Maisto pramonė už antireklamą pyksta ant LNK. Ar sulauksime keršto?

Jau kelintą savaitę atidžiai stebiu ir laukiu, kuo baigsis įtampa tarp maisto pramonės atstovų ir LNK televizijos. Jei tikėsime dienraščiu „Verslo žinios”, šiame konflikte gali būti ir labai rimtų pasekmių.

Priminsiu, kad šių metų vasario pradžioje LNK laidoje „Paskutinė instancija” Rūta Janutienė su savo kolege ir laidos herojais pasakojo apie grūdų auginimo ypatybes Lietuvoje. Tyrimo esmė – mesti kaltinimai grūdų augintojams ir jų perdirbėjams, kad jų produkcijoje yra nuodingų medžiagų.

O štai jau kovo 2 dieną LNK televizijos laida „Paskutinė instancija” kalbėjo apie „techninę mėsą”. „Nuodai maiste: jūs nemirsite. Na, bet jau ne staigiai”, – teigė tyrimą apie maisto pramonę tęsianti “Paskutinės instancijos” vedėja Rūta Janutienė.

Tą pačią dieną dienraštis “Lietuvos žinios“ spausdino ir R. Janutienės straipsnio „Nuodai maiste: jūs nemirsite. Bent jau ne staigiai“ antrąją dalį. Jame rašoma, kad žinomas verslininkas Danas Tvarijonavičius po pirmojo „Paskutinės instancijos” tyrimo skundais užvertė dešimtis adresatų, o LNK pagrasino milijoniniais ieškiniais. Šiandien dienraštis „Verslo žinios” spausdina Rimos Rutkauskaitės straipsnį „Už padarytą skriaudą baus reklamos pinigais”. Pasak straipsnio autorės, „tiek didžiųjų grūdų, tiek mėsos perdirbimo įmonių vadovai, piktindamiesi tuo, kad jiems nepavyko paneigti laidoje išsakytų įtarimų, užsimena apie ketinimą nutraukti savo produkcijos reklamą LNK kanale”.

Jei tai tiesa, tuomet verta pradėti labai rimtą diskusiją apie tai, kaip reikia vertinti tokius grasinimus. Ar tai kerštas? Ar tai šantažas? Ar taip bandoma nutildyti žurnalistus ir įvesti cenzūrą? O gal tai ir yra socialiai atsakingas verslas, kuris neteisingą (taip sako patys perdirbėjai – D.R.) informaciją ar net dezinformaciją platinančią žiniasklaidą iš esmės baudžia pinigais? Bet kuriuo atveju tai labai svarbi tema, nes gali nutikti ir taip, kad abi pusės kažkaip „susitars”. Ir po tokio „susitarimo” mes nesužinosime jokių jo detalių. O toks „susitarimas” gali reikšti ir tai, kad nuo visuomenės gali būti nuslepiama labai svarbi informacija apie maistą ir jo kokybę.

Beje, LNK laida „Paskutinė instancija” 2008 metais pelnė specialų Lietuvos žurnalistų sąjungos apdovanojimą už kovą su korupcija, o dar 2006 metas „Už nuopelnus gamtosaugai” jai įteiktas aukščiausias Lietuvos žaliųjų judėjimo apdovanojimas „Žaliasis angelas“.

12 komentarų

 1. D.Radzevičius Įrašo autorius(-ė)

  Mielas e,
  savaitgalį ir aš tai atradau – daugybė žurnalistų nevaldo interbneto, nes nelabai moka ten ką veikti ir daryti. ir keisčiausia, kad tai yra vadinami profesionalai. Tuo tarpu tie, kurie mažiau matomi, bet žingeidūs, daro beveik stebuklus 🙂

  Atsakyti
 2. e

  Dar pridesiu:
  Turint omeny, jog Ruta „atrado” interneta ne taip jau seniai (kaip ir kompiuteri)…
  …siulychiau paskelbti valstybes prioritetu numeris vienas:
  Apsaugokime zurnalistus nuo internete slypinchiu pavoju!
  O jau tik po to senelius ir vaikus. 🙂

  Atsakyti
 3. Skaitytojas

  Nereikia būti ekstrasensu, kad atspėtum, kas bus toliau. Jei R.Januitienė „instancijoje” nesiliaus manipuliuoti vien tik emocijomis, jos laida po kelių emocingų serjų išbarstys susidomėjimą, kaip išbarsto banalūs pezalai apie rūkymo ar alkoholio žalą. Nes visur pasaulyje grūda tuos „E” priedus, nevalgęs nebūsi. Arba netrukus LNK susičiulbės su maisto pramonės/komercijos magnatais, kad LNK gauna maisto produktų reklamos, o R.Januitienė keičia temą.

  Atsakyti
 4. e

  LNK gal ir laukia kokios nors reklameles. Senokai reklamavotes, „folowup’a” atliekam 🙂

  Rutos net ir prasyti nereikia. Tu jos tik nestabdyk, ji pasiskaitys samokslo teoriju, tai ziurek ir apie naftininku samoksla pries amzinojo variklio isradejus parasys. Ruta ne gudri – ji naivi, bet isijautusi i „misionieres” role. Galu gale ir pykt negali.

  Mano galva, LNK reiketu bausti pinigine per nosi.

  Juk normalus zmones sunis ant pavadelio vedzioja…

  Atsakyti
 5. Vaidas

  Manau, kad Rūtą ir LNK užkiš kenksminga dešra ir baigsis visi žurnalistiniai tyrimai… Tokia jau mūsų žurnalistika; juk kanalo vadovybė tikrai nesiekia jos kuo objektyvesnės…

  Atsakyti
 6. D.Radzevičius Įrašo autorius(-ė)

  Beje, vakar mačiau per LNK, kaip viena mėsos gaminių bendrovė pristato gražią akciją ir koncertą, skirtą mamytėms… Tikiuosi tai nesusiję.

  Atsakyti
 7. Skaitytojas

  R.Januitienės laidų apie „nuodingą maistą” prasmė gali būti ir tokia: maisto pramonės/prekybos magnatai netrukus susitiks su LNK šulais ir tyliai bus sutarta, kad mainais laidų apie „nuodus maiste” stabdymą LNK gauna maisto produktų reklamytės už sumelę su daug nulių.

  Atsakyti
 8. Skaitytojas

  Aš maisto gamintojų/pardavėjų vietoj irgi pykčiau už tokias laidas, nes R.Januitienė vadovaujasi emocijomis, baugina, nutyli jai nepatogius faktus. Taip, labai reikia tokių laidų ir publikacijų, tačiau objektyvių. Pvz. askivaizdu, kad maisto priedai – ne Lietuvos, o visų Vakarų šalių problema. Reiktų aiškintis su profesionalais, kokie naudojami priedai, kaip jie kenkia, kas tirta, kas nustatyta, įrodyta. Žodžiu, tokia tiriančioji žurnalistika privalo remtis mokslu. O ne išlindus į TV papūtus savo dailais lūputes bauginti: „Nuodai maiste, mirsite, tik ne staigiai.”

  Atsakyti
 9. e

  Labiausiai patikusi dalis:
  „O gal tai ir yra socialiai atsakingas verslas,…”

  Apie shia savoka tiek daug sneketa ir va pagaliau kazkas apciuopiamo. 🙂

  Atsakyti

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *