Vyriausybė sakosi gerinanti sąlygas vaikus gimdantiems tėvams. Panašu, kad meluojama

pagal | 2010/05/12

Vaikai - mūsų ateitis

Šiandien gavau Vyriausybės spaudos tarnybos pranešimą spaudai apie tai, jog „Vyriausybė pritarė Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos parengtam įstatymo projektui, kuriuo numatoma gerinti sąlygas tėvams, norintiems dirbti auginant vaikus”.

Žadama tokius pasiūlymus teikti Seimui, tačiau man jau dabar aišku, kad realiai jokio pagerinimo tėvams nesiūloma. Vyriausybė ir vėl meluoja.

Savo pranešime Vyriausybė bando parodyti savo „nuoširdų” dėmesį vaikus auginančioms šeimoms. Tai daroma labai subtiliai – aiškinama, jog suprantamos šeimų problemos:

Pastaruoju metu, kai motinystės ir tėvystės pašalpas gali gauti ir savarankiškai dirbantys bei autorinius atlyginimus gaunantys asmenys, pasitaiko atvejų, kad nėštumo ir gimdymo ar tėvystės atostogų metu jie gauna pajamų ir dėl to praranda teisę į motinystės ar tėvystės socialinio draudimo išmokas.

Šią problemą žinau labai gerai, nes ne viena mažą vaikelį auginanti žurnalistė jau skundėsi, kad parašius straipsnį į laikraštį ir gavus honorarą prarandamos išmokos už vaiką. Man tokia valdžios politika atrodo ir neteisinga, ir negraži.

Todėl norėdama padėti šeimoms, kurios augina vaikelius ir retsykiais papildomai užsidirba iš autorinių honorarų, Vyriausybė galėjo pasiūlyti Seimui kitokį sprendimą – leisti gauti autorinius honorarus ar kitą atlygį ir neprarasti išmokų už vaikus. Jei mama sugeba augindama vaikelį ir dar papildomą litą užsidirbti – reikia už tai tik dėkoti mamoms, o ne jas bausti.

Tačiau dabartinės Vyriausybės patvirtintame Ligos ir motinystės socialinio draudimo įstatymo pakeitimų projekte numatoma, kad jei apdraustasis tėvystės ar motinystės pašalpos mokėjimo laikotarpiu turi draudžiamųjų pajamų, kurių dydis mažesnis už tėvystės ar atitinkamai motinystės pašalpą, jam mokamas šios pašalpos ir jo atitinkamą mėnesį turėtų draudžiamųjų pajamų skirtumas.

Žmonių kalba tai reiškia labai paprastą dalyką – jei papidlomai gavai nors 100 litų honorarą per mėnesį, tai tokia pačia suma valdžia sumažina ir pašalpą už vaikelius. Kitaip tariant, papildomai užsidirbti negalėsi. Tiesa, valdžia nebus ir tokia niekšiška, kad vos dėl šimto ar kelių šimtų litų papildomo honoraro atimtų visą menėsinę pašalpą. Atims tik tiek, kiek papildomai užsidirbai.

Taip jau gaunasi, kad paramą šeimai deklaruojanti Vyriausybė šiandien nusprendė, jog pašalpos nebūtų mokamos, jeigu uždarbis didesnis už atitinkamos pašalpos sumą. Todėl jei 1000 litų per mėnesį iš Sodros už vaikelį gaunanti mama sugebės už dailės, žurnalistikos, muzikos kūrinį ar kitą darbą gauti 1001 litų, tai tos anksčiau mokėtos 1000 litų išmokos jau nebegaus.

Man tokia valdžios pagalba atrodo ciniška. Todėl valdžia, kuri ciniškai meluoja, jog gerina padėtį jos negerindama, verta tik mūsų nepasitikėjimo. Panašu, kad pasitikėjimą ši Vyriausybė jau ir iki šio sprendimo yra išbarsčiusi.

3 komentarai

 1. Skaitytojas

  Dėl žurnalistams nurėžtų išmokų – tai pamoka mums patiems, žurnalistams. Ar 2009m. sausį kas rašė, ar kas perspėjo žmones, kad reiks mokėti PSD? Žurnalistai arba nesuvokė propblemos, arba tingėjo gilintis, labiau domėjosi kiek didėja silikoninės žvaigždučių krūtys, o ne mokesčiai.

  „Dura lex, sed lex”. Kai sujaukti „naktiniai” mokesčiai nurėžė ir žurnaliustams, tada pasigirdo riksmas: „D.Radzevičiau, mus plėšia, užtark!”

  Tačiau kai betvarkė eilę metų tarpo dėl honorarų apmokestinimo, visi sakėm: „Dainiau, mokėti tik 15% labai smagu, ginkdie neliesk tos sistemos”.

  Dabar ir srebiam, ką išsivirėm. Na o vyriausybė… Aišku, kad jos rūpestis šeimomis, kaip ir bedarbiais, ligoniais, invalidais – tikra parodija. Bet kai šalis teberieda į bankrotą, nėra ko daugiau iš jų ir tikėtis.

  Atsakyti
 2. Simas

  Aš tai pavadinčiau asmens iniciatyvos žlugdymu. Jei žmogus gali ir sugeba legaliai papildomai uždirbti, tai valstybė to neskatina… „Gražu”…

  Atsakyti

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *