Antano Macijausko vardo premija – žurnalistei Daivai Grikšienei

pagal | 2012/08/02

Stasio Makaraičio sukurtas medalis Antano Macijausko premijos laureatui

Jau šį šeštadienį su malonumu įteiksime Antano Macijausko vardo premiją. Šiais metais už kūrybinę veikla 2011 metais premija bus įteikta kolegei, žurnalistei Daivai Grikšienei iš Šiaulių.

Nuoširdžiai kviečiu ir kitus kolegas atvykti į apdovanojimo renginį, pasveikinti kolegę, pasidžiaugti kartu su ja 🙂 Ypač smagu turėtų būti šiauliečiams, nes Daiva darbuojasi kaip tik ten.

Premijos įteikimas vyks rugpjūčio 4 d. 17.15 val. iškilmingo Biržų miesto šventės atidarymo metu J. Janonio aikštėje.

Šiais metais A. Macijausko konkurso komisijai vertinti buvo pateikti trys darbai ir iniciatyvos. Samgu buvo skaityti kolegos Daliaus Mikelionio (Biržai) pernai publikuotų straipsnių ciklą, kuriame atskleidžiama istorinė Biržų krašto ir žmonių atmintis. Paskaitęs krūvą įdomių straipsnių aiškiai supranti, kad autorius nuoširdžiai pats rūpinasi savo krašto paveldu.

Laureatė Daiva Grikšienė ir jos dokumentinis tyrimas filme „Vienos šeimos likimas – trijų tautų istorija“ tikrai buvo vertas apdovanojimo. Tai filmas apie Tado Ivanausko šeimos kelią, istorines vertybes. Jų sukurtas pusantros valandos trukmės filmas, manau, galėtų būti laikomas vienu reikšmingesnių dokumentikos darbų, kuriame susijungia Lenkijos, Lietuvos ir Baltarusijos istorija per gamtininko Tado Ivanausko šeimos gyvenimą. Kaip žinia, Tadas Ivanauskas ir du jo broliai Jiežis ir Valovas tapo skirtingų valstybių piliečiais, tačiau jų švietėjiška veikla turėjo didelės įtakos trijų šalių tautiniam identitetui.Beje, Daivos kūrybinis kelias mane įkvepia – iš viso jau sukurta 15 dokumentinių filmų, kurie ne kartą buvo įvertinti ir kitais apdovanojimais.

Dar konkursui buvo pasiūlytas įvertinti ir televizijos LNK projektas „Aš myliu Lietuvą“. Realybės šou, kuriuo buvo skatinamas patriotizmas ir pilietiškumas. Idomus ir netradicinis projektas.

Konkurso vertinimo komisijoje dirbome šešiese: keturi Lietuvos žurnalistų sąjungos ir Nacionalinės žurnalistų kūrėjų asociacijos atstovai Povilas Sigitas Krivickas, Gerimantas Statinis, Aldona Žemaitytė, Dainius Radzevičius ir du Biržų rajono savivaldybės atstovai – savivaldybės Tarybos narė Danutė Martinkėnienė ir žurnalistas Algirdas Butkevičius.

Antano Macijausko (1874-1950), iškilaus kovotojo už lietuvišką spaudą, publicisto ir leidėjo asmenybei įprasminti specialią premiją 2008 metais įsteigė Lietuvos žurnalistų sąjunga (LŽS), Nacionalinė žurnalistų kūrėjų asociacija (NŽKA) ir Biržų rajono savivaldybė. Premija skiriama žurnalistui už geriausius žurnalistikos darbus (straipsnius, publikacijas, televizijos ir radijo laidas paskelbtas visuomenės informavimo priemonėse per kalendorinius metus) arba iniciatyvas (įvykdytas per kalendorinius metus), ugdančias pilietinį patriotizmą, nacionalinio pasididžiavimo jausmą, meilę valstybinei kalbai ir nacionalinei kultūrai. Premijos lauretui įteikiamas 2000 litų piniginis prizas, Stasio Makaričio sukurtas medalis ir diplomas.

Su A. Macijausko asmenybe glaudžiai siejasi Spaudos, kalbos ir knygos atgavimo diena. Tai jis dar 1900 metais Sankt Peterburge išleido lietuvišką žemėlapį „Žemėlapis lietuviškai latviško krašto“. Cenzūrai uždraudus jo platinimą, Vyriausiosios spaudos reikalų valdybos viršininkui kunigaikščiui N. V. Šachovskojui A. Macijauskas iškėlė bylą ir ją laimėjo įrodęs, kad lietuviškosios spaudos draudimas yra juridiškai neteisėtas, nes nebuvo išleista jokio įsakymo spaudai lietuviškomis raidėmis drausti. Byla buvo vienas pagrindų baigti spaudos draudimą.

A. Macijausko premija iki šiol jau apdovanoti keturi žurnalistai: Indrė Makaraitytė (2008 m.), Vitalija Morkūnienė (2009 m.), Juozas Šalkauskas (2010 m.), Jūratė Ablačinskaitė (2011 m.).

3 komentarai

  1. Regina

    Dainiau, neblogai tu čia pasiūlei…Bet man ten jokių nominacijų nenumatyta…O tam, kad papietaučiau su tavim, aš turėčiau trenktis per visą Lietuvą….Na man būtų didelė garbė, bet sunkiai pasiekiama 🙁

    Atsakyti
  2. Regina

    Nu vat, prisigalvojat visokių pramogų, – ir smagu…Ir aš „nuoru šventę švęst”….Bet nepadarei manęs, Dainiau, žurnaliste 🙁 🙁 🙁

    Atsakyti

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *