateikia iš esmės pramoginę programą, kurią sudaro dienos serialai ir itin patraukli vakaro programa: populiarumą išsikovojusios autorių laidos ir naujausi užsienio serialai bei vaidybiniai filmai. LNK TV programos trukmė – 19 valandų per dieną / 133 val. per savaitę. Originali programa – 35 %, užsienio produkcija – 65 %. LNK užsienio produkciją sudaro naujausi serialai, vaidybiniai filmai, taip pat animacija bei dokumentika.”

Kadangi televizija TV3 patys apie savo prioritetus nekalba, tai labai lengva pažiūrėti apie pagrindines veiklos kryptis juos valdančioje bendrovėje:

„Modern Times Group MTG AB is a leading international entertainment broadcasting group with the largest geographical broadcast footprint in Europe.”

Štai visai neseniai naują komandą gavusi Baltijos TV aiškiai deklaruoja – pirmyn į pramogas. Cituoju bendrovės pranešimą spaudai:

„Pasak Pauliaus Kovo, jeigu televizija yra pramoga, tai kodėl joje tiek daug vertelgiškumo, smurto ir kraujo? „Esu įsitikinęs, kad dabar pats laikas startuoti kitokiai televizijai ir kitokioms pramogoms,“- sako P. Kovas.”

Tiesa, kiek kitaip save pristato ir žurnalistų laidas akcentuoja „Lietuvos ryto televizija:

„Lietuvos ryto televizija – bendro formato televizijos kanalas, kuris orientuojasi į visą auditoriją. Rodome populiariausius užsienio serialus, filmus, žiūrovų simpatijas pelniusias ir patyrusių žurnalistų rengiamas autorines laidas bei aukščiausio lygio krepšinio rungtynes. Svarbi Lietuvos ryto televizijos programos dalis – žinios iš Lietuvos ir pasaulio. Mūsų televizija rengia išsamiausią šalyje aktualijų laidą „Reporteris”.

Apie dienrašio „Lietuvos rytas” strategiją sunku buvo rasti informacijos, bet jam artimas lrytas.lt skelbiasi kaip „karščiausių naujienų gamintojas”:

„lrytas.lt leidžiamas nuo 2006 metų. Karščiausias naujienas, videonaujienas, „Lietuvos ryto” dienraštį, orų prognozes, tv programas ir kitą informaciją galite rasti viename iš populiariausių Lietuvos portalų.”

„Respublikos leidinių grupė” save pozicionuoja labai įvairiai, tačiau didžiausias jų leidinys „Vakaro žinios” (kaip ir specialus projektas „Olialia”) iš esmės orientuotas taip pat į pramogas:

„Vakarų ekspresas” bei “Šiaulių kraštas” sutelkia dėmesį į pajūrio bei šiaurės Lietuvos regionų aktualijas, plačiosioms masėms, o ypač – skubantiems, šmaikštų bei lakonišką stilių mėgstantiems skaitytojams skirtos “Vakaro žinios”, labiau analitiniu požiūriu, tautiškumu išsiskiria “Respublika” (leidžiama ir rusų kalba).”

Kadangi „Lietuvos žinios” aiškių prioritetų neskelbia, tad daug ką pridėti ir negaliu.

Labai įdomus ir ambicingas vertybių deklaravimas priklauso „SC Baltic media” bendrovei, kuri valdo ne vieną žurnalą:

„Novatoriškiausia aukštos kokybės produktus kurianti leidybos grupė, intelektualių leidinių rinkoje išsiskirianti skaidria ir turininga žiniasklaida. Vertę kurianti pelninga organizacija, lyderė Baltijos regione iki 2013 metų.”

Panašią kryptį, tačiau be novatoriškumo ir į negatyvo vengimą orientuotas vertybes deklaruoja žurnalas „Valstybė”:

„Žurnalas „Valstybė” nekelia ir nekels tikslo ką nors demaskuoti ar apjuodinti. Daugiausia pastangų žurnalo kolektyvas deda aiškindamasis kryptis, kurias plėtodama mūsų valstybė ir jos piliečiai galėtų džiaugtis ekonomine bei socialine gerove, demokratijos teikiamais privalumais ir taip kurti darnią bendruomenę.”

Lietuvoje daug žurnalų ir naujienų portalą delfi.lt valdanti bendrovė Ekspress Group orientuota į lyderiavimą rinkoje, tačiau nurodo ir savo turimą kodeksą:

„The company’s goal is to be a truly modern media company with a strong foothold in all markets where actively present, with a leading position in online media.”

Na o daugiausiai vilčių išvysti savą konkrečios medijos kodeksą suteikė naujienų agentūra BNS. Jie savo tinklapyje skelbiasi:

„Baltic News Service” – didžiausia Baltijos valstybių naujienų agentūra, teikianti svarbiausias politikos, ekonomikos, finansų ir kitų sričių naujienas iš Lietuvos, Baltijos šalių ir pasaulio. <...>BNS, veiklą pradėjusi 1990 metais, vadovaujasi pagrindiniais į turinio kokybę orientuotos žiniasklaidos principais.”

Taigi, pradėti yra nuo ko. Bet didelių vilčių iš karto puoselėti neverta.

P.S. Specialiai nenagrinėjau visuomeninio transliuotojo LRT. Manau, kad jis turi būti visiems kitiems žiniasklaidos kanalams kaip kelrodė žvaigždė. Jie skelbiasi, kad jų misija – teikti Lietuvos visuomenei tikslią, objektyvią ir subalansuotą informaciją, kokybiškas šviečiamąsias, kultūrines ir pramogines programas, sudaryti prielaidas darniam vystymuisi, demokratijos plėtrai bei atviros visuomenės vertybių įsitvirtinimui Lietuvos Respublikoje.

6 komentarai

  1. Simas

    Va, dar kai ką išmąsčiau 🙂 Galbūt problema yra ne tame, kad visose medijose pilna pramoginio turinio, o tame, kad nėra rimto, analitinio, nešališko, maximaliai objektyvaus informacijos pateikimo? Na, jo tikrai pernelyg mažai…

    Atsakyti
  2. Simas

    Nieko naujo. Bet tereikia, kad pačios televizijos ar kūrėjai pripažintų, kad jų kuriamas turinys – pramoginis. Pvz. tokios laidos kaip Kodėl, Akistata, FTB ir panašūs „šedevrai”…

    Atsakyti

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *