Laikinasis generalinis prokuroras trankosi durimis. Iš kvailumo ar dėl ko nors kito?

pagal | 2010/06/11

Ar prokurorų veikla taps viešesnė?

Vakar net kelis kartus nuoširdžiai perskaičiau intriguojantį kolegos Sauliaus Chadasevičiaus straipsnį „Laikinasis generalinis prokuroras Petrauskas išeidamas nutarė trinktelėti durimis”, kuris publikuotas www.15min.lt.

Įdomu pasidarė, kaip ir dėl ko tas laikinasis prokurorų vadas trankosi durimis. Galvojau, kad tema intriguojanti, bet neverta didesnio dėmesio. Šiandien jau manau kitaip.

Visų pirma mane suintrigavo žinia, kad tik laikinai Generalinei prokuratūrai vadovaujantis žmogus imasi tokių drastiškų ir net radikalių veiksmų, nors jo misija tik laikina. Tad kyla pagrįstas klausimas, kodėl „Generalinės prokuratūros vadovas, likus mažiau nei porai savaičių iki pasitraukimo, ėmėsi vidinių pertvarkų, kurios pristatomos kaip mėginimas tobulinti įstaigos veiklą”?

Kolega Saulius Chadasevičius aiškiai įvardina, kad tai „gali priminti ir bandymą apnuodyti dirvą nuo birželio 15-osios dirbti ateinančiam naujajam generaliniam prokurorui”. Aš tokiom skambiom frazėm gal ir nesišvaistysiu, bet…

Ką reiškia kažkokios vidinės pertvarkos žmogaus, kuris ne tik nespėjo kojų apšilti vadovo kėdėje, bet dar nesušilęs tų kojų bus „mandagiai” nustumtas nuo akivaizdžiai jam per sudėtingų pareigų? Vietoje jo ateis rimtai nusiteikęs dirbti ir jau šalies svarbiausių institucijų palaiminimą gavęs nuolatinis generalinis prokuroras Darius Valys. Kuo galima paaiškinti tokias reformas? Gal tai kvailumas? Panašu. Nes kitu atveju gali įtarti piktybiškumą ar net sąmokslą prieš naująjį įpėdinį. Nesinori to įtarti, nes jei taip būtų, tai kiltų rimtos dvejonės dėl tokio prokuroro-reformatoriaus galimybės apskritai dirbti šioje sistemoje.

Bet ir tai būtų pusė velnio, jei nebūčiau įsigilinęs į tas vadinamas vidines reformas. O čia jau visiškas cirkas arba koks nors tikrai labai gudrus, užslaptintas ir intrigų pilnas žaidimas. Nes visa reformos esmė, pasirodo, susijusi tik su vienu nauju prokuratūros prioritetu (tai jau naujojo generalinio prokuroro žodžiai, o ne dabar laikinai šias pareigas užimančiojo) – atvirumas visuomenei. Akivaizdu, kad tokių prioritetų sudėliojimas yra susijęs ir su fundamentalių, baudžiamąjį procesą reglamentuojančių, teisės aktų pakeitimais ir pačių prokurorų veiklos pertvarkymu – baudžiamasis procesas ir ikiteisminiai tyrimai yra laikomi valstybės paslaptimi ir tik patys prokurorai pagal galiojančius įstatymus gali spręsti, kiek ir apie ką jie gali kalbėti nekendami tyrimams ir nepažeisdami kitų žmonių teisių. Galvojau, kad gal laikinasis prokurorų vadas pasiūlys įstatymų pakeitimus, bet… Jis pasiūlė panaikinti Generalinės prokuratūros Viešųjų ryšių skyrių.

Pamaniau, kad arba tas skyrius blogai dirba, arba gal žmogui su galva kas negerai darosi? Apie „blogą” prokuratūros specialistų darbą perskaičiau interviu su pačiu laikinuoju prokuratūros vadu. Jo citata:

„Nežinau, gal ir nepastebėjote, bet kurį laiką Viešųjų ryšių skyriaus darbą faktiškai dirbau pats (nes ankstesnės tradicijos ir praktika, kai buvo vengiama bendrauti su žmonėmis, man neatrodė priimtina).”

Žinote, tikrai pastebėjau, kad laikinasis generalinis prokuroras Raimondas Petrauskas jau kurį laiką pats užsiiminėjo viešaisiais ryšiais ryšiais. Akivaizdu, kad jis tai darė pats arba kažkieno blogai konsultuojamas. Mat, tai jis darė taip intensyviai ir taip neprofesionaliai, kad galima nesunkiai nujausti, kodėl Prezidentė Dalia Grybauskaitė šio prokuroro neskyrė nuolatiniu generaliniu prokuroru. Vien ko verti R. Petrausko pasisakymai apie gėjų eitynes Vilniuje. Nekalbu apie jo gražbyliavimus žurnalistams iš kai kurių žiniasklaidos priemonių. Akivaizdus populizmas, o ne viešieji ryšiai. Negi taip nukonsultavo dabar veikiantis Viešųjų ryšių skyrius? Jei taip, tai tada reikia surengti visiems neeilinę atestaciją ir atleisti. Nes mano išvada apie tokį PR labai paprasta: neprofesionalu ir net žalinga visai prokuratūros sistemai. Bet jei pats laikinasis generalinis prokuroras taip elgėsi (jai tikėtume jo žodžiais, tai taip ir buvo), tuomet jam tikrai ne vieta tokiame atsakingame poste.

Todėl iš tiesų labai ikslus ir labai prasmingas, gaila, kad tik retorinis, kolegos Sauliaus Chadasevičiaus klausimas laikinajam generaliniam prokurorui:

„Ar tai efektyvus valstybės lėšų naudojimas, kai turėdama visą trijų darbuotojų Viešųjų ryšių skyrių Generalinė prokuratūra samdosi ketvirtą tos pačios srities specialistą?”

Kadangi laikinasis generalinis prokuroras dirbs tik iki birželio 15 dienos, todėl gal ir suprantamas retorinis Sauliaus klausimas – kam klausti žmogaus, kuris iš esmės jau po kelių dienų nieko negalės spręsti. Bet šį klausimą kolega galėtų užduoti naujajam generaliniam prokurorui.

Nesinori įtarti nieko blogo, bet ar tik nebus tokia vadinama reforma įvykdyta tam, kad būtų pateisintas dveijų naujų etatų prokuratūroje sukūrimui. Tiksliau, dveijų naujų ir, matyt, asmeninį pasitikėjimą turinčių žmonių priėmimui. Bet juk ar logiška laikinajam vadovui priiminėti jo pasiitkėjimą turinčius žmones ir palikti šį „palikimą” naujajam vadovui. Kol kas galiu tik užjausti naująjį generalinį prokurorą už tokias jam paliktas „reformas”. Bet protingas žmogus visada randa geriausią išeitį.

Tikiu, kad jau greitai pamatysime, kaip tas deklaruojamas prokuratūros sistemos viešumas ir atvirumas visuomenei bus realizuojamas praktikoje. Ir bus labai įdomu pastebėti, kaip tai bus susiję su laikinojo vadovo durų trankymais ir jo pradėtomis vidinėmis prokuratūros reformomis.

4 komentarai

  1. eksas

    Liutaurai, teisingi žingsniai neverti net aptarimo. Čia, matyt, kalbama, tik apie nesąmones. O tokių tikrai buvo ir nemažai. Tokias reformas daryti tokiu metu, tai dažnai reiškia tik viena – norima savo žmonių prisodinti į kažkurias pozicijas. Paprastai nieko gero iš to vistiek nebūna.

    Atsakyti
  2. Liutauras

    kai kurie Petrausko žingsnisi RsV požiūriu buvo teisingi, kiti klaidos, tačiau pritariu – keisti RsV skyrių iki išėjimo likus kelioms dienos yra sunkiai pagrindžiamas sprendimas

    Atsakyti

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *