Apie alkoholio reklamos draudimą ir šviesią Lietuvos ateitį

Vakar dalyvavau apskritame stale, kurio metu vyko diskusija apie nuo kitų metų sausio pradžios įsigaliosiantį visišką alkoholio reklamos draudimą Lietuvoje. Kadangi nesu visiškas abstinentas ir tuo pačiu labai nemėgstu ilgų reklaminių blokų televizijoje, todėl renginys pasėjo dviprasmiškas mintis – formalūs draudimai galios, bet kai kas jų galės sėkmingai išvengti. Tokiu būdu graži idėja apie blaivią Lietuvos ateitį gali tapti tik iliuzija.

Ši komentarą nutariau parašyti dėl kelių priežasčių. Visų pirma, esu kategorškai nusistatęs prieš jaunimo santykius su alkoholiu. Turiu keturis vaikus ir neturiu jokio noro matyti sulaužytus jų likimus. Tuo pačiu aiškiai suvokiu, kad bandymai ignoruoti šią temą pokalbiuose su vaikais ir bandymai juos ir jų ateitį visiškai apsaugoti nuo legaliai parduotuvėse pardavinėjamo produkto – nerealūs. Todėl vakar diskusijoje pasakiau aiškią mintį, kad jei alkoholiui skelbiama bekompromisė kova, tuomet reikai imtis iš peties. Net Biblijoje minimas vyno gėrimo ritaulas turėtų dingti iš viešos apyvartos.

Kita vertus, prisiminiau bemaž prieš ketverius metus skaitytą labai įdomų mano labai gerbiamo ir mėgstamo Aurelijaus Verygos straipsnį „Ar visiškas alkoholio reklamos draudimas pažeistų vartotojų interesus?” Štai viena įdomensių straipsnio vietų:

„Alkoholio reklamos draudimas, kaip ir kiekviena prievartinė priemonė be abejo iš pradžių sukeltų dalies gyventojų nepasitenkinimą ir susierzinimą, tačiau po pusmečio taptų visuotine norma. Vaikai jau augtų aplinkoje, kurioje žodis „švyturys“ asocijuotųsi su statiniu, kuris pajūryje rodo kelią laivams, o ne alkoholiniu gėrimu, kuris pasak gamintojų Lietuvoje yra „geriausia ką turime“. Vieninteliai „nukentėję“ šioje situacijoje būtų alkoholio gamintojai, kurie mažėjant pardavimams netektų dalies pelno. Šita pelno dalis atitektų kitoms pramonės sritims.

Užaugus kartai, kuriai alkoholio vartojimas nebebūtų nacionalinė vertybė, valstybė sutaupytų pinigų su alkoholio vartojimu susijusių ligų gydymui ir gal pagaliau iškristų iš pirmų pasaulio savižudybių, mirčių dėl išorinių priežasčių sąrašų vietų.

Uždraudus alkoholio reklamą turbūt sunkiau būtų sužinoti apie naują alaus ar degtinės rūšį, bet ar tai tokia didelė kaina už blaivesnėmis smegenimis augančius vaikus?”

Norėčiau ir aš tikėti tokia ateitimi. Labai. Tik kaip apsaugoti vaikus ir mus visus nuo alkoholio reklamos tuomet, kai mes lankysimės alumi garsėjančioje ir besididžiuojančioje Čekijoje, Vokietijoje, Danijoje ar Anglijoje? Kaip padaryti, kad vaikai internete niekur nerastų jokių alaus ar vyno reklamų? Kaip padaryti taip, jog kitose šalyse registruotose ir Lietuvoje matomose per palydovus televiizjų programose irgi nebūtų tos reklamos? Kaip?

Vakar vykusioje diskusijoje buvo aiškiai parodyta, kad to padaryti su vien Lietuvoje galiojančiais mūsų šalies įstatymais – neįmanoma. Tad man liko du rimti klausimai:

1. Ar politikai, priimdami įstatymus, įvertino visas neigiamas pasekmes ir grėsmes realiam įstatymo veikimui?
2. Jei nutiks taip, kad draudimais bus sužlugdytos Lietuvos alaus ar kitų alkoholinių gėrimų gamyklos ir jų produkciją reklamuojanti žiniasklaida, o parduotuvių lentynose sėkmingai bus prekiaujama Rusijos ar kitų šalių alkoholiu (jau dabar lentynose matosi gausėjantis jų asortimentas) ir vis dar matysime alkoholio reklamą per užsieninius kanalus, o gatvėse matysime alkoholikų, kas prisiims atsakomybę už tokį „nei skustą, nei luptą” įstatymą ir jo veikimą? Sąrašą galime rasti www.lrs.lt.

12 komentarų

 1. Namas

  Dainiau,
  aukščiau yra tekstas iš kurio matoma, kad Jūsų „nuogąstavimai”, jog užsienis Lietuvoje laisvai reklamuos alkoholį, nieko verti. Gaila, kad būdamas profesionalu, prieš perrašydamas alkoholio gamintojų peršamas klišes, patingėjote pats pasidomėti ar nesate mulkinamas.

  Atsakyti
  1. D.Radzevičius Įrašo autorius(-ė)

   namas, pažiˇurėk įrašą apie lady gaga ir suprasi. Dar gali įsijungti kabelinę tv ir pažiūrėk rtl ar rusų kanalus. Reklamos ir dabar pilna dienos metu. O o nternetas? Aš keliu paprastą klausimą apie tai, kaip realiai veiks tai, kas turėjo jau veiktiė

   Atsakyti
 2. Namas

  Pagrindinis šio projekto (alkoholio reklamos draudimo atšaukimo)autorių argumentas buvo,…. kad vis tiek kitos šalys transliuos alkoholio reklamą mūsų žiūrovui, o gal būt net mūsų transliuotojai, siekdami išlaikyti reklamos pinigus, persiregistruos į kitas šalis, kur įstatymai nėra tokie griežti.
  Atsakyme patvirtinama, kad Visuomenės informavimo (VI) įstatymo 4 straipsno 2 dalis nustato, kad užsienyje parengtas radijo ir (ar) TV programas ir (ar) atskiras programas leidžiama transliuoti ir retransliuoti LR, nepažeidžiant šio ir kitų įstatymų nuostatų.
  Minėto straipsnio nuostatos nustato atvejus ir sąlygas, kurioms esant Komisija įgyja teisę laikinai sustabdyti transliuojamų ir retransliuojamų TV programų laisvą priėmimą bei nustato kreipimosi procedūras į transliuojančios šalies atsakingą instituciją dėl problemų, kylančių esant skirtingam teisiniam reguliavimui sprendimo.
  VI įstatymo 48 straipsnio 1 dalies16 punktas teigia, kad VI įstatymo nustatyta tvarka Komisija gali sustabdyti užsienio valstybių visuomenės informavimo audiovizualinėmis priemonėmis paslaugų teikėjų parengtų paslaugų teikimą LR teritorijoje.
  Komisija taip pat informavo, kad ji pasirengusi veikti įstatymų nustatyta tvarka.

  Atsakyti
 3. Dainius Radzevičius

  Renata, sutinku su tavo mintimis, kad vie n draudimai nesprendžia problemų. bėda gal yra tokia, kad vieni labai nori visiap reklamuoti, kiti mano, kad reikai viską drausti. O racionalaus proto kažkodėl sudėtinga surasti…

  Atsakyti
 4. Renata

  ankščiau reklamą matydavau kiekviename žurnale ir dabar yra, galbūt tik vadinasi ne reklama, bet pvz atsiverčiu Lryto laikrašti o ten reklamuojami (ar tai iki ar tai maxima) alkoholiniai gėrimai, tiksliau nuolaida jiems. Taigi vaizdas toks kaip ir alkoholio reklamos, matom butelį, firmą ir kainą, beabejo dar patrauklesnę kainą. Internete irgi pilna reklamos. Taigi draudimas nieko gero manau neduos. Aišku, nereikai kabinti reklaminių stendų šalia mokyklų, nereikia reklamuoti paaugliškuose žurnaluose. Galėtų reklamuoti tik labai prabangius, brangius gėrimus. Mano galva tai skatintų šiokią tokią gėrimo kultūrą.

  Atsakyti
 5. Dainius Radzevičius

  JKP, nesu toks geras alkoholio specialistas. Tačiau faktas vienas – Lietuvoje veikianti ir dirbanti įmonė ir mokesčius moka Lietuvoje. Žinau, kad tų bendrovių akcninkai užsienyje, bet gamyklso veikai Lietuvoje. Aš pats mėgstu mažų daryklų alų 🙂 Bet mnau, kad jei kalbame apie masinį vartotoją ir prekybos tinklus, tai pats gali pamatyti, kad ten prekiaujama produkcija, kuri yra pigesnė ir nebūtinia susijusi su gera kokybe.

  Atsakyti
 6. J.K.P.

  Dainiau, nuo kada danams priklausantis „Švyturys” (kaip ir „Utena”, „Kalnapilis”, „Tauras”) tapo lietuviškos gamyklos produkcija? Ar tu esi tikras, kad tai pačiai BBH, kaip ir „Š-U” priklausanti atseit rusiška „Baltika” nėra gaminama ir pilstoma Lietuvoje? Šiaip, po to, kai prasidėjo alaus reklamos draudimai TV, labai išaugo tikrai lietuviško, vadinamųjų „mažųjų daryklų” alaus pardavimai. Danų nenaudai. Tau tai nepatinka?

  Atsakyti
 7. Dainius Radzevičius

  Fanta, ačiū už pastabas. įrašaiu tą žodį reklama.
  na o mano komentaras susijęs tik su dviprasmišku jausmu tame renginyje. Aš nerūkau ir labai nudžiugau, kai buvo ne tik reklama uždrausta, bet ir užsdrausta rūkyti kavinėse. Dėl alkoholio reklamos draudimų, tai mane neramina vienintelė žinia – ar tikrai bus efektyvu ir ar nebus taip, kad kažkas visteik galės apeiti įstatymą ir dar išlos kokia nors medija, kuri dirba tikrai ne Lietuvos naudai. kažkaip norisi, kad nebūtų padaryti tokie triukai vien dėl PR.

  Atsakyti
 8. fanta

  O visi tokie verkšlenimai su apokaliptinėmis prognozėmis, kokie baisumai laukia visuomenės, jeigu būtų uždrausta alkoholio reklama- tokie juokingi, tokie veidmainiški, kad gėda klausyt. Suprantama, kodėl klykia alkoholio gamintojai, reklamos gamintojai, laikraštininkai, televizininkai- jie gyvena iš tos reklamos. Suprantama, kodėl jie klykia. Bet kodėl jūs norite, kad žmonės TIKĖTŲ jūsų virkavimams ir jaudintųsi dėl jūsų. Paprastam pirkėjui DZIN ta jūsų reklama.
  Tabako reklama uždrausta beveik visam pasauly jau kiek metų? Ir kas baisaus atsitiko, kas jos pasigenda?
  Kam reikia rūkyti- be problemų susiranda ir be reklamos per teliką.
  Lygiai ramiai aš susirasiu lentynoje ir šnapsą, kokio man reiks, ir alų. Galite neverkšlenti ir nesijaudinti dėl pirkėjo interesų. 🙂

  Atsakyti
 9. fanta

  „… diskusija apie nuo kitų metų sausio pradžios įsigaliosiantį visišką alkoholio draudimą Lietuvoje. ”

  Galėtumėte įrašyti trūkstamą žodį. Bo LABAI baisu skaityti tokį sakinį, nors ir nesu didelis girtuoklis. 🙂

  Atsakyti
 10. Dainius Radzevičius

  Bent jau vartojimas, sakoma, tai tikrai mažėja. matyt bėda yra ir kita – kurią problemą spredžiame? Kuri yra didesnė? Visų vienu metu vistiek neišspręsime.

  Atsakyti

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *