Purvasklaidos pamokos. Nr. 3

pagal | 2011/09/06

Žurnalisto priedermė – ieškoti faktų ir skleisti informaciją visuomenei. Tikslią ir teisingą. Dar jie turi ginti silpnesniuosius ir ieškoti negerovių, kontroliuoti valdžią.

Šiuos dalykus galima rasti ne tik vadovėliuose.

Tačiau retas profesionalus žurnalistas išmano vieną gerą metodą, kuris padeda panaudoti visą surinktą medžiagą pačiam žurnalistui naudinga linkme, net jei tai jam nenaudinga ir gali netyčia priversti suabejoti žurnalisto surinktos informacijos ir išvadų loginėmis sąsajomis ar net paties žurnalisto kompetencija. Pulk ir būsi teisus.

Tokiu atveju tereikia įdėti visą surinktą medžiagą, o pabaigoje padaryti sąmokslo vertą pamąstymą (žinoma, tik su šauktuku), kuris gali sukelti abejonių, ar herojus nėra prisidėjęs prie globalių ar bent lokalių valstybinių nusikaltimų (pvz., prastumtas neteisingas įstatymas, sukurtas machinacijų mechanizmas ir pan.). Sėkmė garantuota.

Tokių triukų meistrė – „Lietuvos žinių” darbininkė Rūta Skatikaitė

Pamoka Nr. 3:

„<...>audringai piktinosi D.Radzevičius, paklaustas, kodėl nedeklaravo Mokymo centre gautų pajamų. „Suteiksiu Jums su malonumu nemokamą teisinę pamokėlę. Dėl sandorių dydžio. Viena autorinė sutartis – vienas sandoris. Tokios sutarties kaip 25 000 litų nesu niekada dar turėjęs. Nors svajoju. Būčiau turėjęs, būtumėte radę www.vtek.lt. Ir tai tik už 2010 metus. O jei atskira sutartis yra iki 2600 litų (didesnių, deja, ir neturiu), tai vienas sandoris, kurio deklaruoti nereikia. Todėl Jūs jau ir klauskite ateityje VTEK ar kitų kompetentingų žmonių tokių dalykų, jei kokių nors žinių Jums darant tyrimą trūksta.”

Dėkojame D.Radzevičiui už „pamokėlę”, kuri tikrai labai vertinga. Tai paaiškina, kodėl aukštas pareigas einantys, gerus atlyginimus gaunantys, bet darbo metu kabinetuose nepagaunami teisėjai, teismų pirmininkai, prokurorai ir kiti valstybės tarnautojai tarsi ir neturi jokių pajamų, išskyrus atlyginimus. Skaitydami paskaitas jie gali uždirbti kelis kartus daugiau negu oficialioje darbovietėje, bet nedeklaruoti to, jei kiekvienos autorinės sutarties suma mažesnė nei 2600 litų. Ideali Seime sukurta spraga norintiesiems nuslėpti realias pajamas!”

Net jei faktai paaiškina skaitytojui ir žurnalistui vienaip, gali paaiškinti pats žurnalistas ir kitaip.

6 komentarai

 1. Dainius Radzevičius

  hau, tai yra žinoma. Visada bet koks š yra aplipęs dar ir šapais.

  Atsakyti
 2. Hau

  Situacija su wikileaks pateikta info gali pasirodyti sudėtingesnė nei šiandien atrodo.
  Yra didelis žurnalistų sluoksnis, kuris nesuinteresuotas žiniasklaidos apsivalymu.
  Tai ne tik minėtų dienraščių vadovai, bet ir nuo jų priklausantys žurnalistai.
  Taip pat ten nepaminėti bet iš esmės iš reketo pajamas gaunantys leidiniai.

  Todėl smūgių gali sulaukti ir iš visiškai netikėtų subjektų.

  Atsakyti
 3. Hau

  Panašu, kad WikiLeaks pateiktų faktų apie korupciją žinisklaidoje paneigti nepavyksta. Belieka po vieną užsipuldinėti žmones, kuriems tai rūpi.
  Aksčiau ar vėliau Radzevičius turėjo sulaukti atkirčio iš struktūrų, kurioms reketas yra pragyvenimo šaltinis.
  Dainiau – reiškia tikrai pajudinai esmę.
  Tai kad jie šiam puolimui kol kas nerado rimtesnio žurnalisto už Skatikaitę rodo, kad ana pusė nėra tokia stipri. Staitkaitė tokį pat straipsnį galėjo parašyti apie savo tėvą ir motiną, jei tik būtų gavusi nurodymą. Faktai nereikalingi.
  Manau Skatikaitės pavardė šioje atakoje tik sustiprina tavo poziciją.

  Atsakyti
 4. Dainius Radzevičius

  piktas, Lietuvoje laisva spauda. Licencijų nėra. Tiesa, tokių purvasklaidininkų nėra ir Lietuvos žurnalistų sąjungoje. Tai yra geroji žinia.

  Todėl jei žurnalistas nepriklauso jokiai bendruomenei ir atsiriboja nuo savireguliacijos (šiandien tai yra padarę Lietuvos žinios, ALFA, Respublikos grupė ir TV3) – įtarimas turėtų kilti iš karto. Žiūrėk iš kur atėjo žmogus ir tada gali sprętsi apie jo darbo kokybę.

  Atsakyti
 5. piktas

  siaip kai pagalvoju – visuonmene uz tai ir zino kad valdininkai veltedziai! del tokiu zurnalistpalaikiu 🙁 ne tik kabinete sesu visom dienom ir po darbu kartais bet ir uzsiknisu iki kaklo uz juokinga vargana atlygi. o tokie zurnpalaikiai nieko nezino kaip zmones dirba ir rasineja nesamones. atimti is ju licencijas zurnalistines akreditacijas (jei tokios egzistuoja) TFU, pinigine
  !

  Atsakyti

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *