A. Januška primena apie Rusijos ir Lietuvos politinių santykių ypatumus

pagal | 2010/01/13

Naujienų portalui Delfi.lt buvęs Užsienio reikalų ministerijos valstybės sekretorius, buvęs prezidento Valdo Adamkaus ir premjero Gedimino Kirkilo patarėjas, Nepriklausomos valstybės atkūrimo akto signataras Albinas Januška pasidalino savo patirtimi ir papasakojo apie Lietuvos ir Rusijos politikų santykių ypatumus:

„A.Kubiliaus „Rusijos sulaikymo strategija“ padėta į stalčių, bet vis tiek svarbu būtų susirūpinti, kaip bent jau apriboti akivaizdų Rytų kišimąsi į mūsų politiką, žiniasklaidą, pilietinę visuomenę. <...> Didžiausia klaida yra tai, kad vėl nusprūdome į „tête à tête” politiką su Kremliumi. Tam ir esame naujoviškoje imperijoje – ES, kad per ją kalbėtumės su Rusija. Jėga prieš jėgą. O Kremliaus užsienio politikos esmė – skaldyk ir valdyk, kad su juo visi kalbėtų po vieną, nes tada jis stipresnis. Dabartinė mūsų politika yra Rusijos interesų stiprinimo politika. <...> O šiandien – vėl eilinis santykių su Rusija gerinimo vajus. Girdėjau, kad net Seimo Užsienio reikalų komitetas svarstė, o gal jau ir pritarė siūlymui veltui atiduoti Rusijai geriausią Žvėryno vietą – Svečių namus tolesnei ambasados plėtrai. Už ką? Gal manote, kad jiems to pakaks, ir kas nors pagerės? Daugiau ir lengviau vežėjų praleis per sieną? Žaidimas į vienus vartus. Nesibaigianti istorija”.

Štai ir užstrigo man žodžiai apei nesibaigiančią istoriją. Matyt, taip ir gyvensime su savo kaimynais. Tik ar sugebėsime apriboti „akivaizdų” kišimąsi į mūsų politiką, žiniasklaidą, pilietinę visuomenę? Kol kas, panašu, tai padaryti labai sunku. Dėl mūsų pačių kaltės. Štai, net Naujuosius metus dauguma lietuvių pasitiko žiūrėdami televiziją. Ir ne bet kokią, o rusišką. Juk niekas nevertė mus taip daryti. O pilietinės visuomenės kūrimas? Juk tai mūsų pačių reikalas.

Apie politiką kalbėti sudėtingiau. Nes net Europos Sąjungos bendros pozicijos santykiuose su Rusija nėra. Greitai ir nebus. Nes yra ir bus skirtingi interesai. Juk akivaizdu, kad Lietuvos, Čekijos, Lenkijos, Vokietijos, Prancūzijos, Italijos ar Didžiosios Britanijos santykiai su Rusijos politikos elitu skiriasi. Būdami viejoje „imperijoje” esaem skirtingi. Skiriasi mūsų interesai ne tik dėl skirtingų politinių lyderių. Niekada nereikia pamiršti ir ekonomikos bei interesų dėl energetinių resursų. Jie pritraukia viską – ir politikus, ir verslą, ir žiniasklaidą. Kaip magnetas.

8 komentarai

 1. Aušra Juškaitytė

  gaila. Labai gilus ir įdomus žmogus, šiaip bofizikas, bichemikas uvęs VU gamts mokslų fakulteto dekanas. Socialdemokratas toks iš pagrindų, chrestomatinis gal? Gal net dinozauras tks- nuo visų purvų tolimas. Tai va jis ir nuomonę tur viskam sav, nes nieam nesklingas, ir pirmas buvo tą nuomonę apie Janušką kaip reiškinį apturėjęs, tuom kartu Antanavičaus blaivus požiūris neleido niekam pajudėt toliau. Kažkaip Januška ir nesiryžo. Įdomu ten buvo. Tuo kart mes ir negalvojom, kad šitas paukštis tokio tolimo skrydžio ir tokio dydžio. Bet ilgam įstrigo.
  Aš kodėl tau apie tą Kirvelį, visai ne dėl Januškos, aš apie tai, kad jei kada užeitų koks noras parašyt ą nors gero apie Strazdelio mokyklą, apie senusius scialdemoratus, Kairy, Basanavičių- visgi vasaris artėja- pasikalbėk su tuo žmogum, labai daug papsakos, labai daug medžiagos jis yra sukaupęs, autentiškų pasakojimų turi daug. Jis žmogus nebejaunas, o kažkaip pati ta socialdemokratija kaip po tokia, grynoji niekam neįdomi, juolab mažai kam įdomūs tie socialdemkratai kurie ir padovanojo mums tą vasario datą. Tai va- aš apie tai norėjau pasakyti. Bet kokiu atveju tikrai nepasigailėtum, pašnekovas jis labai nuostabus.

  Atsakyti
 2. Aušra Juškaitytė

  Dainiau, o tu žinai kas tas Dobilas Kirvelis?

  Atsakyti
 3. Aušra Juškaitytė

  vat nesinori ir apie įžvalgas. įžvalgas apie patį albinušą griečiausia galėtų papsakoti D.Kirvelis, jis buvo pats pirmasis susidūręs su šita apraiška- kuri vadinosi Januška.

  Atsakyti
 4. Aušra Juškaitytė

  jo …apie albinušką irgi niekas kalbėti nenori…ir aš nenoriu. Keliai kažkokiu būdu amžinai susikerta su tuo žmogum…

  Atsakyti

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *