Artėja rinkimai į savivaldą. Kaip dirbs žurnalistai?

pagal | 2010/03/25

Šiomis dienomis Seimo pozicija ir opozicija intensyviai diskutuoja apie daugumas ir mažumas valdžioje. Net prabilta apie galimus išankstinius Seimo rinkimus. Bet net jei Seimo rinkimai bus numatytu laiku ir artimiausi bus tik į savivaldą visgi norisi priminti sau ir kolegoms žurnalistams, kad jau dabar reikia labai atsakingai rengtis šiam šalies gyvenime labai svarbiam įvykiui.

Būčiau apie tai nieko negalvojęs ir nerašęs. Tačiau šiomis dienomis vėl pažiūrėjau per televiziją laidas, kurios įnirtingai bando įkišti mums į galvas kokią nors versiją apie tą vadinamąją Kauno pedofilijos bylą (galiem vadinti skandalu, istoriju, detektyvu ir pan.). Pradėjau savo epopėją antradienį R. Janutienės laida „Paskutinė instancija” (LNK). Vėliau nuoširdžiai pažiūrėjau grėsmingą K. Krivicko laidą „Akistata” (TV3) ir V. Gaivenio tyrimą laidoje „Abipus sienos” (LNK). Šių trijų laidų rengėjai ir toliau skaldo Lietuvos žmones į dvi stovyklas – tikinčių A. Ūsu (viešai kaltinamu vaiko tvirkinimu ir net sunkesniu nusikaltimu) ir tikinčių N. Venckiene (įtariamo 2 žmonių nužudymu D. Kedžio seserimi, kuri patikėjusi svao brolio versija kovoja prieš A. Ūsą). Šie du žmonės tampa tarsi ir koviniais šunimis, kurie pjudomi, ujami ir raginami nenusileisti, kovoti iki galo… Iki pasktuinio kraujo lašo. jei ir patys taip kalba.

O aplinkui vyksta lažybos – kas laimės. Akivaizdu, kad nelaimės tik pjudomieji. O pagrindiniai nukentėjusieji byloje (mergaitė ir du nužudyti asmenys bei jų visų šeimos nariai), panašu, žurnalistų pamirštami. Tiksliau sakant, nesirūpinama jų ateitimi, jų psichologine būkle.

Net pačiam keista pasidarė, kai pabandžiau sulyginti šį keistą informacinį karą (apie tai savo laidoje grasindamas A. Ūsui užsiminė ir pats K. Krivickas) su politikų rinkimine kova. Tuomet juk taip pat į kovą paleidžiamos visos priemonės. Vienu iš ginklų tampa ir žiniasklaida. Net ne įrankiu, o būtent ginklu. Tačiau šį ginklą moka valdyti ir juo naudotis būtent žurnalistai. Todėl ir pagalvojau, ar sugebės kolegos atsispirti raginimui rengti pjautynes? Subjektyvūs kaltinimai, kurie atskiedžiami suinteresuotų asmenų žodžiais, ir žurnalisto nuomonės supainiojimas su informacija gali tapti naujuoju pseudožurnalistikos žanru „Yra kaip sakau”.

Todėl štai šiandien ir norisi priminti kolegoms, kaip galų gale atrodo jie patys, kai tikrą žurnalistiką keičia į mano tik ką paminėtą naujo tipo pseudožurnalistiką. Dar kartą pažiūrėkime ir paklausykime labai atidžiai į praėjusių rinkimų naktį vykusį žurnalistinį šou per LNK. Gal po to nuspręsime, kad atėjo metas keistis?

3 komentarai

  1. Simas

    Aš panašų skelbimą mačiau net konkrečiame PR firmos puslapyje, bet, deja, jų neišsisaugojau ir neberandu interneto platybėje… Ten jau ne anoniminis asmuo siūlė tokias ir panašias paslaugas… Skelbimą, beje, pats netyčia suradau, tai net žagtelėjau perskaitęs…

    Atsakyti

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *