Kauno politikai, Aūūū! Lietuvoje dar galioja įstatymai?

"Žiniasklaidą kuria profesionalai!"

Jau antra diena gaunu kolegų žurnalistų iš Kauno informaciją apie labai negerus dalykus Kauno miesto valdžios darbe – jie bando „įdiegti” nedemokratiškus ir neskaidrius darbo metodus savo kasdieninėje veikloje. Jie atsiriboja nuo visuomenės ir žurnalistų neleisdami betarpiškai stebėti jų darbą. Blogai.

Prisipažinsiu, kad dar vakar tikėjausi, kad tai „ūmi ir greitai pagydoma liga” – nenoras bendrauti su žurnalistais buvo ir pas tokį buvusį sveikatos reikalų ministrą Galdiką, savo ambicijas „reguliuoti” bandė įgyvendinti Valinskas Seime. Tai – jau praeitis.

Bet štai ką skaitome „Kauno dienoje” apie šios dienos Kauną:

„Vakar įvyko pirmasis naujos kadencijos Kauno savivaldybės tarybos kolegijos posėdis. Nepaisant Vietos savivaldos įstatymo ir tarybos darbo veiklos reglamento, jis vyko už uždarų durų – žiniasklaidos atstovai čia nebuvo įleisti.”

Todėl nenustebau, kai gavau kolegų laiškus ir maždaug tokio turinio tekstus:

„Apie akreditacijas žurnalistams nei meras, nei jo patarėjas viešiesiems ryšiams nesugeba nieko paaiškinti, nes iki šiol visi žurnalistai laisvai lankydavo tiek tarybos, tiek kolegijos posėdžius, o norintieji patekti į savivaldybę už elektroninių vartų, gaudavo el. korteles-raktus. „

Suprantama, kad kartais ir valdžios posėdžiuose gali būti svarstomi klausimai, kurie gali būti nevieši. Įstatymai numato keletą išimčių. Bet jos yra labai retos.

Todėl posėdžių „iš principo uždarų” būti negali. Dar daugiau, valdžios ir savivaldos veiklą reguliuojantys įstatymai numato, kad jų veikla turi būti iš principo paremta viešumo skatinimu. Tai kaip tada suprasti štai tokį dalyką:

„Pirmadienio vakarą savivaldybė oficialiai informavo, kad tarybos kolegijos posėdžiai nuo šiol bus uždari, nors visi iki tol vykę kolegijos posėdžiai būdavo atviri ne tik žiniasklaidos atstovams, bet ir miestiečiams. Su kolegijos darbotvarke anksčiau žurnalistai būdavo išsamiai supažindinami iš anksto. Nuo šiol darbotvarkė bus skelbiama savivaldybės interneto puslapyje tik prieš pat posėdį.”

abau keista, kad valdžiai nuolat tenka priminti Lietuvos Konstituciją, kuri nurodo, jog riboti teisę rinkti ir skleisti informaciją galima tik įstatymu. O kokiu pagrindu Kauno valdžia riboja žurnalistams teisę rinkti informaciją savivaldybėje?

Tiesa, gal Kauno valdžiažmogiai nėra skaitę niekada jau senokai Lietuvoje žinomo Valstybės tarnybos įstatymo. Ten yra vienas labai įdomus straipsnis. Sakoma, kad vienas svarbiausių – Valstybės tarnautojų veiklos svarbiausi etikos principai. O jie yra tokie:

1. pagarba žmogui ir valstybei;
2. teisingumas;
3. nesavanaudiškumas;
4. padorumas;
5. nešališkumas;
6. atsakomybė;
7. viešumas;
8. pavyzdingumas.

Beje, įstatymas buvo rašomas net ir visiškiems kvailiams. Kas nesuprato šių principų, jie buvo iš karto įstatyme ir paaiškinti. Štai kas rašoma apie „viešumo principą”:

Viešumas. Valstybės tarnautojas privalo užtikrinti priimamų sprendimų ir veiksmų viešumą, pateikti savo sprendimų motyvus, o informaciją gali riboti tik tuo atveju, kai tai būtina svarbiausiais visuomenės interesais.

Tai kokį visuomenės interesą saugo už durų užsidariusi Kauno miesto valdžia? O gal jie saugo mūsų ramų miegą ir ilgą gyvenimą? Tokiu atveju, matyt, vadovaujasi ne įstatymais o liaudies patarlėmis, kad „daug žinosi – greit pasensi” arba „protingas ir taip žino, o kvailys nesupras”. Gal tikrai? Būtų apmaudu.

Todėl ši situacija verčia dar labiau susirūpinti ne tik pačiu faktu, bet iš esmės nauja tendencija.

Štai dar spalį Lietuvos žurnalistų sąjunga buvo priversta viešu pareiškimu reaguoti ir pasmerkti bet kokius Lietuvos valdžios bandymus persekioti žurnalistus už kritiką, vienašališkai riboti žurnalistų teisę rinkti informaciją ar diskriminuojant juos atsisakyti teikti akreditacijas.

Tokią poziciją viešai paskelbti paskatino įvykis, kuomet rugsėjo 14 dieną, kolegei Rūtai Sinkevičienei ir televizijos operatoriui Skirmantui Jankauskui (LŽS nariui) rengiant temą apie galimą lėšų netinkamą ir neracionalų naudojimą uždarant Ignalinos atominę elektrinę, buvo uždraustas patekimas į Vyriausybę. Apie tai LŽS raštu informavo patys kolegos, kuriems ir buvo pritaikyti tokie apribojimai.

Šio įvykio atspindžius galima buvo pamatyti ir kolegų parengtoje televizijos laidoje, rodytoje per kanalą TV3. Pasak kolegų, renkant informaciją ir bandant gauti reikalingus interviu jiems buvo tiesiog „pasakyta NE“. Profesionali žurnalistė, kolegė Rūta Sinkevičienė jau nuo 1996 metų nuolat lankėsi Vyriausybės posėdžiuose ir ten rinko informaciją. Pasak jos, toks įvykis jai atsitiko pirmą kartą.

Deja, bet tenka konstatuoti, kad iki šiol nėra išspręstas ir kolegės Rūtos klausimas, tad artimiausiu metu LŽS gali tekti vėl imtis teisinių priemonių ginant viešąjį interesą – visuomenės teisę žinoti, ką veikia mūsų išlaikoma valdžia.

11 komentarų

 1. Marius

  Regis, tame taip suintrigavusiuose pastebėjimuose apie keturis vyrų ir moterų tipus buvo minėta, kad vyrams moteriško tipo ir moterims vyriško tipo įmanoma tik įtikti.
  Teisinga bus tai kas įtinka jų proto supratimui, o neteisinga kas neįtinka.
  Už tat jie labai trokšta kitam įrodyti, kad jis klysta. Klystantys bus tie, kurie mąsto, elgiasi, supranta, gyvena ne taip kai jis.

  Na, beje jau nebeilgai laukti, kaip minėjau, greitai bus ši tema labai plačiai, kiekvienas galės išvysti save kaip veidrodyje. Sąstovis, ištvirkavimai, nuopolis ir išsigimę mūsų charakteriai, kurių esminė priežastis yra priėjęs ribą protas bus gera žinia permainoms. Na, žinom ne viskas taip paprasta ir iš moters vėl atgal tapti vyru, ar iš vyro moterimi nėra taip langva. Bet geriau vėliau, negu, kad kaip sakoma kuprotą tik grabas išlygins…

  Atsakyti
 2. Regis

  „Ši tema turės didelę jėgą nes išrengs visus nuogai”…

  … vargelis, vienas vargelis.

  Šiaip visai nesenai vienas žmogus matyt pats to nesuvokdamas surengė apsinuoginimo šou. Ne tai, kad jį kažkas išrenginėjo, tiesiog daug ką pats parodė kaip pvz. moka diskutuoti arba vertina autorystę.

  Mėgstamas Buda. Nu grynas vargelis. Gal tu geriau cituok arba remkis kokias nors šaltiniais nes kai pradedi pats galvoti tai pakankamai nesgrabiai gaunasi.

  Atsakyti
 3. Marius

  Tema apie keturis moteru ir vyru tipus sugalvota ne mano. O, tai kad ji tave Regis taip uzkabino, tai tu ne vienas toks… Neuzilgo si tema pasklis jau labai placiai musu visuomeneje, tai buvo tik bandomasis akmeniukas, kuris tave ir daugeli kitu , taip uzkabino. Si tema tures didele jega nes isrengs visus nuogai.
  Jeigu nori su sia tema susijusia info gauti jau dabar, buti vienas is pirmuju, tai minejau ka tau daryti, arba buk biski kantresnis ir kol kas tenkinkis ismestu i rinka trupiniuku. Beje si tema bus glaudziai susijusi ir su protu, galima sakyti neatskiriama ir tavo megstamam Budai ten vietos uzteks…
  Rimta tema bus atitinkamaimir pateikta, o ne komentaru lygyje. Jau greitai ir labai placiai, tema galinga, patikek, beje, to patvirtinimas ir tavo paties reakcija i ismesta bandomaji trupiniuka, o kas bus kai bus ismestas visa bomba…

  Atsakyti
 4. Regis

  Patarlė gera, bet tu tikrai esi įsitikinęs, kad aš tau varnos neprimenu? Vis tiek gi bent sparnus ir plunksnas įžiūri?

  O juk akivaizdžiai matosi, kad filtrai, blokai, apsaugos nuo varnų ir į jas panašių įjungtos.

  Beje tavo protas ir vėl tave pavedė, man visiškai nereikia tavo įvertinimo, ir tai, kad tu tekste suradai žodi pagirsi tai dar nereiškia, kad man to reikia. Man viskas ko reikia, kad tu suprastum kur klydai. Iš esmės net gi ir to nereikia. Jeigu jau taip sąžiningai. O juk tu senai kabinėjaisi prie žmonių su savo ribomis. Ir prie prezidentės prikibai prikonstravęs kažkokį primityvų modelį. Man tiesiog laiko atsirado su tavimi padiskutuoti. Bet aš net nesitikėjau tokios nevykusios diskusijos, kur tu slysi kaip muilas prie mažiausio pavojaus, kad kažkas tave sugaus ir nuskriaus. O niekas gaudyti ir nenorėjo. Norėjau padiskutuoti ir tos diskusijos metu suprast ar aš klystu manydamas, kad 2 tipai vyrų ir 2 tipai moterų yra primityvaus vaikiško mąstymo produktas ar ne. O tu ko tik į tą diskusiją nekrovei. Ir net Budą paminėjai, tik jo žodžiai kažkaip pasiklydo tuose neaiškios autorystės tekstuose. Grįžk prie tos diskusijos (ar kaip ją pavadint) ir pasižiūrėk kiek balionų bandei paleist.

  Atsakyti
 5. Marius

  Kuo maziau talento ir kompetetingumo, tuo didesnis jautrumas ivertinimui, pazymiui, komplimentams, populiarumui, reitingams, padekai ir t. t. Zurnalistikoje ir ne tik, tai labiausiai paplitusi savybe. Saves demonstravimas, tai yra tasku rinkimas. Kuo daugiau tasku, tuo labiau balionas puciasi. Kuo labiau issiputes, tuo daugiau tustybes ir maziau pozityvaus, kokybisko produkto.
  Bet kaip teigia viena rytu isminties patarle: ismintingas ir varnos karksejime gali isgirsti isminti, o kvailys ismintinguose zodziuose tegirdes tik varnos karksejima.

  Atsakyti
 6. Regis

  Mariau, nejaugi nepagirsi? Gerai pabandysiu šiek tiek aiškiau.

  Staiga mano protas ištino, pasidarė gaivališkai ir vidutiniškai neapibrėžtai plonas, grioveliai pagilėjo ir jais pradėjo tekėti vanduo, gyvenimo vanduo, viskas atgimė. Viltis sukėlė stiprų impulsą ir mano protas atmerkė akis. Tamsiame kambaryje staiga vidutiškai prašvito, mano protas pamatė savo Ribas. Kiekviena Riba stovėjo tvarkingai, viena šalia kitos ir draugiškai šypsojosi – viskas, tu laisvas, atėjo laikas kada tu pasirinkai laisvę, stokis ir eik, eik ir skleisk tiesybę apie laisvę, laisvę nuo Ribų. Mano proto Ribos tą kart praleido paskutinį vakarą su juo. Anksti ryte kai protas dar miegojo, Ribos susėdo į valteles ir tais upeliais, tekančiais grioveliais, nuplaukė neaišku kur.

  Na neblogai, pasakyk gi, ne Buda bet už tat pats. Mano rankų, tiksliau galvos darbas. O žinai kur klaida padaryta? Ne ne tai, kad ribos valtelėmis nuplaukė proto grioveliais. Klaida yra tame, kad kalbu apie savo protą.

  .. gerai baigiam. Gal kažką ir įsileidai pas save praleisdamas po didžiausias užkardas ir filtrus. Tikiuosi. O jeigu ne, matyt eilinį kart, kai sakoma.

  Atsakyti
 7. Regis

  “šokejėliai” ir “dainorėliai” tai tik tavo sukurta iliuzija kurią tu nešiojiesi ir saugai nuo bet kokio pasikėsinimo ta iliuzija suabejoti. Nėra realiam pasaulyje tokių dalykų.

  Beje tu nerinktum savo iliuzijos, nes iliuzijų išrinkti neįmanoma, aišku gali savo prote nešiotis savo tikrą valdžią, tikresnę už tą kuri yra tikriausia.

  Tavo sąžiningumas leidžia suformuoti tikresnį tikrumą už tiesiog tikrą tikrumą ir tada tas tikras tikrumas pradeda stokoti tikrumo, o tie (tas) kurie stokoja nors ko, jau žengia tikrą žingsnį link tikrų vertybių. Vertybė irgi yra iliuzija. Iliuzija prieštaraujanti “šokejėlių” ir “dainorėlių” iliuzijai. Nes “šokejėlių” ir “dainorėlių” iliuzija yra antiiliuzija, iliuzija prieštaraujanti visam pasaulio gėriui. Todėl šios iliuzijos sukūrimas ir palaikymas yra be galo svarbus netgi visai žmonijai, nes tai, kas yra tikra Lietuvoje tikra ir visam pasaulyje. Nes Lietuva yra pasaulio dalis. Ir tiek kurie bando paneigti “šokejėlių” ir “dainorėlių” iliuziją stoja prieš Lietuvą ir visą pasaulį. Todėl kaip sakė Buda , o jis daug ką sakė, nebūna to ko nebūna tavo prote. Iliuzijos tai pirmiausiai kas būna, kai pradedi vadovautis ne iliuzijomis.

  .. kas man? sumariavau, nemaišyti su viduriavimu, nes vidurys tai abejonė tarp priekio ir galo, tarp 3 ir 7 arba minuso ir lygybės.

  … šiaip visai įdomu. Mano protas įveikė vystymosi ribą, riba visa tai pamačiusi tiesiog išsigando ir pabėgo, o mano protas pradingus jai pradėjo atsargiai mažais žingsniukais eiti kažkur tai.

  Atsakyti
 8. Marius

  Dainiau, politiką nuo pramogų reikia atskirti.
  Aš pavyzdžiui, niekados nerinkčiau į valdžią „šokejėlių” ir „dainorėlių” šmėruojančių TV ekranuose.

  Bet iš kitos pusės jau esu minėjęs kažkada, kad „kompetetingi” turėtų mokytis save atitinkamai pateikti rinkėjams.
  Jam gi ant kaktos neužrašyta – kompetetingas.

  O dabar gaunasi, kad šokejėliai kompetencijos neturi, bet už tat moka save pateikti kaip vertybę, juos pamylsta žmonės ir išrenka.

  O kompetetingas pateikia save labai sausai, jo rinkėjas neisimyli, jie nuobodžiai save pateikia.

  Gal reiktų kokius kursus organizuoti kompetetingiems politikams, nes jeigu jie nuobodžiai save pateikinės tai juos rinks tik ta saujalė, kurie pažysta juos kaip specialistus.

  Atsakyti
 9. Regis

  Dainiau, truputi ne į temą. Kaip jums toks išsireiškimas reaguojant į paskutinių metų skandalus ir realijas – žurnalistai iškrypėliai. Įvairiausių interesų iškraipyti, todėl iškrypėliai. Čia ne visi, tikrai. Arba iškrypėliška žurnalistika.

  Atsakyti
 10. Dainius Radzevičius

  Mariau, bet ar tas ignoravimas duos kok5 nnors pozityv1? Jei politikai ignoruoja =urnalistus, bet vaik6to 5 pramogines laidos su malonumu, tai k1 turim1?

  Atsakyti
 11. Marius

  Manau, kad žurnalistų ignoravimas iš valdžios pusės tik didės. Žurnalistas valdžiai tolygus teroristui.
  Viena iš priežasčių mąsė neprofesionalios, ne etiškos žurnalistikos.
  Kritikų negebančių harmoningai kūrti mąsė, perteklius.
  Manau, kad atėjo laikas profesionaliai žurnalistikai griauti kūriant, o ne griauti tam, kad pakelti reitingus.
  Dainius lyg ir rodo iniciatyvą profesionalios ir etiškos žurnalistikos, bet vienas lauke ne karys.
  Kad prasibrauti pro didžiuosiu žiniasklaidos biznierių kamščius reiks kažkaip vienytis tiems žurnalistams profesionalams, kurie dar neparsidavė ir yra gebantys pozityviai kūrti.
  Pradžiai, kad ir tokios mažytės internetinės svetainės su kokybišku produktu, panašiai kaip mažos parduotuvytės su kokybiškais gaminiais, alternatyva didiesiems prekybos centrams užgrobusiems rinką.
  Pastebėjau, kad daugelis jau skundžiasi nuovargiu Maxsimos prekybos centruose. Kiekybė pradėjo varginti, nori žmonės kokybiško produkto…

  Atsakyti

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *