Druskininkuose – žiniasklaidos ir savivaldybės kova dėl žiniasklaidos rinkos

pagal | 2013/03/25

Šiandien gavau kolegų iš Druskininkų pranešimą spaudai. Šis laiškas labai primena nevilties šauksmą ir viešą kvietimą apginti jų galimybę dirbti taip, kaip ir numato Lietuvos įstatymai. Kolegos sunerimo dėl to, kad Druskininkų vietinė valdžia sugalvojo ir jau leidžia bei nemokamai platina vietos gyventojams savo laikraštį „Mano Druskininkai”. Nors įstatymas draudžia savivaldybei ir valdžios įstaigoms leisti periodinios leidinius, tačiau šį kartą, panašu Temidė kol kas tyli.

Ypatingo nerimo sulaukė kolegų pareiškimas ir Lietuvos žurnalistų sąjungoje – daugiau nei 10 tūkstančių planuojamas nemokamai platinamo vietinio laikraščio tiražas iš esmės reiškia, kad mokesčių mokėtojų pinigais išlaikomas leidinys dempinguoja savo veiklą ir i žlugdo vietinę spaudą, kuri neturi galimybių konkuruoti rinkos sąlygomis. Taip pat nerimą kelia ir tai, kad leidiniui informaciją ir straipsnius rengia savivaldybės darbuotojai. Tai reiškia, kad ateityje jie turėdami tiesioginę prieigą prie oficialios (bei neoficialios) informacijos ir kartais geranoriškai neduodami tos informacijos kietiems žurnalistams, turės pranašumą. O ką jau kalbėti apie tai, kad toks leidinys planuoja ir reklamą skelbti už pinigus. Tokiu atveju vietinė žiniasklaidos rinka jau turi iš esmės vietinės valdžios išlaikomą ir palaikomą valdišką ruporą.

Siūlau paskaityti visą kolegų nerimo laišką.

pranesimas_spaudai_manodruskininkai papildomas

Šiuo atveju verta priminti ir Visuomenė sinformavimo įstymo keletą nuostatų:

9 straipsnis. Teisė viešai kritikuoti valstybės ir savivaldybių institucijų bei įstaigų ir pareigūnų veiklą
Kiekvienas asmuo turi teisę viešai kritikuoti valstybės ir savivaldybių institucijų bei įstaigų, taip pat pareigūnų veiklą. Lietuvos Respublikoje draudžiama persekioti už kritiką.

11 straipsnis. Teisė ginti informavimo laisvę

1. Kiekvienas asmuo turi teisę apskųsti teismui valstybės ir savivaldybių institucijų bei įstaigų, pareigūnų sprendimus ir veiksmus, jeigu šie pažeidžia ar neteisėtai apriboja asmens teisę gauti, rinkti ar skleisti informaciją.
2. Draudžiama persekioti viešosios informacijos rengėją, skleidėją, jų dalyvį ar žurnalistą už paskelbtą informaciją, jeigu ją rengiant ir platinant nebuvo pažeisti įstatymai.

22 straipsnis. Viešosios informacijos rengėjai, skleidėjai ir jų dalyviai

<...> Valstybės ir savivaldybių institucijos bei įstaigos (išskyrus mokslo ir mokymo įstaigas), bankai, politinės partijos negali būti viešosios informacijos rengėjais ir (ar) jų dalyviais, bet gali leisti neperiodinius informacinio pobūdžio leidinius, turėti informacinės visuomenės informavimo priemones, skirtas visuomenei informuoti apie savo veiklą, jeigu įstatymų nenustatyta kitaip.

3 komentarai

 1. Dainius Radzevičius Įrašo autorius(-ė)

  Regina, viešumas yra labai daug. Bet kolegos jau ir skundus surašė atitinkamoms institucijoms. Tada žiūrėsime, gal net reikės į prokuratūrą kreiptis dėl viešo intereo gynimo

  Atsakyti
 2. Dainius Radzevičius Įrašo autorius(-ė)

  ai kol gražiai rašė ir savivaldybė, kaip jie teigia, mokėjo pinigėlių, viskas lyg ir ok. Kai tik pradėjo kritikuoti – iš karto atsakas.

  Atsakyti
 3. Regina

  Tai va, štai visiems ir pavyzdys, kuo baigiasi valdžios kritika. Kodėl anksčiau nepagalvojo žurnalistai, ar verta ridiką rauti? Ir dar su kuo jau su kuo – su pačiu Malinausku. Argi taip sunku buvo straipsniuose išliaupsinti merą , koks jis, doras, geras, protingas, taupus, ūkiškas, inovatyvus, meniškas, kūrybiškas, išradingas,atjaučiantis, nepavargstantis, nepaperkamas…nemirtingas…Kokia graži jo jaunoji žmona…koks jo geras skonis ir t.t. Bet kur tau, – ne tokiems žurnalistams kaip R.Sadauskas-Kvietkevičius padorius, slidžiai pamuilintus straipsnius apie valdžią rašyti….Tai dabar ką norėjo, tą ir gavo:informaciją ir reklamą tegul gauna nors ir pas Lukašenką, o iš Solnykų savivaldybės – špyga taukuota.
  O ką tu Dainiau gali jiems padėt? Nebent kartu paverkt. Parašyk Malinauskui laišką, kad taip elgtis neetiška, tai Malinauskas labai išsigąs 😆

  Atsakyti

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *