"Žurnalistikai kitaip" – A. Macijausko vardo premija

pagal | 2011/08/05

Rytoj, Rugpjūčio 6 dieną, Biržuose miesto šventės metu bus įteikta garbinga Antano Macijausko vardo premija, kurią 2008 metais įsteigė Lietuvos žurnalistų sąjunga (LŽS), Nacionalinė žurnalistų kūrėjų asociacija (NŽKA) ir Biržų rajono savivaldybė.

A. Macijausko vardo premija skiriama žurnalistui už geriausius žurnalistikos darbus (straipsnius, publikacijas, televizijos ir radijo laidas paskelbtas visuomenės informavimo priemonėse per kalendorinius metus) arba iniciatyvas (įvykdytas per kalendorinius metus), ugdančias pilietinį patriotizmą, nacionalinio pasididžiavimo jausmą, meilę valstybinei kalbai ir nacionalinei kultūrai. Premijos lauretui įteikiamas 2000 litų piniginis prizas, specialus medalis ir diplomas.

Šiais metais konkurso komisijai vertinti buvo pateikti šie darbai ir iniciatyvos:
• Algirdo Butkevičiaus publikacijos: „Ėjimas per gyvenimą. Adolfui Mekui – 85“; „Rūpėjo ne vien duona kasdieninė“; „Feliksas Marcinkas – „Biržai man užaugino sparnus“;
• Antano Seibučio publikacijų ciklas „100 žingsnių iki Kovo 11-osios. Atgimimo metraštis Biržuose 1988–1990“;
• Jūratės Ablačinskaitės ir komandos sukurtas tinklalapis „Žurnalistika kitaip“ www.zurnalistika-kitaip.lt;
• Povilo Sigito Krivicko publikacijos: „Povilas Sigitas Krivickas. Sirvydžių akmė“; „Zanavykas, tapęs lietuvininku – Bernardas Aleknavičius“; „Archeologija be… kastuvo“.

Konkurso komisija nusprendė premiją skirti projektui „Žurnalistika kitaip“ už žmogiškųjų vertybių, tolerancijos puoselėjimą, pilietinės ir demokratiškos visuomenės bei pagarbos savo kalbai ir savo kraštui skatinimą.

Tikliai žinau, kad vos prieš keletą metų apie Antano Macijausko (1874-1950), iškilaus kovotojo už lietuvišką spaudą, publicisto ir leidėjo asmenybę net žurnalistų bendruomenėje nedaug kas ir nedaug ką žinojo. Tik kolegų žurnalistų iniciatyva kartu su Biržų rajono savivaldybe pavyko „prikelti“ šią asmenybę, kuri svarbi ne tik Biržų kraštui, bet iur visai Lietuvai.

Daugeliui puikiai žinoma Spaudos, kalbos ir knygos atgavimo diena glaudžiai siejasi ir su A. Macijausko asmenybe. Tai jis dar 1900 metais Sankt Peterburge išleido lietuvišką žemėlapį „Žemėlapis lietuviškai latviško krašto“. Cenzūrai uždraudus jo platinimą, Vyriausiosios spaudos reikalų valdybos viršininkui kunigaikščiui N. V. Šachovskojui A. Macijauskas iškėlė bylą ir ją laimėjo įrodęs, kad lietuviškosios spaudos draudimas yra juridiškai neteisėtas, nes nebuvo išleista jokio įsakymo spaudai lietuviškomis raidėmis drausti. Byla buvo vienas pagrindų baigti spaudos draudimą.

A. Macijausko premija iki šiol jau apdovanoti trys kolegos: Indrė Makaraitytė (2008), Vitalija Morkūnienė (2009) ir Juozas Šalkauskas (2010).

Kaip žinia, šiemet Biržai mini 556 metus nuo tada, kai istoriniuose šaltiniuose pirmą kartą paminėtas jų vardas. Šia proga rugpjūčio 5-7 d. Biržų rajono savivaldybė organizuoja Biržų miesto šventę, kurios metu lietuviškų filmų kūrėjui, menininkui Jonui Mekui, stipriausiam visų laikų pasaulio žmogui Žydrūnui Savickui, šiuo metu Vokietijoje gyvenančiam ir labdaringa veikla užsiimančiam Aleksandrui Zeltiniui, monsinjorui Kazimierui Vasiliauskui (po mirties) ir poetui Jonui Strielkūnui (po mirties) bus įteikti Garbės piliečių žymenys.

Šventės metu Biržams bus įteikta Europos garbės vėliava, kurią Europos Taryba Biržams suteikė už Savivaldybės veiklą, Europos idėjų ir vertybių propagavimą.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *