Sodra nemažins ligos išmokų tik tiems autoriams, kurie kūrybine veikla užsiims ne ligos metu

pagal | 2009/05/18

Šiandien gavau dar vieną atsakymą iš Sodros apie tai, kad ligos metu už praėjusį laikotarpį gavęs pajamų žmogus, pasirodo, gali būti laikomas laikinai dirbusiu ligos metu.

Iš laiško aiškiai galima suprasti, kad Sodra nesikėsins į autoriaus pajamas (tiksliau, nesumažins ligos pašalpos), kurias jis gavo ligos metu. Tačiau jei sukursite eilėraštį ar kitą autorinį kūrinį sirgdamas ir gausite už tai pajamų, tuomet už tokią veiklą gali būti pritaikyta sankcija. Ligos pašalpa gali būti nebemokama arba sumažinta.

Tie atvejai, kai asmuo pajamas už autorinėje sutartyje numatytus darbus gauna laikinojo nedarbingumo laikotarpiu, tačiau darbai buvo atlikti iki laikinojo nedarbingumo nustatymo, nėra laikomi elgesio taisyklių pažeidimu. Taigi tokiu atveju gali būti mokama ligos pašalpa nepriklausomai nuo to, kad jis gauna autorinį atlyginimą.
Pagarbiai
Eglė Brunalaitė
Komunikacijos skyriaus vyr. specialistė
Valstybinio socialinio draudimo fondo valdyba prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos Tel. (8 5) 263 6027 Faksas (8 5) 275 3497 El. paštas Egle.Brunalaite@sodra.lt

Primenu, kad istorija prasidėjo nuo to, jog vienas kolega žurnalistas atsiuntė žemiau pateiktą laišką. Šis laiškas kaip klausimas buvo nusiųstas Sodrai patikslinti situaciją. Žemiau pateiktas atsakymas netikslus, todėl buvo paprašyta patikslinti.

Klausimas: Istorija klostosi tokia – nors ne aš esu herojus: apsirgo žurnalistas, atgulė Ligoninėn. Pristačius biuletenį Sodrai, ši klausia (oficialiai) darbdavio – ar žurnalistas negavo ligos metu honoraro. Jei gavo – špygą, o ne išmokas.
Atsakymas:Laba diena,
Siunčiu Jums paaiškinimą dėl ligos pašalpų mokėjimo:
Asmenys, pripažinti laikinai nedarbingais ir turintys nedarbingumo pažymėjimus, privalo laikytis elgesio taisyklių nedarbingumo metu.
Nedarbingumo pažymėjimų bei nėštumo ir gimdymo atostogų pažymėjimų išdavimo taisyklėse nustatyta, kad elgesio pažeidimais laikomi tie atvejai, kai asmuo, pripažintas laikinai nedarbingu, gydytojo paskirtu laiku neatvyksta pasitikrinti darbingumo, nesilaiko gydytojo nustatyto gydymo režimo, neatlieka paskirtų gydymo ar diagnostikos procedūrų, atvyksta pas gydytoją neblaivus, dirba, mokosi, keliauja ar elgiasi taip, kad jo veiksmai gali užtęsti laikinojo nedarbingumo trukmę. Jeigu asmenys, gaunantys pajamas pagal autorines sutartis, yra pripažinti laikinai nedarbingais, bet laikinojo nedarbingumo metu dirba sutartyje numatytus darbus: rašo straipsnius, piešia, lipdo, koncertuoja, dalyvauja renginiuose ir kt., tai taip pat laikoma elgesio taisyklių pažeidimu nedarbingumo metu.
Nustačius, kad asmuo laikinojo nedarbingumo metu pažeidinėjo elgesio taisykles, ligos pašalpa gali būti neskiriama arba jos mokėjimas nutraukiamas nuo pažeidimo padarymo dienos, bet ne ilgiau kaip 14 kalendorinių dienų. Prieš priimdama sprendimą dėl ligos pašalpos skyrimo/neskyrimo, „Sodra“ atlieka asmens medicininių dokumentų patikrinimą, su gydytojais ir asmenims aiškinasi pažeidimų priežastis ir jų įtaką asmens laikinojo nedarbingumo trukmei.
Pagarbiai
Eglė Brunalaitė
Komunikacijos skyriaus vyr. specialistė
Valstybinio socialinio draudimo fondo valdyba prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos Tel. (8 5) 263 6027 Faksas (8 5) 275 3497 El. paštas Egle.Brunalaite@sodra.lt

9 komentarai

 1. D.Radzevičius Įrašo autorius(-ė)

  Miela Inga, tai buvo klausimas, kurį aš gavau iš kolegos. Jį persiunčiau ir dar su savo komentaru. esmė net ir šiame kūrybiškame laiške yra. Todėl dabar jau prasidėjo kitas procesas, rengiami raštai oficialū su siūklymais spręsti šį klausiąm taip, kad žmogus nenukentėtų.

  Atsakyti
 2. Inga Vertere

  Kazko nesupratau, tai sitoks „Klausimas” ir buvo pateiktas Sodrai??? Matyt kuribiskai zurnalistas parase… :))))
  Turejau omenyj, ar nebande kas normalu uzklausima Sodrai parasyti, isdescius konkrecias aplinkybes, vadovaujantis teises aktu nuostatomis.

  Atsakyti
 3. Inga Vertere

  Ir dar. Autorineje sutartyje paprastai aptariamas kurinio perdavimo ar autorinio darbo atlikimo terminas. Turetu buti ir kazkoks dokumentas, kad darbas jau atliktas iki ligos. Kaip kolegos atveju yra?

  Atsakyti
  1. D.Radzevičius Įrašo autorius(-ė)

   Sodra nežiūri į sutartį, nes ten nėra darbo laiko Yra bendras terminas, nuo kada iki kada padraai darbą. tai tik tuo atveju, jei yra užsakymas kūrinio. o jei tu jį jau kažkada padaręs, tai surašoma tik sutartis dėl to kūrinio teisių suteikimo. Ot tada ir yra didžiausia nesąmonė.

   Atsakyti
 4. Inga Vertere

  Gera butu ir klausima pamatyti, kaip buvo suformuluotas, nes geras klausimas – puse atsakymo. Pvz. „prasau duoti nuorodas i teises aktu nuostatas, kuriom pajamu gavimas prilyginamas darbui”, ypac biurokrams tokie tikslus klausimai „patinka”.
  As pati su sodra del biurokratiniu kliuciu kovojau ir issikovojau savo.

  Atsakyti
  1. D.Radzevičius Įrašo autorius(-ė)

   Klausimas buvo toks:

   Istorija klostosi tokia – nors ne aš esu herojus: apsirgo žurnalistas, atgulė Ligoninėn. Pristačius biuletenį Sodrai, ši klausia (oficialiai) darbdavio – ar žurnalistas negavo ligos metu honoraro. Jei gavo – špygą, o ne išmokas.

   Atsakyti
 5. Juozas

  Tai būtent dėl to ir reikia įrodyti bukagalviams, kad Europoje yra civilizuotai, o ne taip, kaip pas mus Lietuvoje – kaip kam patogiau ir toliau jau ne jūsų reikalas…

  Atsakyti
 6. D.Radzevičius Įrašo autorius(-ė)

  Čia net ir kitų šalių prajktika ne prie ko. esminis principas, kuris pažeidžiamas tokia tvarka, kad faktiškas pajamų gavimo laikas tapatinamas su darbo laiku. Darbo santykių atveju yra kitaip. Bet ten paprasčiau apskaičiuoti, nes yra darbo laikas, apskaita. Autorinių sutarčių atveju nėra tokiso apsakitos ir sunku nustatyti darbo laiką. Todėl daroma taip, kaip sodros darbuotojams paprasčiau – kadaga gavai pajamas, tada ir dirbai. Nors gyveniams viskas būna visai kitaip.

  Atsakyti
 7. Juozas

  Manau čia nereikia išradinėti dviračio – prieš kovojant, reikia paruošti kovos įrankius, todėl siūlau pažiūrėti normaliai egzistuojančią tvarką (pagal minimą faktą dėl honoraro) keliose ES valstybėsi, pvz. Vokietija, FRA ar pan., ten jau tikrai viskas susigulėję ir nusistovėję. Tik gaila, kad mūsų LRS narių padėjėjai (nes patys nariai nelabai ką ir daro) tingi pažiūrėti ir pastudijuoti jau aprobuotą praktiką Europoje…

  Atsakyti

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *