Eufemija, eufemija… Apie mūsų viešo kalbėjimo kultūrą

Taip jau smagiai dirbasi po atostogų, kad net skyriau pusvalandį savišvietai. Žinoma, vėl viskas sukasi apie žiniasklaidą 🙂 Ir štai radau nuostabų ir labai neilgą Roberto Kudirkos šiemet paskelbtą straipsnį apie internetinę erdvę ir eufemiją mokslo žurnale „Lietuvių kalba”.

Ne kalbininkams bus lengviau apie eufemiją suprasti paskaičius štai tokį apibūdinimą, kuris skelbiamas ir straipsnyje „SENOJI IR NAUJOJI EUFEMIJA. GRAFINĖ EUFEMIJA ELEKTRONINIAME DISKURSE „:

„Eufeminė substitucija atsiranda dėl tabu (dėl etiketo, įvairių prietarų ar draudžiamų ir neteiktinų žodžių ir pan.), paplitusių kalbinėje bendruomenėje, nes ne viską galima sakyti, nevalia kalbėti apie viską bet kokiomis aplinkybėmis, privalu atsižvelgti į situaciją. Dažniausios tabu sritys, apie kurias tiesiogiai kalbėti nemandagu ir nekorektiška, yra fiziologiniai veiksmai ar jų padariniai (tuštinimasis, šlapinimasis, intymūs santykiai ir pan.), tad eufeminės substitucijos pagrindinė funkcija – sušvelninti įžeidžiantį, vulgarų žodį”.

Skaitydamas atidžiai visą straipsnį, nejučia supratau, kad ne vienerius metus vesdamas radijo laidą „Žiniasklaidos anatomija” ar rašydamas komentarus šiame dienoraštyje esu atkreipęs dėmesį į vis agresyvesnę, manipuliacijų pilną kalbėjimo manierą, kuri viešoje erdvėje užima vis daugiau vietos. Ne argumentai ir faktai, o emociniai viešos agresijos protrūkiai. Beje, būdingi ne vien žurnalistams, bet ir politikams, visuomenės veikėjams. Ir šiaip mitingų dalyviams.

Ką jau kalbėti apie beveik stilingu laikomą bet kurio neįtikusio asmens apšaukimą pedofilu ir pan.

O moksliškai tokios mintys sudėliotos štai taip:

„Nesvarbu, kokia būtų tema: valdžios institucijų veiksmai, ekonomikos situacijos vertinimas ar socialinių grupių problemos ir jų kritika – viešojoje komunikacijoje įtikinimui galima pasitelkti šį manipuliacijos ginklą. Eufemizmai padeda kaitalioti kaukes, žaisti asociacija ir konotacija, „ištirpdyti, blukinti” akivaizdžią kaltę, abstrakčiu, apibendrintu daugiažodžiavimu „uždūminti” situacijos aiškumą.”

Bet nesiūlau skaityti viso straipsnio tiems, kas nori sužinoti tik esmę. Tiksliau, straipsnyje tas esminis dalykas pavadintas „Išvados”.

O jos labai paprastos. Galime patys palyginti, kokia lietuvių kalba šnekėdavo mūsų proseneliai ar mes patys prieš 20, 30 ar 50 metų. Ir kaip kalbame dabar. O štai ir išvados:


„Senojo tipo eufeminės substitucijos pagrindinė funkcija buvo šiurkštų, įžeidžiantį, vulgarų žodį ar posakį pakeisti taktiškesniu ar neutralesniu, šiais laikais eufemizmai pasitelkiami dar ir kitam dalykui – maskuoti faktus ir manipuliuoti auditorija, slėpti tiesą, akivaizdžią kaltę. Naujoji eufemija ypač aktuali siekiant propaguoti ir įtvirtinti naujas socialines ar politines doktrinas, „pozityviai informuoti” apie totalitarinių režimų vykdomus karo veiksmus ir pan.

Grafinė eufemija manipuliatyvioje žiniasklaidoje nėra dažna dėl akivaizdumo. Grafinių eufemizmų kaip necenzūrinės leksikos substitutų daugiausiai vartojama internetiniuose forumuose, straipsnių komentaruose, interaktyvių pokalbių kanaluose. Vartojant grafinį eufemizmą automatinė tikryklė neatpažįsta keiksmo, vulgaraus žodžio ir leidžia įkelti žinutę.

Straipsnyje išskirti šeši elektroninio diskurso grafinės eufemijos tipai: raidės įterpimas, tarpo įterpimas, neraidinio simbolio įterpimas, raidės pakeitimas neraidiniu simboliu, žodžio dalies (pradžios, vidurio, galo) praleidimas ir užšifravimas. Greta jų aptariami okazinės ir mišriosios eufemijos atvejai. Pats dažniausias yra žodžio dalies (pradžios, vidurio, galo) praleidimas, neretas yra ir raidės pakeitimas neraidiniu simboliu. Rečiau pasitaiko eufemizavimas įterpiant į žodį raidę, tarpą ar kokį neraidinį simbolį, patys rečiausi ir nepopuliarūs yra eufemizuojamo žodžio užšifravimo atvejai.”

Ačiū Robertui Kudirkai už įdomų straipsnį. Mokslinį, bet labai suprantamą.

Man išvados atrodo dar paprastesnės: anksčiau žmonės stengėsi būti mandagesni savo viešose kalbose, o dabar atvirkščiai – šiurkštumas tampa net „madingu”.

27 komentarai

 1. Regina

  Šiaip skaitytoja, aš dabar atostogauju pas Dainių ir neketinu su niekuo pažindintis…man ir taip gera…ir po medžius nelaipioju…nesiūlyk…Man uodega jau seniai atrofavusis, kad po medžius laipiočiau…

  Atsakyti
 2. šiaip skaitytoja

  Regina,kažkas.. ,tau,nepamenu kas,paminėjo.,kad padeda pažinčių klubai.Bet ir,aš, netikiu tokiomis nesąmonėmis.Niekas nepadeda.Niekas nei pašoks,nei padainuos su tavimi..Belieka tik su SAVIMI SUSIKALBĖT.Gal geriau lipk į medį?Fainai…
  ir dangus ir saulė arčiau..įdegsime.. 🙂

  Atsakyti
 3. šiaip skaitytoja

  Regina,n e e e e..manęs tai neiškrapštysi iš to medžio..nebent nupjausi ar nukirsi..Neliūdėk.Šok,dainuok..

  Atsakyti
 4. Regina

  Šiaip skaitytoja, nepyk ir lipk tu iš to MEDŽIO…Man liūdna be tavęs…O tu tikrai neblogai eiliuoji…Nors tiek aš čia ir suprantu…man labiau patinka gyvenimo proza, bet ne poezija…Nu Erlickas patinka ir Jesenino keturios eilutės…

  Atsakyti
 5. šiaip skaitytoja

  Džiaukis,aišku,Regina,kad džiaukis..
  O ko tau verkt..?Medyje tai ne sėdi ?,puikiai rašai..
  Lygis!!!tai net nėra kam ligiuotis..visi dingo..
  Tik aš likau.Bet į mane nesilygiuok.Aš MEDYJE.

  Atsakyti
 6. Regina

  Dainiau, sakei papasakosi apie seminarą Klaipėdoje…Kokį tu ten pranešimą padarei? Apie raiškos laisvę? Papasakok…

  Atsakyti
 7. Regina

  Matai, įsižeidė, kad pasakiau, jog iki S.Nėries nedatraukia….Tai kas čia tokio, stenkis ir vėliau geriau gal išeis…

  Atsakyti
 8. Dainius Radzevičius

  Tai poezija galima atskiesti bet kurią temą:-)

  Atsakyti
 9. Regina

  Nu va, dar viena atkrito…Nežinau, ar čia džiaugtis ar verkt? Hm……

  Atsakyti
 10. šiaip skaitytoja

  REGINA,pasiųsčiau,tave „etikečių klijuot”.TAU,tas darbas labai mielas,prie širdies.Bet ten nuobodu..
  Patikėk ,tikrai nuobodu .Vien tik etiketes klijuot?
  Ar dar neatsibodo?
  Tau gi reikia „kažko” ir daugiau.Paieškok.
  Bet”medžio nepjauk”.Man gerai medyje,kad ir ne „neries” lygyje.

  Atsakyti
 11. Regina

  Dainiau, ačiū – tu labai malonus…Teisingai supratai, – ir atostogauti pas tave susikrausčiau…Ypatingo serviso iš tavęs nereikalauju – tenkina tavo temos, kurias kažkaip netyčia kartais nutrolinu…Ai, vasara…pakvailiokim…Politika – užkniso, teismai – užkniso….man pačiai nuo jų stogelis jau pačiuožė…Sakau, gal surengtume kokį poezijos vakarą…..Žiūriu šiaip skaitytoja gerai eiliuoja…..Na toksai nupušęs gerokai tas jos ketureilis,… iki S.Neries dar trūksta, bet rimuojasi visai nieko… Šiaip skaitytoja, lipk iš vyšnios ir padeklamuok mums savo eiles…. 🙂

  Atsakyti
 12. šiaip skaitytoja

  Dainiau,su palinkėjimais tikrai sunku. 🙂 Kiekvienam neįtiksi,o galima likt nesuprastam,ypatingai „tokioje
  erdvėje”-internetinėje.
  Bet man labai patiko vieno psichologo pasiūlymas,jei liksime nesuprastais. 🙂
  Padainuoti ar pasakyti eilėraštį.Pvz:

  Ar pykstate? Žinoma,pykstate,
  matau iš jūsų akių.
  Nemėgstat manęs? Ir neklystate.
  Juk niekas nemėgsta tokių!

  Ko tylite? Aš jūsų vietoje
  sakyčiau:”Kiaulė esi.”
  Tai kam gi mane kvietėte?
  Lig vieno veidmainiai visi!

  Nereikia,matau,kad boditės.
  Tuojau mane velnias išneš.
  Bet kam taip sukate uodegas?
  Kodėl neušvarot manęs?

  Ak,varote? Vis dėl to varote…
  Einu jau..nepykit..einu…
  Tai gal pas mane….kokį vakarą?..
  Buvo labai malonu!
  (Vl.Šimkus”Pasisvečiavimas”)

  Taigi VASAROS :).VISIEMS.

  Atsakyti
 13. Dainius Radzevičius Įrašo autorius(-ė)

  regina, pati rašei, kad ilsiesi 🙂 tai linkėjimas buvo tik dėl to 🙂 jei čia irgi geras poilsis – man didelis džiaugsmas. Kuo galėčiau pagerinti šios „poilsiavietės” paslaugas? 🙂

  Atsakyti
 14. Regina

  Dainiau, nesiuntinėk mane „gero poilsio”…Nes šiame kontekste iš tavęs man skamba kaip eufemizmas…Gerbkime vienas kitą….

  Atsakyti
 15. šiaip skaitytoja

  Regina,
  man patinka gyventi medy 🙂
  Čia jaučiuosi kaip Dievo ausy.
  Tik nekirski,Regina,to medžio,
  nes visai nesuprasiu ką „pezam”.

  Atsakyti
 16. Regina

  Dainiau, palikime tas temas ramybėje, kur reikalingi eufemizmai…Juk čia ne bet kokio, o oberžurnalisto blogas…Aš labai apgailestauju, kad per tai praradai savo ištikimiausius draugus…Na bet nieko tokio,- gamtoje tuštumos nebūna: kažką praradai – kažką suradai(mane 🙂 )…Aš jiems atleidžiu – tegul atleidžia ir man…O, jeigu nebent šiaip skaitytoja išlips kada iš vyšnios, tai retkarčiais, bedarydamos kokteiliuką, „pravirsim uogienę” ant jūsų, vyrai…Nes be to nuobodu ….

  Atsakyti
 17. Dainius Radzevičius Įrašo autorius(-ė)

  Regina, Marius nepaskendo – jis veikia kažką kita 🙂 Gyvenime kartais mes keičiame ne tik kompaniją bet ir savo bendravimo būdą.

  Atsakyti
 18. Regina

  Dainiau, man tavo visos temos patinka… ir tavo toks gyvenimo džiaugsmas, ir tavo šventas naivumas…

  Atsakyti
 19. Regina

  Taip, Dainiau, straipsnis patiko…Ir sakau tau, kad džiaugiuosi, jog lituanistai jau nėra tokie sausi piernykai, o prisitaiko prie gyvenimo ir rašo mokslinius straipsnius, kaip iššifruoti ar užšifruoti nešvankius dalykus, blevyzgas, kudlotas mintis…Na bet kas ir gautųsi, jeigu be pypsiuko pradėtume taip tiesiai šviesiai…Bet klausyk, jeigu prie to pačio…kodėl „nusiskandino” Marius…Kas jį iki to privedė? Eufemizmai? Jis ten kažkaip tai kitaip įvardijo…lyg tai „poshlinimas” ar kas ten? Ai, aš gal kažko nesuprantu…

  Atsakyti
 20. Regina

  Dainiau…iš tiesų pasiūlei paskaityti gerą straipsnį.Šiuolaikiniai „jablonskiai” prisitaiko prie situacijos ir nėra jau tokie „norminiai” ir nuobodūs… Eufemija, pasirodo yra toks vardas, kas reiškia „šlovė, geri žodžiai“…t.y. gražu…o šiuo straipsniu norėta pasakyti, kaip „gerais žodžiais” užmaskuoti „blogus žodžius”…Na bet visumoje tai čia joks atradimas…Taigi tie vadinami T R O P A I egzistuoja seniai…ironija,sarkazmas, metaforos, alegorijos, antonomazijos…ir visokios ten lingvistinės gudrybės vartojamos seniai…Kas yra naujo, tai tik tie užšifravimai, trumpiniai elektroninėj erdvėj, kad nebūtų prafiltruoti…
  O šiaip, tai tu ne taip įvardijai sakydamas,- anksčiau žmonės stengėsi būti mandagesni savo viešose kalbose, o dabar atvirkščiai – šiurkšumas tampa net “madingu”.” Manau, kad anksčiau buvome drovesni, o dabar – vulgaresni…Tiesiog,jeigu ką norim pasakyti, tai imam ir pasakom…kas primityvus, tas įvardija tiesiogiai, kas sugeba kitaip – tas pasinaudoja eufimizmais…

  Atsakyti
 21. Dainius Radzevičius

  Regina, čia juk ne trnsvetitų šou, kad kiekvienas komentaras dar or šou elmentais būtų lydimas 🙂

  Atsakyti
 22. Regina

  Aha, kažkiek veikia, bet jie tokie „nudūminti”…ta prasme neaktyvūs ir nuobodūs, bet kontrolė ne apie tai…

  Atsakyti
 23. Regina

  Dainiau, Dainiau, Dainiau…net atostogaudama nepaliksiu tavo blogo be priežiūros, nes po to imsi ir pagalvosi, kad tu vienintelis teisingai galvoji ir tau pasaulyje niekas neprieštarauja…Palauk, dabar pabandysiu įdėti kokį kodą, pažiūrėsiu kaip pas tave veikia smailai
  😛 ;( 😐 :@ 😡 😕

  Atsakyti

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *