LŽS: VALDŽIA PRIVALO BŪTI ATVIRA VISUOMENEI

Nepriklausoma žurnalistika ir politika - nesuderinama

Lietuvos žurnalistų sąjunga smerkia bet kokius valdžios bandymus persekioti žurnalistus už kritiką, vienašališkai riboti žurnalistų teisę rinkti informaciją ar diskriminuojant juos atsisakyti teikti akreditacijas.

Tokią poziciją viešai paskelbti paskatino įvykis, kuomet rugsėjo 14 dieną, kolegei Rūtai Sinkevičienei ir televizijos operatoriui Skirmantui Jankauskui (LŽS nariui) rengiant temą apie galimą lėšų netinkamą ir neracionalų naudojimą uždarant Ignalinos atominę elektrinę, buvo uždraustas patekimas į Vyriausybę. Apie tai LŽS raštu informavo patys kolegos, kuriems ir buvo pritaikyti tokie apribojimai.

Šio įvykio atspindžius galima buvo pamatyti ir kolegų parengtoje televizijos laidoje, rodytoje per kanalą TV3. Pasak kolegų, renkant informaciją ir bandant gauti reikalingus interviu jiems buvo tiesiog „pasakyta NE“. Profesionali žurnalistė, kolegė Rūta Sinkevičienė jau nuo 1996 metų nuolat lankėsi Vyriausybės posėdžiuose ir ten rinko informaciją. Pasak jos, toks įvykis jai atsitiko pirmą kartą.

Pasak žurnalistų skundo, jai buvo liepta patikslinti, kokiu klausimu domisi. Tuomet ji buvo nukreipta į Aplinkos ministeriją. Po kelių dienų viskas pasikartojo Seime. Kolegė nurodo, kad jos „siuntinėjimas“ buvo paremtas Vyriausybės kanceliarijos darbuotojų pozicija. Kolegei, renkančiai informaciją, papildomai buvo parodytos Vyriausybės kanceliarijoje 2009 metais patvirtintos akreditavimo taisyklės, kokie žurnalistai ir kaip gali informuoti apie Vyriausybės darbą. LŽS taip pat informuota apie kolegoms pateiktus valstybės tarnautojų atsakymus, kuriuose pasiūlyta „palikti ramybėje“ ministrą A. Sekmoką, Premjerą A. Kubilių ir kitus IAE uždarymo plano architektus.

LŽS mano, kad tokie pasiūlymai ne tik negarbingi, neskatina bendradarbiavimo, bet ir akivaizdžiai prieštarauja šalies įstatymams.

LŽS atkreipia dėmesį, kad pagal Visuomenės informavimo įstatymą, draudžiama persekioti žurnalistą už paskelbtą informaciją, jeigu ją rengiant ir platinant nebuvo pažeisti įstatymai. Tokius pažeidimus gali konstatuoti tik kompetetingos institucijos, Lietuvoje – teismas.

Taip pat primename, kad viešosios informacijos rengėjas ir (ar) platintojas turi teisę akredituoti savo žurnalistus prie valstybės institucijų, politinių partijų, politinių ir kitų organizacijų, taip pat kitų institucijų šalių susitarimu. Tai reiškia, kad teisė akredituoti savo darbuotojus priklauso viešosios informacijos rengėjams, o ne valdžios institucijoms, kurios turi pareigą tai atlikti. Taip pat įstatymas aiškiai nurodo, kad akreditavimo taisyklės privalo būti patvirtintos bendru sutarimu, o ne vienašališkais valdžios atstovų sprendimais.

LŽS pažymi, kad Lietuvos Konstitucija nurodo, jog riboti teisę rinkti ir skleisti informaciją galima tik įstatymu. Todėl esame įsitikinę, kad turėtų žurnalistai ar juso akreditavusios redakcijos, taip pat profesinės žurnalistų organziacijos visuomet gali pasinaudoti savo teise ir skųsti teismui bet kokius bandymus riboti jų teises rinkti informaciją, jei tos teisės ribojamos labiu, nei numato įstatymas.

Todėl LŽS yra sunerimusi, kad Vyriausybės veikla ir žurnalistika akivaizdžiai turi problemų. Kol kas akivaizdus vienas faktas – žurnalistai nurodo konkrečias informacijos rinkimo problemas.

Atsižvelgdama į tai, LŽS oficialiais raštais dėl minėtų problemų kreipsis į skunde minimas institucijas. LŽS nuomone, susidariusi situacija įpareigoja imtis ir kitų priemonių (pvz., bendrai apsvarstyti ir įvertinti taisykles, kurios reglamentuojama žurnalistų akreditavimą valdžios įstaigose), kurios padėtų užkirsti kelią panašiems žurnalistų teisių ribojimams ateityje.

10 komentarų

 1. Dainius Radzevičius

  mierga gera, tai nebuvo žurnalsitė – tai buvo KK2. Nepainiokim.

  Atsakyti
 2. mierga gera

  Stoma, kaip ir visi vyrai…norėjo ir galėjo.Tik mergina „atliko žurnalistinį tyrimą”…eilinį kartą parodė Lietuvos žurnalistų „nepaperkamą” darbą.Manau mergaitė šiuo atveju parsidavė žymiai brangiau šio „tyrimo” Užsakovams.

  Atsakyti
 3. Dainius Radzevičius

  Mariau, Stoma yra politikas. Rėkti apie provokacijas, kad jį suviliojo ir paliko – nesolidu. Nei kaip politikui, nei kaip vyrui. Ypač kaip vyrui.

  Atsakyti
 4. Marius

  Jo mierga gera, Stoma taip gražiai ir nuoširdžiai bendravo, o dabar laksto po prokuratūrą ir rėkia, kad išprievartavo. Norėjo merginą į lovą įsitempti, o ši jį į viešumą įsitempė. Visi mes aktoriai, vienokie namuose, kitokie viešumoje, su merginom vėl kitokie ir t.t. Viskas normaliai, be reikalo taip nervinasi tas Stoma.

  Atsakyti
 5. mierga gera

  Mariau, Stoma jau pabendravo su profesionalia žurnaliste 🙂

  Atsakyti
 6. Dainius Radzevičius

  Sigitai, Latvija subrendo greičiau dėl Rusijos įtakos. Mes vėluojame.

  Atsakyti
 7. sigitas

  na žinoma jei tai butu Skatikaite arba Tvaskiene, tai jau kitas reikalas ;-). Skaiciau, kad latviu valdzia patvarke istatymus, reikalaujant atskleisto ziniasklaidos priemoniu savininkus

  Atsakyti
 8. Marius

  Grupelės žurnalistų neprofesionalumas išterorizavo valdžios gynybinę rakciją. Vietoj valdžios atvirumo visuomenei turėsime gynybinę reakciją.

  Todėl dabar profesionalių žurnalistų metas parodyti savo profesionalumą – prakalbinti valdžią jai nepataikaujant, bet tirpdant valdžios gynybinę reakciją išprovokuojant profesionalią ir konstruktyvią diskusiją.

  Tad dabar reikalingi žurnalistai asmenybės ir tuo pačiu profesionalai, bet ne egocentriški karjeristai ar pilypai iš kanapių.

  Jeigu valdžia uždara nuo visuomenės, be abejo, kad reikia kęlti šią temą į viešumą ir diskutuoti.
  Gal netgi surengti profesionalių žurnalistų ir valdžios viešą diskusiją šia tema.

  Teisinės priemonės siekti valdžios atvirumo yra gerai, bet to mažai.

  Atsakyti
 9. Dainius Radzevičius

  Sigitai, nepainiok. Vienas dalykas apie bendravimą šiaip, kitas dalykas – apie teisių pažeidimus. Ką reiškia, nelįsti prie žmonių ir neklausti Rūtai Sinkevičienei, kuri nebuvo dar dėl nieko nubausta ir formaliai nieko nepažeidė? jei taip buvo, tai tegul parodo.

  Atsakyti
 10. sigitas

  kažkas neseniai viešai graudinosi , kad valdžia nenustoja bendradarbiauti su neetiška pripažinta žiniasklaida ir taip puoselėja lietuviškos žiniasklaidos visišką (?) supuvimą. Nenuosekliai kažkaip viskas gaunasi …

  Atsakyti

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *