Kodėl žiniasklaida „kriminalizuoja“ Lietuvą ir mūsų gyvenimus? Nesuprantu

pagal | 2015/12/07

Daugelis skaitytojų, žiūrovų i klausytojų jau seniai pripratę ir prie rubrikų „Kriminalai“. Man ši rubrika dažniausiai atrodo kvailai skambanti, neprofesionaliai parengta ir nepagrįstai demonizuojanti žmones, kurie viso labo tapo nelaimės dalyviais.

Kai kas, žinau, net specialiai kas vakarą laukia tų „kriminalų“. O štai kai kuriose televizijose net žinių laidos skaidomos taip, jog buvusi rubrika „Kriminalai“ pateikiama kaip atskira laida „Kriminalai“. Tačiau man graudu žiūrėti, kai kokiame gaisre ar automobilių avarijoje nukenčia žmonės (net jei administracine tvarka kas nors yra smulkus tvarkos pažeidėjas) ir čia pat jie „kriminalizuojami“ tokioje rubrikoje. Kodėl? Ir net jei koks girtuoklis sėdo už vairo, ir pagautas buvo išgėręs bei nubaustas administracine tvarka, kodėl tokias naujienas reikia vadinti „kriminalu“?

Šis klausimas man seniai kelia įvairių minčių. Štai dar prieš metus buvo pristatyti ilgamečio mokslinio projekto „Kriminalinės justicijos recepcija visuomenėje“ rezultatai ir pagal juos išleista kolektyvinė monografija „Kriminalinės justicijos suvokimas visuomenėje“. Čia buvo pateiktos tokios išvados:

„Lietuvos spaudos ir televizijos reportažų analizė parodė, kad medijoms būdingi intensyvūs informacijos apie kriminalinę justiciją srautai. Pateikiama informacija dažniausiai aprašomojo pobūdžio, trūksta analitiškumo, o įvykių nušvietimas fragmentiškas, nukreiptas į įvykius „čia ir dabar“. Kriminalinės justicijos tematika dažniausiai įprasminama neigiamame kontekste, akivaizdi orientacija į smurtinius įvykius, o tai iškreipia realią kriminogeninę situaciją, formuoja nerimastingo pasaulio vaizdą.“

Štai pažiūrėkit, kaip atrodo tie mūsų „Kriminalai“ TV3.lt , LNK, Delfi Kriminalai. Didžiuosius neblogai kopijuoja ir regionai. Portalas palangostiltas.lt net savižudybę (tikrai didelę nelaimę) priskyrė kriminalams. O juk dauguma redaktorių turi žinoti, kad žiiniasklaida gyventojų daugumai pristato, ne tik KAS reikšmingo įvyko, bet taip pat ji pateikia veiksmingą interpretaciją, KAIP reikia suprasti tai, kas įvyko.

Tiesa, nors Delfi portale rubrika kriminalai, tačiau galima rasti lyg ir užuominą, kad čia dar yra ir nusikaltimus bei nelaimes. Tačiau vienas juokingiausių kriminalų rubrikos atvejus, kai čia atsiduria naujiena apie ant automobilio užgriuvusį medį.

Todėl natūraliai kyla dar vienas klausimas – gal viskas kriminalizuojama todėl, kad daugiausia informacijos gaunama iš teisėsaugos institucijų? O kadangi net ir nelaimės atveju dažnai vyksta ikiteisminis tyrimas, kuris dažnai nutraukiamas, tai natūraliai kriminalais daroma viskas, kad nors gali būti prie to „pritemptas“.

Gali būti, kad kriminalizuojamas mūsų gyvenimas dar ir norint labiau pritraukti auditorijos dėmesį. Juolab, kad dar 2012 metais buvo nustatyta, jog naujienų portaluose žmones labiausiai traukia pramogos ir kriminalai. Apie tai rašė žurnalas „Veidas„. Bet toks elgesys, man atrodo, yra labai jau žemas ir nesąžiningas. Nes net niekuo kalti žmonės, kurie iš principo dažnai yra aplinkybių aukos, pateikiami neigiamame socialiniame kontekste.

ta proga teko žiūrinėti ir užsienio žiniasklaidą. Štai mano mėgiamas leidinys Guardian irgi turi kriminalų. Bet juos skaitant man jaučiasi skirtumai nuo Lietuvos situacijos. Beje, čia ta rubrika taip aiškiai nereklamuojama kaip pas mus. Beje, mūsų visuomeninis  lrt.lt taip pat naujienas pateikia be ryškiai parodytų kriminalų. Tai džiugina.

6 komentarai

 1. tikras lietuvis

  Tavo veiksmai, Dainiuk?
  Nemiegok – žinok už ką algą gauni.
  Kol Lietuvoje bus draudžiama tiesa, tol žiniasklaida bus atsakinga už Lietuvai tokiu būdu padarytą žalą (tai, kad Lietuva niekaip nepakyla iš griuvėsių, – už tai daugeliu atveju yra kalta korumpuota žiniasklaida, kuri su labai jau mažytėmis išimtimis, kurių net dabar negalėčiau nurodyti, yra kalta visa).
  Kartu su ja atsakingas būsi ir tu.
  Gal būt netgi teks pasėdėti kalėjime.
  Taip, kad privalai atlikti savo darbą.

  Atsakyti
  1. Dainius RadzevičiusDainius Radzevičius Įrašo autorius(-ė)

   tikras lietuvi, juokini tautą su tokiais komentarais 🙂 Už ką dar atsakingi esame? Ai, prisiminiau – už viską 🙂 Ok. o bausmė kokia? Mirties? Tinka. Gal keičiame iki gyvos galvos. O komentatoriai ir pseudo tikri lietuviai už ką atsakingi – už tai, kad skaito korumpuotą žiniasklaidą Tada kartu sodiname. Kaip bendrininkus.

   Atsakyti
   1. tikras lietuvis

    🙂
    Komentatoriai traukia atsakomybėn visokius pirmininkus.
    🙂

    Atsakyti
 2. tikras lietuvis

  Žiniasklaida ir tiesa – skirtingi dalykai.
  Pats paskutinis pavyzdys – Delfis šiandien blokavo visus komentatorius, kurie nors kiek užsiminė apie E. Mildažytės padarytą pirmosios savo šeimos išdavystę (ką ji pati, beje, pripažįsta) bei išardymą pirmosios Vyšniausko šeimos.

  Atsakyti
  1. Dainius RadzevičiusDainius Radzevičius Įrašo autorius(-ė)

   Manau, kad tai nebuvo tiesa, o buvo briedas ir piktybiškas nesąmonių rašymas. Kuo čia dėta situacija praeityje ir žmogaus mirtis nuo sunkios ligos? Aūūūū, tikras lietuvi. Ir nėra jokios išdavystės jau šiandien. Dabar buvo kita šeima. Senosios nebeliko, tad ir nukentėjusiųjų neliko. O tokie rašinėtojai, kurie gina neegzistuojantį daiktą yra kvailio vietoje. Dar ir piktybinio. dar ir žeidžia asmens privatumo dalykus. kenkia ir jų vaikams. Blokuočiau ir aš.

   Atsakyti
   1. tikras lietuvis

    Klysti ir juos įtikinau, kad klysta – atblokavo.
    Manau, kad neturi kompetencijos komentarų nagrinėjime.
    Ką mums reikės su pačiu daryti?
    🙂

    Atsakyti

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *