Skausmingas žiniasklaidos apsivalymas. Bus dar sunkiau

Kaip ir tikėjausi, žiniasklaidos apsivalymas nuo neprofesionalių ir neetiškų „produktų” bus sudėtingas, kai kam skausmingas ir gal net tampomas konvulsijų. Taip nutiko su televizijos kanalo TV3 pripažinimu neetišku kanalu.

Šiandien atsitiktinai „pataikiau” į naujienų portalą www.alfa.lt. Nustebau radęs „banerį”, kuriame ryškiame raudoname fone parašytas skambus tekstas „Alfa.lt pozicija: Mes už – TV3 ir prieš cenzūrą”.

http://www.alfa.lt/tekstas/203757

Aš irgi prieš cenzūrą. Nors dėl kurio nors komercinio televizijos kanalo palaikymo susilaikysiu. Tačiau tekstas suintrigavo – kas ir kam įvedė cenzūrą? Juk cenzūra yra labai baisus dalykas – kai valdžios institucija prieš paskelbiant bet kokį tekstą jį peržiūri ir duoda leidimą tai daryti arba neduoda. Net pagalvojau, gal Vyriausybė ar Seimas pablūdo ir priėmė kokį kvailą įstatymą dėl cenzūros įvedimo. Taip sakant, suartėti su Baltarusija užsimanė.

Kliktelėjau ant to „banerio”. Paskaičiau keistą tekstą. Net nežinau, ar jį galima kaip nors vertinti. Mano senelis sakytų, kad tai yra briedas. Bet jei jau anoniminis teksto autorius skiria dėmesį ir kukliai mano personai bei šiam mažai lankomam interneto tinklaraščiui, nudžiuginsiu čia užsukančius skaitytojus iš alfa.lt keliais trumpais komentarais:

1. Visų pirma, negražu spekuliuoti žodžiu cenzūra – tekste minima Žurnalistų ir leidėjų etikos komisija V. Vasiliausko redaguojamą nepopuliarų dienraštį „Lietuvos žinios” ir skandinaviško kapitalo (bet ne skandinaviškų tradicijų) televiziją TV3 nuolat etiką pažeidžiančiais pripažino tik tada, kai jie tai nuolat ir darė. Šių neprofesionalių žiniasklaidos priemonių niekas neuždraudė, bet vartotojai dabar jau žino – tai neetiškos medijos. Kiekvienas laisvas rinktis.

2. Alfa.lt teksto autoriaus paistalai apie grįžimą į sovietmetį ir bandymai šmeižikiškai diskredituoti etikos sargus bei jų pirmininką primena seną gerą patarlę – geriausia gynyba yra puolimas. Kaip sakant, kuo pats kvepi, tuo ir kitą tepi.

3. Jei manęs atmintis neapgauna, naujienų portalo alfa.lt turiniui vadovauja Gabrielė Vasiliauskaitė, kuri neatsitiktinai turi tokią pačią pavardę kaip ir neetiško leidinio „Lietuvos žinios” vadovas. Jei jau bandoma kitiems (pvz., Linui Slušniui) bet kokia kaina prikišti galimą viešų ir privačių interesų supainojimą, tai neprošal ir į save pažiūrėti.

4. Na o to keisto teksto autoriui dar norėčiau pateikti žiniasklaidos pradžiamokslį 🙂 Šio kuklaus blogo autorius tik laisvalaikiu (jo turiu labai nedaug, nes esu pakankamai užsiėmęs darbais ir dar esu laimingai vedęs keturių vaikų tėvas) skleisdamas savo „subjektyvų požiūrį apie tai, kas vyksta”, deja, neturi pakankamai galimybių ir darbuotojų sekti visą žiniasklaidą ir reaguoti į kiekvieną jos paskleistą netiesą ar tiesiog neetiškai vykdomą veiklą. O to tikrai labai daug. O blogo autorius – tik vienas.

5. Visgi pažadu alfa.lt ir kitiems, kad neetiškiems žiniasklaidos kanalams kol kas skirsiu daug daugiau dėmesio. Jie to „nusipelno”. Nes žiniasklaidos apsivalymas – nelengvas procesas. Norisi jį stebėti ir į tai reaguoti. Esu optimistas ir tikiu padoria žurnalistika. Ir tikiu, kad turi būti atskirta padori, nuo neetiškos.

6. Labai jau juokingi ir nerimtai atrodo normaliems žurnalistams tokie grasinimai, kuriuos pateikė alfa.lt: „Mes prisidedame prie TV3 pareiškimo: tol, kol TV3 ir komisijos ginčai bus nagrinėjami teismuose, nutraukiame bet kokį bendradarbiavimą su susikompromitavusia komisija.” Visų pirma, ne komisija susikompromitavo, o TV3. Antra, kuo čia dėti teismai, jei savireguliacijos institucija jau pasakė – kanalas yra NEETIŠKAS. Alfa.lt ir kai kurie TV3 laidų rengėjai ne kartą yra viešai priminę susikompromitavusiems politikams, kad be teisinės yra dar ir politinė bei moralinė atsakomybė. Tad galima kartais ir į savo etinę atsakomybę prieš veidrodį pasižiūrėti.

7. Jei toks skausmingas žiniasklaidos apsivalymas prasidėjo jau dabar tikiu, kad bus dar sunkiau. Bet niekas ir nesakė, kad apsivalymas yra lengvas. Linkiu padorios žurnalistikos bendruomenei ir jos etikos sargams stiprybės.

15 komentarų

 1. Renata

  „žmogus turi teisę į teisingą ir objektyvią informaciją, tačiau jos nei tv, nei oficialioje spaudoje nėra”

  Yra, tik mokek atsirinkti. Beje, o tai ka, TV3 neobjektyvi nes neetiska? Kazkokie du nesuderinami dalykai.

  Atsakyti
 2. D.Radzevičius Įrašo autorius(-ė)

  Regi, o uź ka jiem kpmpensuoti? Jei kas viesnami pavadintu ne vienuolynu o viesnamiu, tai irgi reikia kompensuoti? Tokios kaip kk laidos ne karta pripazintos neetiskomis tai kam cia nuostoliao? Az kaip ziurovas esu nukentejes.

  Atsakyti
 3. Simas

  Jooo, kitokios reakcijos ir nereikėjo tikėtis. Apie tai jau seniai bandau šnekėti ir noriu surasti tų problemų šaknis. Juk sakiau, kad tokio tipo žiniasklaidai neapsimoka turėti savireguliacijos svertų. Net tie, kurie sakė, kad mažins reklamos kiekius ners į krūmus. Garantuoju. Ir to pasekoje tik galiu pasakyti, kad mums iki demokratijos suvokimo ir įgyvendinimo (plačiąja prasme) yra taip toli, kaip pėsčiomis iki Kinijos… Nesuprantu tik vieno. Kodėl šios žiniasklaidos priemonės taip nori įbrukti žmonėms nuomonę, kad įstatymų ir taisyklių laikytis nereikia? Negi tie žurnalistai, redaktoriai nesuvokia ką daro? Jei tikrai nesuvokia, tai baisu ir džiaugiuosi, kad pradedu statyti naują gyvenimą normalesnėje šalyje…

  Atsakyti
 4. Regis

  Beje kai TV3 kaip įmonė patirs nuostolius ir ateis laikas iš mokesčių mokėtojų kompensuoti tuos nuostolius pasiryžę bent kaip nors prisidėti?

  Atsakyti
 5. Regis

  Šiaip jau šis tekstas (įrašas) jeigu ką irgi keistokas – „Mano senelis sakytų”, „Kaip sakant, kuo pats kvepi, tuo ir kitą tepi”, „primena seną gerą patarlę”, „kuri neatsitiktinai turi tokią pačią pavardę”, „į savo etinę atsakomybę prieš veidrodį pasižiūrėti” (čia apskritai geras).

  Nuo ko pasinorėjo išsivalyti gerb. Dainiau? Kaip sakoma kam tarnaujame, jos didenybėj p. Etikai ir p. Padorumui? Gal jau tiesiai šviesiai sakykime norime išsivalyti (ar reikia išvalyti) nuo alternatyvios, kitokios nuomonės teikėjų. Kur cenzūra? Ogi čia ir yra cenzūra, norima uždrausti, išguiti, o gal net ir visam transliuotojui atimti licenziją, uždaryti, užkalti duris ir viso gero. Nes Lietuvoje žiniasklaidinė erdvė turi būti kontroliuojama. Ir ne kitaip. Dvigubų, trigubų ar keturgubų standartų nematote? Niekas skundų ant ..ryčio neparašo. O kas jums kovotojau, kad ir nuo šiandien („Visgi pažadu alfa.lt ir kitiems, kad neetiškiems žiniasklaidos kanalams kol kas skirsiu daug daugiau dėmesio. Jie to “nusipelno”. Nes žiniasklaidos apsivalymas – nelengvas procesas. Norisi jį stebėti ir į tai reaguoti. Esu optimistas ir tikiu padoria žurnalistika. Ir tikiu, kad turi būti atskirta padori, nuo neetiškos”) imti ir parašyti, ar žodžiu pateikti nors vieną skundą. Aš žinau, Jūs žinote ir visi kiti žino kas trukdo. Dėl diskretiškumo pavadinsim tai laiko trūkumu. Visai nebloga versija. TV3 ir K.Krivickui visi randa laiko o kitiems laiko tiesiog pritrūksta. Kaip patogu. Neskaitau, nežiūriu neturiu laiko. Turiu tik laiko atsitiktinai „pataikyti” į alfa.lt, paskaitinėti kaip kokie seneliai pasakytų briedus ir netgi apie tuos briedus parašyti nemažą įrašą savo tinklaraštyje.

  Apsivalymas žodis teisingas, neša savyje teigiamą emociją. Gerai parinkta. Tik mąstančiam žmogui šiuo atveju aišku, kad bandoma apsivalyti nuo kitokią nuomonę pateikiančiųjų. Praktiškai kovojama su žiniasklaidos laisve. Štai nuo ko apsivalyti norite.

  Jeigu sąžiningai laukiu kada atims iš TV3 licenziją. Laukiu nes tikrai jau laikas, kad apie eilinį (kaip ir visame pasaulyje) vaiko galimo išniekinimo atvejį, kuris neeiliniai supurtė visuomenę iš pagrindų, laikas sužinoti ir kitur. 4 vaikų tėvas? O nepakrato kartais šiurpas mintimi, kad dėdės tarkim Barzdos „glosto” vaikus ne tik iš Garliavos? Mane pakrato. Mane pakrato šiurpas ir jau matant kaip šią istoriją bandoma užglaistyti – neaiškios susijusių asmenų mirtys, susidorojimai su žurnalistais, netgi grąsinimai atskirus transliuotojus uždaryti ir t.t. Čia tokia šalis dėl kokios kovota ir siekta? Ar mums reikia civilizuotų Vakarų šalių eilinio pagrūmojimo apie bazines laisves ir standartus?

  Atsakyti
 6. ašta

  visiškai pritariu. jau bloga nuo tokių „žiniasklaidos priemonių”. čia jau ne tik neetiška, bet ir atnižmogiška ir antivalstybiška. žmogus turi teisę į teisingą ir objektyvią informaciją, tačiau jos nei tv, nei oficialioje spaudoje nėra

  Atsakyti
 7. D.Radzevičius Įrašo autorius(-ė)

  Lina, tavo mintis būtų teisinga, bet tam reikia dviejų sąlygų:
  1. Kad komisiją pasiektų skundai dėl turinio (taip yra pagal reglamentą).
  2. Būtų per metus ne mažiau kiap tris kartus ta medija pripažinta neetiška.
  3. Kad būtų nagrinejamas tas klauismas ir balsuotų dauguma narių.

  Kol kas, kiek suprantu, ne visso sąlygos išpildytos. Bet kuriuo atveju, jei vienas pripažįstamas neetišku, nereikai painioti to su tuo, jog kitas automatiškai geresnis. Tieisog dėl Lryto dar nesvasrtė to klausimo. ir nėra čia kol kas jokių dvigubų standartų.

  Atsakyti
 8. Lina

  Man irgi nepatiko tas alfos pareiškimas, bet dėl „Lietuvos ryto” jie teisūs – turėjo būti paskelbtas neetišku, kai šmeižė Pociūną. Blogai, jei kyla įtarimai, kad komisija šališka.

  Atsakyti
 9. Renata

  o siaip, kas labiau pazeidzia vaiku teises, etika ar melas? Matau labai daug melo toleruojama viename laikrasty bei vienoje laidoje (KK konkurentu).

  Atsakyti
 10. Renata

  „bet vartotojai dabar jau žino – tai neetiškos medijos. Kiekvienas laisvas rinktis.”

  Tie kurie zino, suprato tiek TV3 tiek aplamai Krivicko pozicija. Tie kurie nezino ir nesidomejo lai toliau sau mano ka jiems bruka.

  Del antro teiginio, butent Lrytas bei ju geri draugai (speju) Slusnys su Ziobiene tikrai „kvelia” tuom. Jau vien dvigubu standartu taikymas, faktu iskraipymas, manipuliavimas, melavimas duoda pagrinda taip galvoti.

  Atsakyti
 11. Zuzu

  Tai nelabai suprantu, kokio velnio tv3 ant tos etikos komisisijos rekia, jie tiesiog atliko savo pareiga, geriau kaltintu lrtk uz nepagrystus kaltinimus.

  Atsakyti
 12. Ona

  Visiškai pritariu ir dar stebiuosi iš kur pas poną Dainių tiek pakantumo. Kad Lietuvoje neveikia žurnalistų sąjunga, etikos komisijos ir kitos panašios institucijos, niekam ne naujiena. Tačiau alfa jau tiesiog apsirgo liga. Vėžiu, kuris, ačiū Dievui, jau po kelių mėnesių bus išoperuotas.

  Atsakyti
 13. Zuzu

  Esme, kad pazeidimus skyre lrtk, o etikos komisijos tiesiog buvo pareiga paskelbt neetiska televizija, kuri pazeide etikos normas daugiau nei du kartus, per metus, ka jie ir padare.

  Atsakyti

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *