Kas rūpi žurnalistams? Lapkričio 27 dieną pasakys patys žurnalistai

Pasveikink laisvą žurnalistiką. Bet ne atsisveikink!

Kitą šeštadienį, lapkričio 27 dieną, Vilniaus rotušėjė daugiau nei 300 žurnalistų iš skirtingų Lietuvos vietų ir žurnalistikos sričių diskutuos apie aktualiausius jiems klausimus ir problemas, priims sprendimus dėl Lietuvos žurnalistų sąjungos veiklos prioritetų artimiausius 4 metus.

Tokio mąsto LŽS suvažiavimas vyksta tik kas 4 metus. Natūralu, kad per tiek laiko tiek situacija žiniasklaidoje, tiek apskritai gyvenime labai pasikeitė. Susikaupė nemažai problemų, atsirado naujų iššūkių.

Daugiau informacijos apie žurnalistams rūpimus dalykus galima rasti LŽS interneto svetainėje. Tačiau jau dabar akivaizdu, kad žurnalistai yra susirūpinę ir dėl etikos standartų bei savitvarkos efektyvumo.

Jiems (mums) rūpi ir su žiniasklaidos nuosavybe susiję klausimai. Mat, jau ne vienerius metus Lietuvos Visuomenės informavimo įstatyme yra apribojimų įsigyti žiniasklaidos priemonių bankams, politinėms partijoms, valdžios institucijoms. Tačiau (ne)apdairiai paliktos išlygos, kad kitais įstatymais gali būti nustatyta ir kitaip, realiame gyvenime virti sprendimais, kurie iš esmės paneigia numatytus apribojimus. Jau žinomas ne vienas faktas, kai ir bankai, ir valdžios ar savivaldos institucijos turi savo žiniasklaidos priemones ir taip iš esmės sujaukia situacija laisvos žiniasklaidos rinkoje.

Atskirai bus nagrinėjamas ir klausimas dėl valstybės politikos visuomenės informavimo srityje ir regioninės žiniasklaidos perspektyvų. Kaip žinia, valstybės valdomas „Lietuvos paštas” ir politikai iki šiol tik diskutuoja ir kol kas nelabai efektyviai kosmetiniais sprendimais bando gelbėti regionų spaudą nuo ją žlugdančių kitiems metams nustatytų beveik „drakoniškų” „Lietuvos pašto” tarifų. Galima tik priminti, kad kai kuriems leidiniams jų pristatymas į kaimo vietoves brangsta net iki dviejų kartų. Įdomi detalė, kad ši problema mažai aktuali nacionaliniams dienraščiams, kurių apimtis ir dydis jiems garantuoja beveik tokias pat platinimo sąlygas 2011 metais kaip ir iki šiol. Galima net įtarti, kad tokiais (ne)sprendimais iš esmės žlugdoma rajoninė spauda ir gelbėjamas bent kuriam laikui letarge esanti nacionalinė spauda.

Panašu, kad diskusijų bus ir dėl būtinybės būsimai LŽS vadovybei imtis papildomų priemonių, kad redakcijose būtų užtikrinamas žurnalisto statusas ir reali galimybė būti nepriklausomais nuo savininkų ar reklamos užsakovų ir kokių nors rėmėjų interesų įtakų. Iki šiol veikianti imperatyvi Visuomenės informavimo nuostata, kuri įpareigoja kiekvienoje redakcijoje turėti vidaus dokumentą, kur tie dalykai būtų garantuoti, tėra tik deklaracija. Už šios įstatymo nuostatos nevykdymą ne tik nenumatyta jokių sankcijų, bet net tokia medija gali naudotis ir valstybės finansine parama. Galbūt draudimas gauti valstybės užsakymus ar paramą toms žiniasklaidos priemonės, kurios negarantuoja savo žurnalistų teisių ir laisvių, būtų puiki paskata medijų savininkus ir vadovus dirbti socialiai atsakingiau.

Visa tai ir kitas žurnalistų diskusijas LŽS suvažiavime pirmą kartą bus galima pamatyti visiems besidomintiems žurnalistų gyvenimu. Renginys bus transliuojamas ir internete www.lzs.lt.

12 komentarų

 1. Denis

  Tikrai noriu ir tikrai ateisiu. Kaip galima? Nors trumpai, nes pirmadieni keliausiu į Astaną, dėl to savaitgalis bus paaukotas skaitimui apie ESBO.

  Atsakyti
 2. D.Radzevičius Įrašo autorius(-ė)

  Regi, LT neveikia beveik niekur efektyvus monitoringas. Yra tik keletas gerų išimčių. Visa kita paremta „skundų” metodika Bet tai – neefktyvu.

  Atsakyti
 3. Regis

  Ačiū už atsakymą. Turbūt ir nereikia klaust, kad tokie „straipsniai” nesulaukia jokios reakcijos iš tos pusės kuri turėtų reaguoti. Ir vėlgi etika, etika, etika. Kur ta etika?

  Atsakyti
 4. sigitas

  Dainiau , manau kad čia viskas labai paprasta- Vilniaus gatvėje užsidarė (uždarė) D.Antonio restoraną , kuriame kasdien pietaudavo toks Lietuvos Ryto iškilus asmuo V, tad reikėjo susirasti naują vietą nachaliavai papietauti. Štai ir visas mechanizmas. 😉

  Atsakyti
 5. D.Radzevičius Įrašo autorius(-ė)

  regi, nors apie reklamą ten nekalbama, tačiau man yra daug požymių, kad tai gali būti paslėpta reklama. Visų pirma, straipsnis be jokio kritišk žvilgsnio. Antra, anonimiškas. trečia, gali būti, kad Lrytas.lt ar kita grupės medija turi kokių nors ryšių ir kaip nors yra bendraujama abipusiai naudingomis sąlygomis, todėl jei gaunama už tokias publikacijas kokia nors nauda, tai visi kiti požymiai rodo, jog ten yra kaip tik paslpėta reklama. dėl to reikėtų kreiptis į vartotojų teisių apsaugos tarnybą.

  Atsakyti
 6. D.Radzevičius Įrašo autorius(-ė)

  nebus, nes jie ne tik ne delegatai, bet net ne LŽS nariai. Vainauska sir Tomkus irgi nebus – jie ne LŽS nariai.

  Atsakyti
 7. sigitas

  Dainiau, o Kristupas ir Rūta bus? Ar jiems atstovaus Vainauskas ir Tomkus? 😉

  Atsakyti

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *