Kas yra mūsų autoritetas?

pagal | 2009/09/09

Šiandien ryte klausydamas kolegos Audrio Antanaičio radijo laidos „Raktas” apie tai, kaip įveikti sunkmečio sukeliamas baimes, užkliuvau už vienos minties. Apie šaindieninius mūsų vartotojiškos viusomenės autoritetus.

Kas yra mums tikrieji autoritetai? Matyt, lengviau pasakyti, kas nėra. Nes iš tiesų šiandien trūksta autoritetų. Tikrų. Politikoje, žiniasklaidoje, net ir kultūroje, apskritai visoje visuomenėje. Kodėl? Ogi todėl, kad didelė dalis visuomenės kaip didžiausią autoritetą vertina VIEŠĄJĄ NUOMONĘ. Kitaip tariant, pletkus. ir žmonės ums tampa autoritetu tada, kai juos viešai rodo, jais žavisi. Pvz., šiais metais stodami į žurnalistiką jauni žmonės kaip žymiausią ir išskirtinį Lietuvos verslininką dažnai įvardino… Laimutį Pinkevičių. Nes jį mato visur ir visuose žurnaluose. O paklausti, kodėl jis ir kuo žymus ir svarbus, niekas negalėjo pasakyti? gal jis daug mokesčių sumoka, gal Lietuvos ekonomikai padeda, gal dirba socialiai atsakingai? Ne, apie tai nė žodžio.

Atsakymas, matyt paprastas. Mums labiau už tirkąjį autoritetą rūpi, ką apie mus pagalvos, pasakys, ar parodys. Dažnai net politikai skundžiasi, kad jie dirba dirba, stengiasi stengiasi, o niekas to nepastebi. Pastebimi dažnai būna rėksniai. Taip – tai tiesa. Bet ar dėl to verta mesti darbus ir tapti rėksniu? Pasirodo, kad kai kam tai atrodo visai priimtina. Ir taip daro ne vien politikai. Net žiniasklaida mėgsta tuos rėksnius.

Reikia pripažinti, kad šiandien rūpinimasis viešaisiais ryšiais dažnai reiškia, kad net ir verslas labiau galvoja ne apie tikrąją reputaciją, o apie tai, „ką rėksniai pasakys”.

Dėl to yra šiek tiek gaila. Bet… Vis vien ateina laikas, kai ieškome tų autoritetų. Gal krizė, kai pinigais nepasipuikuosi, padės ieškoti tikrų vertybių?

6 komentarai

 1. ziniukas

  viskas paprasta – ka matau eteryje, tas ir Autoritetas. kam Pinkevicius, kam Minedas.

  Atsakyti
 2. Raimonda

  Galbūt žmonės (ypač jauni, kad ir tie pretendentai į žurnalistikos studijas) painioja sąvokas? Arba iš viso nelabai supranta, kas yra autoritetas. Nes man sunku suprasti, kaip galima laikyti autoritetu tokius žmones kaip L.Pinkevičius, kurie iš esmės gyvena savo skandalų pilną gyvenimą, kuris lyg ir neturėtų niekam būti pavyzdžiu, galų gale apskritai veikti kitų žmonių kasdienybės.

  Atsakyti
 3. hadrian

  Kad išgyvenam autoritetų krizę – faktas. Tačiau įdomesnis klausimas būtų kokiomis savybėmis turi pasižymėt žmogus, jog Lietuvoj būtų pripažintas autoritetu?

  Esu įsitikinęs, jog tokio hipotetinio autoriteto negalėčiau nei iš tolo laikyti autoritetu sau (nes žmonėms rūpi dažnai nereikšminiai, fasadiniai dalykai). Lenkiu prie to, jog kaip tauta, gyvename dar viduramžiais (vis pamedžiojame raganas), tad ir „brandinam” atitinkamus „autoritetus”. Kažkodėl -monės nemato sąsajos tarp savęs ir savo „išrinktųjų”, kai tuo tarpu jie juk kažkieno iš mūsų šeimos nariai, draugai ar giminės.

  Taip pat drįsčiau teigti, jog Lietuvoj yra nemažai žmonių, kurie galėtų būti „autoritetais”, tačiau „visuomenė” jų nepastebi ir/ar nevertina.

  Atsakyti
  1. D.Radzevičius Įrašo autorius(-ė)

   Manau, kad ir Lietuvoej ir pasaulyje autoritetai yra tik tiek kurie jau mirę… Nes gyvename tokiame laike, kai vis labiau vertiname dlaykus, kurių nebeturime. darbą vertiname, kai jį parandame. Šeima ir vaikai tampa svarbūs tiems, kas kasdien vaikams skiria tik po 7 minutes, o šeimos supratimas toks, kad gyvename susimetę ir gink Dieve neformalizuokime santykių.

   Atsakyti
 4. D.Radzevičius Įrašo autorius(-ė)

  Tai tokių ir turime. ne tik Bulgarijoje. Ispanijoje, Anglijoje sėdi. Kol kas ten. bet esmė paprasta – pasitikime tik ugniagesiiais. tai taip ir gyvename – nuo gaisro iki gaisro ir bandome gesinti mokesčių per naktį gaisrus ir pan. ir vis reikai mums ugniagesių-gelbėtojų. tai TPP, tai vėl kokių kitokių.

  Atsakyti
 5. Rokas Arbušis

  pilna tų autoritetų. va vienas Bulgarijoje užsibuvo per ilgai, tai mandagiai paprašė jo atgal į Lietuvą parvykti. apsiverkė iš tokio rūpesčio.
  o juk autoritetu vadinamas…
  🙂

  Atsakyti

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *