LTV, varnelės ir "Baltoji varnelė". Kas bendro?

Rugsėjo 18 d. (šeštadienis) 10.00 val. per LTV buvo parodyta pirmoji laida „Linksmoji šeimynėlė“. Nemačiau laidos. Tačiau perskaičiau vienos žiūrovės atsiliepimą „Visuomeninė televizija bruka vaikams reklamą?”. Sunerimau.

Ir yra ko. Juk jei visuomeninės televizijos žiūrovė rašo labai aiškiai, kad nusivylė programa, tuomet yra pretekstas bent jau pasidomėti, kas žmogų nuvylė. Juolab, kad žiūrovė labai nuoširdžiai rašo apie savo viltis:

„Lietuvos televizijos (LTV) eteryje atsirado nauja laida vaikams „Linksmoji šeimynėlė“. Naujiena, atrodo, būtų džiuginanti, deja, teko labai nusivilti… Pusės valandos trukmės laida yra skirta vaikams brukti vieną prekinį ženklą.”

Žiūrovė atkreipė dėmesį, kad laidos veikėjai – varnų šeimynėlė, visiškai atitinka vieno gamintojo ledų popierėlių „veikėjus“. Ji taip pat pasakė visiems žinomą teisą, kad „auginantys vaikus, manau, su manimi sutiks, kad pakuotės „veikėjai“ vaikams tolygūs prekės ženklui”. Su tuo turiu sutikti, nes pats turiu 4 vaikus. Maža to, anot žiūrovės, varnų pavardė ir vardai labai artimi ledų pavadinimui.

Pabandžiau pažiūrėti, o ką gi pati LRT rašo apie šią laidą ir kaip ją pristato visuomenei:

„Pagrindiniai herojai – simpatiška varniukų šeima: mama, tėtė ir du vaikai – mažoji sesutė ir paauglys sūnus. Šeima kaip šeima – ramus, inteligentiškas meniškos prigimties tėtis, aktyvi mama, vyresnįjį brolį vis sekiojanti sesė, brolis, kuris mėgsta tą mažąją seserį paerzinti… Jeigu jie būtų tik paprastos varnos, bet jie – baltos varnos, tad keistų atsitikimų jų šeimoje visada bus.”

Man kilo tik vienas klausimas – ar tos baltos varnos niekaip nesusiję su produktu „Baltoji varnelė”?

Beje, apie šią laidą nemažai rašoma ir kituose bloguose.

Štai ką rašo austejosblogas.lt. Galima paskaityti ir uagadugu.lt. Taip pat galima paskaityti, kaip laidos herojė varnelė Karksiukė dalyvauja piešinių konkurse.

Bet kuriuo atveju teks atidžiai pasižiūrėti šią laidą ir įvertinti jos turinį bei sąsajas su reklamos užsakovais. Manau verta priminti ir įstatymo nuostats dėl palspėtos reklamos ir rėmimo.

Paslėpta reklama – bet kokia forma ir bet kokiomis priemonėmis skleidžiama informacija apie gamintoją ar paslaugos teikėją, jo pavadinimą ar veiklą, prekių ženklą, pateikiama taip, kad reklamos vartotojas gali nesuprasti, kad tai reklama, arba gali suklysti dėl pateiktos reklamos tikrojo tikslo. Toks informacijos pateikimas visais atvejais laikomas paslėpta reklama, kai už ją užmokama ar kitaip atsilyginama.

Radijo ir televizijos programų ar laidų rėmimas. Jeigu programa ar laida yra visiškai ar iš dalies remiama, apie tai turi būti paskelbta laidos pradžioje arba pabaigoje, nurodant rėmėjo pavadinimą ar prekių ženklą, įvaizdį, veiklą ar jos produktus. Rėmėjas neturi daryti įtakos remiamų programų, laidų turiniui ar transliavimo laikui.

20 komentarų

 1. Take

  Puikus, tu esi visiškai teisus, bet tau negalima žiūrėti LTV visiškai :). Žiūrėk geriau Lietuvos ryto tv. Ten tai tikra reklama. Užsidarė „Asistentai”, dabar po Ozą laksto „Dėmesio į ekraną”. Štai kodėl tau pritariu, kad RTK sukurta konkurentų traiškymui. Nona irgi teisi sakydama, kad gyvename pusbrolių krašte. Argi ne taip, Dainiau.
  Šiandien ir aš žiūrėjau šią laidą. Ji pasikeitė visiškai. Šaunumėlis. Kur ritasi visuomeninė tv? Kur siekimas aukšto meninio lygio? Šiandien mačiau tik dviejų studenčių improvizaciją laisva tema. O mano jaunesnioji dukra spėjo pasigauti gal netyčia iš aktorių lūpų išsprūdusį žodį „…kvaiša tu…”. „AČIŪ” už tai LTV. Matyt kitą šeštadienį neleisiu dukroms žiūrėti šios laidos, kad nepasigautų dar kokio ne vaikams skirto žodžio.
  Nusivyliau, nes tikėjausi daugiau…

  Atsakyti
 2. puikus

  Sakiau, kad esate šaunuoliai.Gerai „susitvarkė”…laputės, dainuojantys vaikai, varnelių nebuvo, nes nespėjo išdžiūti perdažyti kostiumai.Kaip galima bausti ar mesti savus.panašu, kad tokios tarnybos, kaip RTK- sukurtos konkurentų žlugdymui, o ne visų laidų ir kanalų kontrolei.

  Atsakyti
 3. klaida

  Puikus, baltoji varnele yra Klaipedos pieno (Zemaitijos pieno grupe) produkcija. Ka bandai klaidinti? Ar konkurentai pas save pasikabina konkurentu branda?:)))

  Atsakyti
 4. puikus

  Plakatas kabo pas pačias Pieno žvaigždes:)
  Dėl laidos pokyčių neabejoju.Trečia laida bus „išlaižyta”, varnelės „perdažytos”, o reportažai – nufilmuoti jau geresne kamera…

  Atsakyti
 5. D.Radzevičius Įrašo autorius(-ė)

  Puiku, manau, kad klaidini visus. RTK tikrai nsureaguos dėl paslėptos reklamos jei tik tokia bus LRT eteryje. LRt Taryba – taip pat. Beje, manau, kad laida jau ateinantį šeštadienį gali turėti pokyčių.
  Tiesa, o kur tu matei tą plakatą – atsiųsk nuorodą.

  Atsakyti
 6. puikus

  Vilija, ne Jūs viena pastebėjote pastovią paslėptą reklamą laidoje „Pinigų karta”.Visą vasarą rodė pramogas, tų pramogų adresą, jų kainą ir td, bet nei taryba, nei ta pati LRTK- NEMATO!
  kaip galėtų save skriausti.Todėl pasikartosiu, manau „Baltos varnelės” buvo ir bus.Beje kam idomu, Pieno žvaigždėse kabo didžiausias šios laidos plakatas:)Štai tau ir paslėpta…Jokia nepaslėpta, o atvira:)

  Atsakyti
 7. D.Radzevičius Įrašo autorius(-ė)

  Vilija, šią temą artimiausiame LRt tarybos posdėyje tikrai svarstysime. labai noriis ir aktyvios RTK bei Etikos komiisjos pozicijos. Tiesa, tendencija, panašu, bus tokia, kad visi reklamso užsakovai bandys brautis į turinį. Tą iš esmės liberalizuoja ir ES direktyva.

  Atsakyti
 8. Vilija

  Pažiūrėkite geriau, kas darosi komercinių kanalų šokių projektuose. Kiek laiko Šapranauskui užtrunka pareklamuoti įvairiausias paslaugas, prekes. Net šlykštu. Čia, aišku, ne LRT bėdos. Bet tai tik rodo tendenciją – kas pradeda darytis, kai nereaguojama į pažeidimus, toleruojama paslėpta reklama. O LRT, be čia jau paminėtos „Pinigų kartos”, paslėpta reklama nuolat rodoma ir Starkaus-Radzeviciaus laidoje – nuolat demonstruojami marškinėliai su rėmėjo reklama?

  Atsakyti
 9. Atgalinis pranešimas: Komjaunimas.lt » Blog Archive » Skaitiniai nr. 14

 10. dainiusrad

  puikus, rašai, ką galvoji ar čia šiaip nori įkasti lrt? Lyg ir aiškiai rašiau, kad bus tinkama reakcija ir niekas nieko neglaistys.

  Atsakyti
 11. mierga gera

  Sakote reakcija buvo.Pasižiūrėsime ar bus Jūsų reakcijos rezultatas?

  Atsakyti
 12. Take

  Mokykitės iš Šeštadienio ryto per btv. Ten ir tigro kailiai buvo ir sultys buvo ir nieko jiems nebuvo. Jei kalbėsim apie prekinio ženko prominimą, tai Akropolio turnyras su savo dovanu kuponais manau į tą kategoriją irgi papuola. Derliaus kraitės- tai tik saulėgražos. Linkėjimai „dirbantiems” RTK.

  Atsakyti
 13. puikus

  kaip ir galima buvo tikėtis.Užglaistys, ne išmes, o lieps pasitvarkyti…labiau paslėpti reklaminius momentus.šaunuoliai.

  Atsakyti
 14. D.Radzevičius Įrašo autorius(-ė)

  Mierga gera, reakcija jau buvo, ir, manau, ši laida arba keisis arba jos gali ir visai nelikti, jei bus problemos su pasėlpta reklama.

  Atsakyti
 15. D.Radzevičius Įrašo autorius(-ė)

  Nona, LRTK turi dirbti savo darbą. LRT taryba irgi atliks savo. Administracija jau dirba su ta laida.

  Atsakyti
 16. mierga gera

  Nieko užglaistysite…Nes kaip čia atsitiko, tiek rašėte apie paslėptą reklamą ( ypač Jūsų draugas), o dabar še tau špygą!Baltos varnelės per LRT smagiai giriasi, kad mėgsta valgyti ledus,nes tėtis dirba ledų fabrike:)
  Turbūt tyli ir RTK?Kaip gi bausi savus?

  Atsakyti
 17. nona

  Dainiau, siulau temai antraštę „Lietuva- pusbrolių kraštas. Arba kaip teisingai pasirinkti tiesą”.
  LTV juk liks nenubausta dėl (ne)paslėptos reklamos ne tik šioje vaikų laidoje. Kaip ir „Pinigų karta” uoliai siūliusi pramogas su kainomis ir adresais. Užmerkiamos akys ir prieš kitus įtakingus kanalus. Štai TV3 kanalas rodė laidą-reklamą „Susitikime IKI”, „Asistentai”. RTK net nepyptelėjo. Mano manymu be retorikos neapsieisime- Ar ne pusbrolių krašte gyvename?

  Atsakyti

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *