Pasimetusiems politikams teisėjas siūlo teisės proceso pradžiamokslį

Visai neseniai ir Premjeras Andrius Kubilius, ir kai kurie kiti politikai buvo pasimetę dėl to, kad garsios bylos (pvz., „pedofilijos”, Darbo partijos juodosios buhalterijos) ilgokai nagrinėjamas ir vasaros pradžioje iš karto teisėjų nukeliamas tolimenis jų nagrinėjimas rudeniui.

O manęs tai visai nestebina. Ir nestebina visų, kas bent kiek supranta ne tik teismo procesą, bet ir ypač gerai žino apylinkės teismų darbo ir jo organizavimo išskirtinumą.

O kadangi besistebinčių vis tiek netrūksta, tai labai nudžiugau šiandien radęs Vilniaus 2 apylinkės teismo teisėjo Audriaus Cinino teisės proceso pradžiamokslį nesuprantantiems, kas vyksta teismuose ir kaip nagrinėjamos:

„Lietuvos įstatymai parašyti taip, kad neleidžia teisėjui atsidėti vienai konkrečiai bylai ir pabaigti ją vienu ypu. Lietuvos įstatymai yra tokie, kad teisėjas yra priverstas paraleliai STUMTI kelias dešimtis ar net šimtus baudžiamųjų, administracinių ir kitokių bylų. Kažkada, prieš 15 metų galiojo taip vadintas „koncentracijos” principas, kuris reikalavo koncentruotis į vieną bylą ir tik ją baigus imtis kitos. Dabar taip nėra. Iš čia ir tokios pasėkmės ir tokie tarpai. Tai susiję ir su pakankamai nemažais bylų, kuria stenka nagrinėti teisėjui kiekiais. Pavyzdžiui rugsėjo mėnesį be posėdžių A.Ūso byloje, pas mane jau paskirta dar apie 20 kitų baudžiamųjų bylų ir bus dar. Be to, vieną rugsėjo savaitę budėsiu administracinėse bylose, kas reiškia kad reiks išnagrinėti virš šimto administracinių bylų, kurių sudėtingumais (kai kurių) prilygsta baudžiamosioms.”

Politikams, žinoma, sunku tai suprasti. Juk jie gali įstatymus „paketais” per naktį priimti. Jei nori. Ir sujaukti gali daugybės žmonių gyvenimą. Ir po to gali dar sakyti, kad nespėjo paskaityti. Būna. Jie juk neatsako už tai. Ką čia ir bepridursi.

Nebent tai, kad Seimo nariams, čia dirbantiems ar tik besitrinantiems koriduoriuose, verta įsikalti į galvą, jog „įstatymai parašyti taip, kad neleidžia teisėjui atsidėti vienai konkrečiai bylai”. O įstatymus, kaip žinia, patys Seimo nariai ir priima. Dar ir Vyriausybė tame procese dalyvauja. O Baudžiamojo proceso, Civilinio proceso kodeksus apskritai rengė teisininkų darbo grupės, priėmė Vyriausybė ir Seimas, pasirašė Prezidentas. Tad laikykime, kad teisės proceso pagridnai padės politikams realiau suvokti situaciją, o ne vien „stebėtis”.

Tiesa, neduokdie po tokių teisjo žodžių kas nors skubiai užsimanys „tobulinti” galiojančius įstatymus. Labai taikliai pastebėjo teisėjas, kad po kai kurių skubotų tobulinimų situacija tik blogėja – procesai ilgėja, bylų daugėja, o ką jau kalbėti apie teisingumą. Juk išes mės taip nutiko ir sudabar galiojančiais Baudžiamojo proceso kodeksu bei kitais kodeksasi. Tuomet kai jie buvo priimami, buvo giriamasi, kad viskas bus tik geriau. Kurgi ne…:

„Kiekvieną kartą, kai išgirstu iš aukštų tribūnų kalbant apie kokią nors įstatymų pataisą, kurios tikslas sutvarkyti teismo darbo krūvius- žinau, kad reikia laukti darbo pagausėjimo. Taip buvo su ATPK patobulinimais, kai apylinkės teismams iš administracinių teismų ir LVAT buvo primestas apeliacinis procesas administracinėse bylose.

Jūs man pasakykite, kokioje dar valstybėje be policijos dar dvi, o jei pasiseks net trys teisminės instancijos, įskaitant LAT aiškinsis, ką ten tūlas vairuotojas laikė rankoje- mobilų telefoną ar sumuštinį, buvo ar nebuvo prisisegęs saugos diržą ir panašius „svarbius” KET pažeidimus. Čia tik vienas pavyzdys O Jūs stebitės, kur sudega Lietuvos teisėjų laikas…”


P.S. Kol kas nutylėjau apie apylinkių teismuose nagrinėjimose bylose priimamų sprendimų kokybę. Bet atskirose kategorijose bylų tai yra tiesiog avarija. Štai kad ir politikieriaus A. Paleckio byla dėl vadinamos „žodžio laisvės” arba jo frazės „savi šaudė į savus”.

19 komentarų

 1. Regina

  Pagal savo etikos sargę, apie teisėjus nuo šiol turėsite rašyti arba gerai, arba nieko, arba remdamiesi tik ikiteisminio tyrimo m-ga… Tomkus į tą tarpą neįeina…Nors, Dainiau, kaip pirmininkas, apie savo kolegas – plunksnos brolius, turėtum rašyti arba gerai, arba nieko…. O kad žiniasklaida visa ir parsidavusi, ir šantažuojanti, ir daug atvejų geltona….tai čia jau nieko nestebina ir net įrodinėti nereikia. Manau, kad V.T nepavyks taip jau lengvai prasigyventi. Jau vien tas faktas, kad žmogus užsiprašo milijoną už tokius niekus, -parodo jo garbę ir orumą….Tikras vyras turėtų išsikviesti priešą į dvikovą… Sėkmės teisme 🙂

  Atsakyti
 2. Qwerty

  Dainiau, viskas bus gerai, kad ramiai miegotum, tai aš tau dabar paaiškinsiu.
  Būsi išteisintas. Tavo išsakyta subjektyvi nuomonė buvo veika neturinti nusikalstamos veikos (šmeižimo) požymių, tiek objektyviųjų, tiek ir subjektyviųjų. Pasakysiu tik vieną argumentą, tačiau jo pilnai pakanka:
  Šmeižimas yra tyčinis nusikaltimas, kaltinimui  reikia įrodyti tyčią (šiuo atveju tai privalomas įrodinėti dalykas), o įrodyti, kad tu žinojai, supratai,jog šaltiniai, kuriais pasirėmiai,jų paskleista informacija, neatitinka tikrovės ir žinomai melaginga- yra neįmanoma! Subjektyvios, nors ir neigiamos nuomonės išsakymas Lietuvoje nėra kriminalizuotas. Ir dviejų nuomonių čia būti negali, todėl miegok ramiai:)

  Atsakyti
 3. Dainius Radzevičius

  Regina, dar nespėjau paskaityti to sprendimo. Tik žinau jo esmę. Jei taip ir teismai mąstytų, tai už savo nuomonę apie Vitą Tomkų ir jo leidinius ryt turėčiau būti nuteistas.

  Atsakyti
 4. Regina

  Dainiau, matau, kad neišeina diskutuoti pačiam su savimi :(:( Tai pakalbinsiu… sakyk, kaip sąjunga sutaria su Z.Zamžickiene? Ir ką manai apie tai – Žurnalistų etikos inspektorė Zita Zamžickienė teigia, kad teisėjai yra vieši asmenys, tačiau apie juos negali būti skelbiama neobjektyvi, išsamiai nepatikrinta informacija. Tokią išvadą savo sprendime inspektorė pateikė išnagrinėjusi Lietuvos Aukščiausiojo Teismo (LAT) Baudžiamųjų bylų skyriaus pirmininko Jono Prapiesčio kreipimąsi dėl dienraščio „Lietuvos rytas“ publikacijos „Teisėjų klanas bando atkeršyti žurnalistei“s(straipsnis delfyje „Inspektorė: apie teisėjus negali būti skelbiama neobjektyvi informacija”

  Atsakyti
 5. šiaip skaitytoja

  Dainiau,kai aš paskaitau,Mariaus,tai jaučiuosi tikrai kaip „kupranugarė”.Na man tikrai liūdna,kad
  nesugebu matyti,tai kaip Jis”mato”.Man tikrai „neisivaidena” ir tikrai”neatrodo”.Bet jo postuose nėra nei pykčio,nei prievartos,nei kovos.
  Kodėl?Gal jis labai jau geranoriškas?Gal bando kažkam
  „užpakalį laižyti”?Bet tikrai nemanau,kad taip.Deja.
  Taigi gal Tu, Dainiau,ir teisus,kad dalis mūsų tikri
  „kupranugariai”.
  o šiaip tai su savimi ne tik galima kalbėtis,bet ir reikia.O kur tokį protingesnį žmogų atrasi,nei pats save?:)

  Atsakyti
 6. Regina

  Dainiau, jeigu rašote straipsnius, tai turbūt norite, kad juos kažkas ir pakomentuotų…Monologai su pačiu savimi nėra įdomūs….arba tokiais panašiais į Qwerty apsistačius girdėti tik teigiamą nuomonę. Nors,….jeigu jus žeidžia, galiu daugiau ir nerašyti.

  Atsakyti
 7. Marius

  Politikai išties prikuria kvailų įstatymų, kuriuos įgyvendinti gali tik kupranugariai.

  Atsakyti
 8. Regina

  Dainiau, esate viešas asmuo,žurnalistų vadas, kartais matau per televiziją…Paskaitinėjau jūsų požiūrį atskirais klausimais…Tai tiek, – jokio kriminalo, jokio intymaus domėjimosi 😀

  Atsakyti
 9. Dainius Radzevičius Įrašo autorius(-ė)

  Regina, o kuo Jums parūpo mano asmens pažinimas? 🙂 Tik šiaip įdomu. Jei norite, galime gyvai prie arbatos pabendrauti ir pažinsite. O jei rimtai, tai keistai bandote pažinti 🙂

  Atsakyti
 10. Qwerty

  Regina, tai menopauzė jau visai dar likusias smegenėles užspaudė?

  Atsakyti
 11. Regina

  Dainiau, atvirai pasakius – aš tos istorijos nelabai žinau, o Tomkaus tiesiog intuityviai nemėgstu. Bet va, netyčia užkliuvau šitam tavo puslapy ir bandau darytis išvadą, kas esi per žmogus.

  Atsakyti
 12. Regina

  A, Qwerty, – dar vienas padlaižys išlindo. Realiame gyvenime esu kantri, atlaidi ir geranoriška. Tiesiog turiu ydą – nemėgstu padlaižių…Tiek žinių…

  Atsakyti
 13. Qwerty

  Gerbiama Regina, kodėl taip niekingai bandote įžeisti žmogų? Neturite kur savo tulžies išlieti, realiam gyvenime visi šalinasi nuo jūsų? Tuomet suprantu. Beje, Dainius kantrus, atlaidus ir geranoriškas, tad jums tikrai pavyks pasitenkinti.

  Atsakyti
 14. Regina

  Dainiuk ir vėl tu grįžai padlaižiauti…Ar ne tik į tą patį 2-jį Vilniaus teismą keliauji su Tomkum peštis? Tai kuriesi palankią sau aplinką? :)))

  Atsakyti

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *