Druskininkų valdžia – nedraugiška ir neatvira žurnalistams. Kodėl?

Galvojau, kad kartais valdžios žmonės išprotėja nuo jiems suteiktų įgaliojimų. Bet tai būna retai, nes Lietuvoje yra pakankamai kritiška ir pastabi žurnalistika, todėl viešumas greitai nuo tokių ligų gydo. Deja, naujas atvejis Druskininkų savivaldybėje kol kas man panašus tik į ligos diagnozę, o gydymas dar tik laukia.

Štai kolegos iš laikraščio „Druskonis” mane informavo, kad Druskininkų savivaldybės administracijos viešųjų ryšių specialistė Agnė Petrauskaitė atsisakė pateikti savivaldybės tarybos posėdyje pristatytą medžiagą apie miesto biudžetą. Paprašė kolegos mano komentaro. Ką čia ir komentuosi – įstatymo pažeidimas akivaizdus ir tokius veiksmus reikėtų teismui skųsti. Ir ne tik teismui. Bet dėl visa ko nutariau kolegų paklausti detalių apie tai, kas ko ir kada konkrečiai nedavė. JUolab, kad apie šios savivaldybės nedraugiškus santykius teko paskaityti nemažai publikacijų tame pačiame „Druskonyje”.

Kolegų paprašiau patikslinti situaciją, nes negalėjau patikėti, kad viena progresyviausių ir šiaip jau ssotinės žurnalistams draugiškiausių savivaldybių, kuriai vadovauja nuolat visokius modernius projektus kuriantis ir gana sėkmingai įgyvendintas meras Ričardas Malinauskas galėtų leisti tokią betvarkę savo vadovaujamoje įstaigoje. Mat, anot kolegų, savivaldybės administracijos direktorė V.Jurgelevičienė, pristatydama šių metų biudžetą, miesto tarybos posėdyje jį detalizavo paruoštomis skaidrėmis – diagramomis. Kitaip tariant, „moderniomis” ppt kalbėjo apie miesto biudžeto pajamų surinkimo dinamiką pastaraisiais metais ir t.t.

Akivaizdu, kad posėdžio metu kolegoms žurnalistams užsirašyti visus skaičius ir komentarus (žodinius, ppt ir t.t.) yra sudėtinga, nes pristatymas vyksta gana greitai. Todėl kolegoms paprašius Druskininkų kurortinio miesto valdžios žmonių atsiųsti šias skaidres, savivaldybės viešųjų ryšių specialistė atsakė, kad tai yra asmeninė savivaldybės administracijos direktorės madžiaga ir jie šios informacijos neteiks.

Galvojau, kad tokios nesąmonės net girtas ar apsiuostęs valstybės ar savivaldos tarnautojas Lietuvoje sugalvoti negalėtų. O pasakyti juo labiau. Tačiau kolegos atsiuntė oficialų susirašinėjimą, kuris patvirtina, kad būtent taip ir buvo. Štai tie oficialūs paklausimai ir atsakymai:

„—– Original Message —–
From: Agnė Petrauskaitė
To: violeta@druskonis.lt
Sent: Wednesday, March 06, 2013 10:09 AM
Subject: RE: Druskonis

Laba diena, Violeta,

Jūsų prašoma prezentacija – tai Direktorės asmeninė medžiaga, parengta posėdžio klausimui pristatyti. Visa medžiaga susijusi su Tarybos posėdžiu, kurią privaloma viešinti, yra paskelbta savivaldybės interneto svetainėje.

Pagarbiai,
Agnė Petrauskaitė

From: violeta@druskonis.lt [mailto:violeta@druskonis.lt]
Sent: Monday, March 04, 2013 3:30 PM
To: agne petrauskaite
Subject: Druskonis

Laba diena,

norėtume gauti Tarybos posėdyje pristatyto sprendimo dėl 2013 m. biudžeto papildomą medžiagą – skaidres -diagramas, kurias, pristatydama klausimą, posėdžio metu demonstravo administracijos direktorė V.Jurgelevičienė.

Dėkoju.

Na štai Jums ir noras atrodyti „modernia ir atvira” savivaldybe. Visiems seniai žinoma, jog viešumo principas reiškia, kad tarybos apie savo veiklą plačiai informuoja visuomenę, informuojamos toje teritorijoje esančios įmonės, organizacijos, gyventojai. Iš anksto yra skelbiamos savivaldos institucijų posėdžių sušaukimo laikas, jame svarstytini klausimai. Posėdžiai būna atviri – juose gali dalyvauti spaudos, organizacijų atstovai. Ir jei žmogus tikrai yra atviras ir nori tai ne tik deklaruoti, tai kaip gali savivaldybės tarnautojas darbo metu tarybos psoėdyje demonstruoti „asmenines sakidres” ir dar jas slėpti nuo žmonių? Nes tokiu atveju yra vienas iš galimų situacijso paaiškinimų:

1. Druskininkų miesto savivaldybės tarybos posėdžiuose ki kurie atsakingi tarnautojai užsiima asmeninės kūrybos demonstravimu ir jie savo autorines teises labai saugo (žinoma, tie „kūriniai” yra sukurti ne darbo metu, ne darbo priemonėmis ir ne apie darbo reikalus).
2. Druskininkų savivaldybė ir jos tarnautojai deklaruoja veiklos viešumą, o realiai yra melagiai ir slepia savo tikruosius darbus, juo labiau mokesčių mokėtojų pinigų naudojimą.

Kol kas tai tik mano asmeninė nuomonė ir labai tikiuosi greitai gausiu kokį nors parastą ir aiškų savivaldybės pasiaiškinimą. Dar geriau, jie jie imtų su kolegomis atvirai ir nuoširdžiai bendrauti. O tai galėtų padėti nemoka TILS pamoka:


„Informacijos laisvė ir prieinamumas – vienas iš esminių gerojo valdymo ir korupcijos prevencijos elementų. Galimybė piliečiams susipažinti su viešojo sektoriaus dokumentais, kreiptis į valdžios atstovus ir turėti prieigą prie viešųjų finansų – tai ne tik būdas įtraukti juos į valstybės valdymą, bet ir realus skaidrumo įrankis.”

Taip pat galima priminti keletą, matyt, pamirštų teisės gauti informaciją iš valdžios įstaigų įstatymo nuostatų:

„Įstaigos teikia informaciją pareiškėjams įstaigoje tvarkomais dokumentais, informacijos rinkmenomis arba jų dalimis, pirmenybę teikiant informacijos teikimui internetu ar kitokiomis elektroninėmis priemonėmis.
Informacija pareiškėjui, atsižvelgiant į jo prašymą, gali būti pateikiama žodžiu, leidžiant susipažinti su dokumentu, pateikiant pažymą, dokumento išrašą ar popierinę dokumento kopiją, elektroninę laikmeną, garso, vaizdo ar garso ir vaizdo įrašą, prieigą prie informacijos rinkmenos. Jei prašyme nenurodyta informacijos pateikimo forma, įstaiga ją pateikia tokia pačia forma kaip gauto prašymo.
Įstaigos teikia informaciją tokia forma ir būdais, kokie naudojami įstaigoje.”

Taigi, jei Druskininkų savivaldybėje naudojami per posėdžius ppt formato pranešimai, tai tokie ir turi būti pateikiami žurnalistams, jei jie to pageidauja.

15 komentarų

 1. vytautas

  prie ko cia velnias? 🙂 neduoda skaidriu, nes jos neva yra autorinis darbas. Pagal LR ATGTĮ, kūrinys- originalus kūrybinės veiklos rezultatas literatūros, mokslo ar meno srityje. Ar kuriant tas skaidres reikejo kurybiniu pastangu? Jei taip, tai kas ten tokio originalaus sukurta?

  Atsakyti
 2. Marius

  Vytautai, šventų savivaldybių nebūna, bet imant šią konkrečią situaciją dėl skaidrių, tai įrodymų, kad joje dominuoja velnias nėra.

  Atsakyti
 3. qwerty

  Vytautas, tačiau tas Malinauskas ten yra tikra šeimininkas, todėl tai natūralu.

  Atsakyti
 4. vytautas

  Mariau, jei tikrai savivaldybej, ar bet kurioj kitos valdzios istaigoj viskas „svaru” tiesiog apjuodinti niekaip nepavyks, net jei ir vyksta skirtingu partiju konkurencija. Druskininku valdzia tiesiog ant lekstutes duoda preteksta po preteksto apie juos rasyti kritinius straipsnius- klausimai del mero zemes, mero bendravimo su zurnalistais stilius ir t.t.

  Atsakyti
 5. qwerty

  Mariau, žurnalistų įtaka vis silpnėja.Ir tai yra gerai.Viską pakeitė socialiniai tinklai.Tuo pačiu ji vis dar pakankamai didelė, kad pakenkti.

  Atsakyti
 6. Marius

  Teigiamą nuomonę apie save laikraščio redakcijoje gali nusipirkti bet kas. Tai legalu. O kodėl ramybė nuo redakcijų, žurnalistų dar nelegalizuota? Pavyzdžiui, abonentas mėnesiui, trims, puse metų, metams. Abonentinis ramybės mokestis nuo žurnalistų ir redakcijų. Mažuose miesteliuose dažniausiai vienas laikraštis arba koks nors pagrindinis. Ten gi konkretūs žmonės dirba. Jie turi draugų, savų interesų. Ir gali vienus girti savo nuožiūra arba už pinigus, o tie, kurie nenori mokėti persekioti, kabinėtis, purvą pilti. Ir kaip atsiriboti? Įrodyti, kad tave reketuoja redakcija, žurnalistas praktiškai neįmanoma. Jie sakys mes dirbam viešam interesui. Vienu žodžiu žurnalistų atakos vardan reitingų ar pinigų yra žiaurus dalykas, praktiškai neįrodomas, o prisikabinti galima prie bet ko labai norint. Tas krištolinis skaidrumas yra nesąmonė. Jis priklauso nuo žurnalistų ir pinigų dažniausiai.

  Atsakyti
 7. Marius

  Druskininkų laikraštyje “Druskonis“ dirba konkretūs žmonės, o savivaldybėje taip pat. Ar negali būti kažkoks mums nežinomas konfliktas tarp kažkokių konkrečių asmenų? O to konflikto priežastys visiškai kitos. Ne paslaptis, kad daugelis laikraščių gyvena iš užsakomųjų straipsnių. Užsakymams mažėjant redakcijos tampa agresyvesnės. Todėl labai norint galima prisikabinti kaip erkutei prie bet ko ir iš musės išpūsti dramblį. O pavyzdžiui, pasitelkti tam drambliui pūsti žurnalistų sąjungos pirmininką yra geras koziris.

  Atsakyti
  1. Dainius Radzevičius Įrašo autorius(-ė)

   Mariau, kitaip ir būti negali. Asmeniškumai visada yra, ypač miesteliuose. bet valstybės tarmai turi atsiriboti. privalo.

   Atsakyti
 8. vytautas

  turejau teisma su druskininku savivaldybe del neva pazeistu ju autoriniu teisiu perpublikuojant savivaldybes interneto puslapio informacija. spekit koks buvo teismo sprendimas? 🙂

  Atsakyti
 9. Regina

  Ačiū, Dainiau 😀
  Dėl šito žurnalistų nepasitenkinimo Druskininkų valdžia, man atrodo, teisūs liktų valdininkai. Nes kiek suprantu, reikalaujama biudžetą pateikti tekstine forma. O ten visokios diagramos yra jų papildomai susigalvotas dalykas, todėl gali ir nekartoti.
  Aš irgi, pvz.: labai norėčiau tiksliai žinoti, kuri miesto duobė suremontuota, kuri gatvės lemputė dega ir kuri raidė, mero šventiniame sveikinime Moters dienos proga, paskelbtame vietos laikraštyje, yra už mano pinigus, sumokėtus mokesčių pavidale. Bet norėti, sako, nedraudžiama.

  Atsakyti
 10. Dainius Radzevičius Įrašo autorius(-ė)

  Regina, neabejoju, kad poškės ir gal net ne darbe darbo metu. Šiuo atveju kalbame apie požiūrį. Ir jei leisime išsikeroti tokiems „nelįsk prie manęs ir mano reikalų, nes tai yra MANO”, nors gyvena iš MŪSŲ pinigų, tuomet nebereikės niekuo jau piktintis. Suglausime ausytes ir poanegirikas rašysime.

  Atsakyti
 11. Regina

  Galima kreiptis į teismą, bet garantuotai praloštumėt….Vietoj to, kad žurnalistai piktinatės dėl tuščių dalykų, geriau šiandien paslankiokit po savivaldybes ir patikrinkit kabinetuose pastales…Galėsit gausiai fiksuoti, kaip poškės šampano kamščiai, čiurlens brendžiukas į kavos puodelius (konspiracijos tikslais) ir visi bus įtartinai parausvėjusiais veidais 😎

  Atsakyti
 12. Regina

  🙁
  Mudvi su ŠS tikėjomės iš ryto rasti tulpių ir sveikinimus nuo blog’o vyrų…O čia, – vėl bloga, arogantiška valdžia, viešumo stoka ir žurnalistų niurzgėjimas…
  O kam jiems reikia tų diagramų? Taigi patys tegul ir nusipiešia, arba susimoka už autorines teises. Šiais laikais viskas kainuoja.

  Atsakyti

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *