"Naujos kartos" žurnalistė sutapimus jungia su faktais. Rezultatas – sąmokslo teorija

Naujienų portalo alfa.lt žurnalistė Gabrielė Vasiliauskaitė demonstruoja naujo tipo žurnalistiką – straipsnyje „FNTT nusitaikė į TV3 vadovės šeimą” (rubrika „Dienos tema”) prie faktų jungia atsitiktinius sutapimus ir taip bando skaitytojui pateikti… sąmokslo teoriją apie blogus „valstybininkus”.

Maniau, kad tokias istorijas galima rasti tik pigiuose romanuose arba detektyvuose. Bet, pasirodo, ne tik. Jei kas dar neskaitė to straipsnio, verta tai padaryti. Ypač rekomenduoju studentams, būsimiems žurnalistams. Gali jį analizuoti, mokytis iš jo, ir, tikiuosi, niekada taip nedaryti.

Štai straipsnio antraštė suintriguoja mane apie FNTT tyrimą ir nusitaikymą į vieną šeimą. Bet pirmosios net(!) 6 straipsnio pastraipos taip ir neduoda skaitytojui net mažiausios užuominos, kodėl ir kaip ta FNTT nusitaikė į vargšę šeimą. Vietoj to žurnalistė iš karto iškoneveikia tą pačią FNTT, jos vadovą, primena mistiškas istorijas apie valstybininkus. Ir, kas dar įdomiau, staiga atranda sutapimą (gal net kaltininką?) – TV3 šeima persekiojamama FNTT tuo pat metu, kai TV3 vadovė turėjo konfliktą su žurnaliste J. Butkevičiene. Taip, tai ta pati J. Butkevičienė, kuri teismo sprendimu pripažinta teisi, nes buvo iš darbo TV3 atleista neteisėtai. Ir kas iš to? Kaip ir nieko. Bet kai skaitai G. Vasiliauskaitės straipsnį, tai pridedama tokių „prieskonių”, kad ojojoi:

„Alfa.lt turimi dokumentai rodo, kad TV3 televizijos vadovės L. Blaževičiūtės šeima FNTT taikiniu tapo nei iš šio, nei iš to. Bet ir vėl sutapimas – būtent tuo laikotarpiu, kai L. Blaževičiūtė atleido iš darbo artima „valstybininkų“ drauge laikytą TV3 žinių tarnybos vadovę Jolantą Butkevičienę”.

Šiuos du sakinius užrašiusios žurnalistės mažų mažiausiai reikia paklausti, kas iš tiesų žurnalistę J. Butkevičienę laikė artima kažkokiam mistifikuotam „valstybininkų” klanui? Gal ir aš tam klanui priklausau? Mat, abu su kolege Jolanta esame Lietuvos žurnalistų sąjungos nariai. Gal ta sąjunga ir yra valstybininkai?

Bet kantriai perskaitau tas 6 pastraipas ir vis laukiu, kad pagaliau G. Vasiliauskaitė man pasakys, kodėl ir už ką ta FNTT persekioja vieną šeimą. Ir vėl nieko. Vietoje to gaunu dar vieną dozę sąmokslo:

Kerštas TV3?
Kadangi Lietuvos teisėsaugoje „tiesiog šiaip sau“ nebūna, peršasi išvada, kad dažniausiai išvien veikusios FNTT ir VSD atkeršijo TV3 už tai, kad prarado savą žmogų televizijoje.

Na po tokių absurdų nutariau, kad nebeskaitysiu daugiau tokio straipsnio. Jei jau visateisė žurnalistė žino, kad „tiesiog šiaip sau” nebūna, tai su tokiom sąmokslo teorijom normalus žmogus greitai gali paranojiku tapti. O aš to nenoriu. Jei jau G. Vasiliauskaitė tokias išvadas apie VSD ir FNTT kerštus taip drąsiai teigia, tai arba ji yra nereali tiriamosios žurnalistikos atstovė (tik faktų tyrimuose mažoka ir šaltinų beveik nė vieno), arba…

Skaitytojas ir pats gali įvertinti tokią „žurnalistiką”. Aš to straipsnio iki galo jau nebeskaičiau. Man viskas tapo aišku.

12 komentarų

 1. D.Radzevičius Įrašo autorius(-ė)

  Skaitytojau, sutinku, kad teisinis kelias nėra lengvas. o kas sakė, kas jis turi būti ir gali būti lengvas.bet pats ir atsakei, kad retai kas juo hnaudojasi. o lyg ir esame teisinė valstybė…

  Atsakyti
 2. Skaitytojas

  kaip turi reaguoti nuo kliedinčių žurnalistų nukentėję (apšmeižti) žmonės? Prašyti šmeižtą, įžeidžias žinias geruoju paneigti. Jei leidėjas to nedaro geruoju – galima išsireikalauti paneigti teismo keliu. Tačiau Lietuvoje tai ilgas kelias, ne visi jam ryžtasi, ne visi turi galimybių (pinigų) bylinėtis. Leidėjai tai žino ir neretai piktanudžiauja. Bet kartais ir tokie išsidilgina, pavyzdžiui prisišaukia, kad būtų pripažinti neetišku leidiniu.

  Atsakyti
 3. Dainius R

  įdomu, o kaip turi reaguoti nuo tokiu straipsniu nukenteje zmones? I ka jiems kreiptis?

  Atsakyti
 4. Aušra

  geras laiko tarpas praeina, kol kliedintysis pas psichiatrą patenka. Ir tada, jei tai ne depresija padėti būna ypatingai sunku.

  Atsakyti
 5. Skaitytojas

  dar kliedėjimo priežastis gali būti kai kurių žurnalistų psichologinės problemos, gal net liga. Ir tai ne juokas – paklauskit medikų, ką jie sako apie atvejus, kai žmogus savo sukurtomis versijomis, ne įrodytais faktais, o tik numanomais dalykais įtiki ir ima jais tikinti aplinkionius, net dėl savo kliedesių kovoti. Vienas iš ligos požymių, kai kliedesiai nebesiduoda korekcijai.

  Atsakyti
 6. Dainius R

  man iš tiesų gaila valstybininko vardo sumenkinimo. Nesunkiai galime rasti medijas, kurios tai padare ir tebedaro. Ir dar nutarė pilietininkus kaip alternatyva įvesti

  Atsakyti
 7. sigitas

  Simai, ši gabrielė yra Valdo Vasilausko (LŽ vyr. redaktoriaus ) dukra. Manau, tuo viskas pasakyta.

  Atsakyti
 8. Aušra

  na pirmiausia tai būti valstybininku turėtų būti tiesiog aukščiausias įvertinimas tiek politikams, tie tau , Dainiau. IR jei jau noorima kažką sumenkinti, ar dar daugiau įrašyti į nusialtėlių klaną ir pavadinti tokiu vardu- tai pirmiausia saugumui rektų išsiaiškint, kas tai sugalvojo, kas autorius tokio pavadinimo. Žala valstybei yra didesnė- visi bijo būti pavadinti valstybininkais, kitaip sakant mylėti valstybę ir ja rūpintis. O ten kažkokie žmogeliai penki, na ką jau ten. Net jei ir padarė- tai tikrai ne tiek.

  Atsakyti
 9. Simas

  Bet o kaip tokios sąmokslo teorijos pasiekia skaitytojus? Negi redaktoriai prie to neprisideda? Nereikia visko suversti žurnalistui – redaktoriai irgi gerokai prisideda prie tokio, gražiai šnekant, blogo turinio.

  Beje, o kartais Gabrielė V. nėra kilusi iš Klaipėdos? 😀 Ar čia kita Gabrielė?

  Atsakyti
 10. GabrielėA AdvokataS

  Gabrielė Vasiliauskaitė – aplinkybių auka. Mergina išaugo iš Eks-Panelės” į rimtą moterį. Bando rašyti nebe mergaitėms. Tačiau juk jai kas vakarą, per visas šventes bei savaitgalius, ligotas, kenkėjų (sąmokslininkų) gaudymo manija kliedintis tėvas zyzia ir zyzia apie už kiekvieno kampo pasislėpusius valstybininkus, nori nenori pradėsi jų šešėlius irgi matyti. O tėvo liga tai sunkios formos, priepuoliui suėmus tiek įsikliedi, kad net aršiame konservatoriuje A.Anušauske įžvelgia ir demaskuoja slaptą KGB agentą! 🙂

  Atsakyti
 11. Skaitytojas

  Autorius teisingai rašo: Maniau, kad tokias istorijas galima rasti tik pigiuose romanuose arba detektyvuose.” Aš dar pridurčiau, jog galima tas pigias rašliavas rasti dar ir pigiuose, menkaverčiuose tinklapiuose, kurie tokie yra, nes publikuoja, toleruoja visišką žurnalistinį šlamštą. O kad šlamštas – net ginčytis nėr apie ką.

  Atsakyti
 12. e

  Man iskilo klausimas: kurioje srityje zurnalistai atnesa daugiau naudos visuomenei negu blogio?

  NES:
  Vis maziau itikinamai skamba tekstas jos zurnalistai – demokratijos garantas. Gal kur nors taip ir yra…

  Bet kai lietuvoje rimciausios beliko „dviracio zinios” bei Marijono pasisakymai TV antenoje ir Cekuolis, o visa kita ale tiriamoji zurnalistika – samokslo teoriju generatoriai, pr tribuna, bei idiotu ruporas…

  Koks cia demokratijos ramstis? Cia skuduras!

  Atsakyti

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *