Šiuo metu esu Vilniaus miesto apylinkės teisme, kur laukiu galimybės būti liudytoju byloje dėl įmonės TNS reputacijos. Savo reputacija susirūpino ir bando ginti žiniasklaidos rinkos tyrimus atliekanti bendrovė nes jiems neįtiko žurnalas „Valstybė” ir konkrečiai Eduardas Eigirdas bei jo publikacija „TNS tyrimų kokybė kirto absurdo ribą”.
Netrukus pateiksiu kai kuriuos komentarus dėl ginčo esmės. Viena labai svarbi bylos detalė yra ta, kad E. Eigirdas aųtriai kritikavo televizijos ir spaudos rinkos tyrimus Lietuvoje. Šiuo atveju konkreti kritika buvo nukreipta į kompanijos TNS atliekamus žiniasklaidos tyrimus, pagal kurių rezultatus skirstoma nemaža dalis reklamos pinigų žiniasklaidai. E. Eigirdo kritika buvo susijusi su TNS tyrimo metodika, jos patikimumu ir gautų rezultatų koreliacija su realiais leidinių tiražais bei alternatyviais televizijos rinkos tyrimo duomenimis. Pvz., greta TNS televizijos rinkos tyrimo yra ir kiek kitokie duomenys, kurie gaunami iš interaktyvios televizijos GALA metrų. Beje, pati GALA tegia, kad jų tyrimai yra iš esmės p[atikimensi už tuos, kurie atliekami su žymaii mažesniu kiekiu žiūrovų:
„Internetinės televizijos technologijos leidžia matyti, kiek žiūrovų žiūri vieną ar kitą kanalą, kokios yra jų mėgstamiausios laidos, kada žiūrovai žiūrimą kanalą perjungė į kitą, kurį kanalą jie įsijungė per reklamą.
Taip atsirado žiūrovų pomėgių analizės galimybė – GALA metrai. Skirtingai nuo kitų televizijos tyrimų, jie pasižymi didele imtimi − daugiau nei 70 tūkst. klientų − televizijos „Interaktyvioji GALA“ paslaugomis besinaudojančių namų ūkių.
Tokios analizės duomenys atskleidžia, kuo domisi GALA žiūrovai, padeda kurti televizijos programų paketus, įtraukiant į juos naujus kanalus. Šie duomenys gali pasitarnauti ir sociologiniams ar televizijos rinkos tyrimams, papildyti jau esamus tyrimus.”
TNS kompanija irgi tvirtina, kad jie yra rinkoje svarbūs (apie patikimumą pagyrų nėra):
„Tyrimo tikslas yra nustatyti įvairių televizijos kanalų bei transliuojamų laidų auditoriją. TNS LT TV auditorijos tyrimas pasitelkiant TV metrų technologiją Lietuvoje atliekamas nuo 2000 metų. Per tą laiką tyrimas ne tik tapo žiniasklaidos rinkos standartu, bet ir turėjo įtakos reklamos rinkos augimui, nes pateikiami operatyvūs ir tikslūs duomenys, pagal kuriuos galima efektyviau panaudoti reklamos biudžetą.”
Ar tikrai galima efektyviai planuoti reklamos biudžetą paga TNS TV metrus, galima spęrsti patiems. Mat, šiuo atveju apie TV metrų kiekį TNS tiksliai nerašo, bet nurodo žmonių kiekį, kuris gyvena su tais TV metrais:
„Šiuo metu televizijos auditorijos tyrime Lietuvoje iš viso dalyvauja daugiau nei 1050 žmonių.
Jeigu tyrime dalyvaujančių gyventojų namuose yra keletas televizorių, atskiri TV metrai jungiami prie kiekvieno iš jų. Šiuo metu tyrimo dalyvių namuose yra įrengta daugiau nei pusė tūkstančio TV metrų.
Įdomu tai, kad kiekvienas šeimos narys turi savo pulto mygtuką. Tai padeda fiksuoti ne vieno asmens ar visų bendrai, bet KIEKVIENO šeimos narių INDIVIDUALIAI žiūrimas laidas.
Tyrimas vykdomas TIK GAVUS VISŲ ŠEIMOS NARIŲ SUTIKIMĄ.”
Taigi, vienu atveju turime 1050 žmonių (TNS), kitu atveju – net 70 tūkstančių namų ūkių, kuriuose potencialiai gyvena gerokai daugiau nei 100 tūkstančių gyventojų (GALA). Kas yra patikimiau – spręskite patys. Mane didesni skaičiai ir didesnė imtis labiau motyvuoja pasitikėti jais. Žinoma, siekdamas išlaikyti kritišką požiūrį, bandau visada žiūrėti į skirtingų šaltinius duomenis ir ieškoti tiesos kažkur per vidurį. Tokiam mano požiūriui formuotis padeda ir mokslinių straipsnių pavartymas ar paskaitymas. Štai vienas iš jų.
P.S. Beje, šia tema domiuosi tikrai ne aš vienas. Štai kritiškų nuomonių yra ir užsienyje.
Tikrai? 😀 Regina,gelbėk save,nes toks bukumas.. :lol:Niekas nepadės,nei televizija,nei visuomenei reikšmingi įvykiai,nei Lietuvos Respublikos Vyriausybė 😆
Dainiau, užkulisinių dalykų tikrai nežinau, – skaitau tik oficialiai išdėstytą ir visiems prieinamą informaciją. Bet kad sportas būtų makaluojamas su kultūra ir kad tai itin reikšminga visuomenei, kad net reikia įtraukti į vyriausybės prioritetus, skirti biudžeto pinigus ir užimti Nacionalinio transliuotojo laiką, to dalyko tikrai nesuprantu. Galų gale, kokie pasirinkimo kriterijai? Pasižiūrėk, kas įeina į komisiją ir viskas aišku. Kodėl negalėtų įtraukti tiesiogines operų transliacijas iš La Scalos, Metrapolitano ar Covent Gardeno?…
Regina nežino konteksto, tačiau ji žino, kad visi vagys ir to pakanka išvadoms pasidaryti 😆
Regina, o kaip manai, kodėl tokie tekatai ir sprendimai apskritai atsiranda? Ar žinai kontekstą?
Dainiau, aš visada manau, kad manau teisingai, kaip ir tu manai, kad aš perlenkiau….Bet ką aš turiu manyti paskaičius tokią informaciją?
Regina, manai, kad teisingai apibendrinai apie žmones ministerijoje? Manau, kad perlenkei.
Qwerty, esi bjaurus savanaudis, nes viską vertini per savo prizmę, patinka- nepatinka…Įtariu, kad ir Kultūros ministerijoje sulindę visi, kurie kažkada baigę Kūno kultūros institutą, nes galvoja savo atidaužytom galvom, kad už sporto varžybas svarbesnių dalykų buduliams nėra….Na, dar Dainų šventė, nes lietuviai išgėrę mėgsta padainuot 😆
Sąraše beveik vien krepšinis, kuris asmeniškai manęs visiškai nedomina, tačiau nėra lengvosios atletikos Pasaulio ir Europos čempionatų, kurią dievinu.Gerai dar, kad futbolas yra 😆
Patinka, … tik ne kiekviena tokią prabangą sau gali leisti 😎
Beje, tu sakai, kad mūsų nereikia nuo nieko gelbėti…Manau, kad reikia…ir dar kaip, – nuo žmonių bukinimo. Bet kas tą padarys? Pasiskaitykite, kokių Visuomenei reikšmingų įvykių, transliuojamų televizijoje, sąrašą patvirtino Lietuvos Respublikos Vyriausybė.
http://www.lrkm.lt/go.php/lit/VYRIAUSYBE_PATVIRTINO_VISUOMENEI_REIKSMI/3462
Regina,o kodėl,tau,senmergystė nepatinka? 🙄
Nu ant TYRĖJŲ nesiseka, bet užtat su GELBĖTOJU tau pasisekė….Vistik man smalsu, kas tave išgelbėjo nuo senmergystės 🙄
Siųsk,dainušką TYRĖJAMS,arba,Dainiui.Jiems tikrai to reikia. 😀
Šėsiuke, kad tau taip nesiseka su TYRĖJAIS, gal galėčiau tau pasiųsti sveikinimą per „Sveikinimų ratą”? Kokią dainušką mėgsti?
Dar,man labai įdomus dalykas,kad aš esu jau pragyvenusi bevei pusę žmogaus amželio 🙂 ,bet niekada nesu apklausta jokių TYRĖJŲ.Nei gatvėje,nei telefonu,nei internetu.Bet tik galiu perskaityti,kad vyksta apkausos. 🙂 Smagu.Bet kur,kada,kaip?Pati prisitatyčiau į vietą.Taigi tų”tyrėjų”apkausos,manau juokingos. 😀 O jei Jums rimtos,tai padėkite TYRĖJAMS.Jiems sunku primeluoti tiek daug ir be galo.. 😀
Dainiau,pats puikiai supranti,kad mūsų gelbėti nereikia.Nei Reginos,nei Qwerty,nei Mariaus ar manęs. 😀 Mes puikiai,patys save išsigelbėsime,jei reikės. 🙂 Tyrimai reikalingi tik patiems TYRĖJAMS,kad save išgelbėtų 😆 Gali tikrai gali suteikti,jiems pagalbą,jei matai,kad jie beviltiški. 🙂
Regina, o Jums reklamos ir nekišiu 🙂 Jūs esate išgelbėti.
Aš liudiju toje pusėje, kuri sako, kad tyrimai gerai, bet jais aklai tikėti negali, nes tyrimų yra įvairių.
Dainiau, nesuprantu, kurioje pusėje tu liudijai. Tau gi visi žiniasklaidininkai turėtų būti lygūs ir mylimi kaip vaikai. Todėl tu turėtum siekti, kad reklamos laikas būtų padalintas visiems vienodai. O rinkos tyrimo objektyvumu turėtų rūpintis patys reklamos užsakovai – taigi jų tikslas išspausti iš reklamos didžiausią naudą. O jeigu būtum atstovavęs mus (šs, qwerty, marių, mane), tai turėjai teisme pasakyt, kad mes reklamos iš viso nenorim…Kodėl nepasitarei prieš liudydamas?
Regina, telikai perka ir kiti tik dėl to, kad galėtų pasitikrinti, kas turi formalius reitingus, o kas ne. Pagal tai jie gauna reklamos užsakymus iš reklamos agentūrų. Tad jei laida ar laikraštis realiai mėgiami, bet reitinguose jų neįtraukia, tai jiems reklamos nulis.
Nesuprantu, kam reikia užsakinėti ir brangiai mokėti už tokius tyrimus? Kam to reikia? Dėl geriausio laiko reklamai?Juk ir taip aišku, kad ir, sakykim radijo laidos „Sveikinimų ratas”, auditorija….Atitinkamai intarpuose reikia pritaikyti ir reklaminius produktus, pvz.: volokordinas (nuo visų ligų),vaistai atminties gerinimui, nuo kaulų retėjimo…. klijai, kad dantų protezai neiškristų,… Tena sauskelnės….Bitner balzamas (pigiau Trejos devynerios)…Bankai, geriausiai pasirūpinantys pensininkais…Vienžo, – viskas, ką norima iškišti senjorams… Kokia auditorija, tokia ir reklama 😉
Jei ima paketą, man atrodo žmonėms tinka.
Ar nebrangu?
Nes dar visokių kitokių ten yra kanalų, už kuriuos reikia plius pamokėti? 🙂
Šarūnai, galima su tuo sutikti, kad kaimo kažkiek nerodo, bet… 2011 m. kovo 1 d. 103 šalies miestuose ir 16 762 kaimo gyvenamosiose vietovėse gyveno 3 mln. 43 tūkst. 429 nuolatiniai gyventojai, remdamasis Lietuvos Respublikos 2011 metų visuotinio gyventojų ir būstų surašymo duomenimis, praneša Lietuvos statistikos departamentas.
Mieste gyveno 2 mln.31 tūkst. 211 (66,7 proc.), kaime – 1 mln. 12 tūkst. 218 (33,3 proc.) gyventojų. Laikotarpiu tarp surašymų (2001–2011 m.) mieste gyventojų sumažėjo 300,9 tūkst., kaime – 139,7 tūkst. Mieste vyrai sudarė 44,9 proc., moterys – 55,1 proc. visų gyventojų, kaime – atitinkamai 48,4 ir 51,6 proc.
Mano gimtajame kaime ne retas. Tėvai irgi žiūri ir viskas puikiai 🙂
Gala kaime – retas reiškinys. Daugiau žmonių – taip. Bet tie žmonės koncentruojasi miestietiškose vietovėse, kas suponuoja, kad Gala duomenys gerai atspindi miesto gyventojo TV pomėgius, bet tai nebūtinai sutampa su nacionaline statistika. Kol kas daugiau pastabų neturiu 🙂