Ar Lietuvos valdžiai reikia kūrybingos visuomenės? Mokestinė politika veikia priešingai

Šiuo metu esu Lietuvos profesinių sąjungos konfederacijos Tarybos posėdyje, kur tik ką vyko susitikimas su premjeru Algirdu Butkevičiumi, finansų ministru Rimantu Šadžiumi, socialinės apsaugos ir darbo ministrė Algimanta Pabedinskienė. Po ataskaitos apie valdžio nuveiktus adrbus leido užduoti ir klausimų. Vieną uždaviau. Apie valstybės politiką skatinant žmonių savarankišką darbą, veiklą ir ypač – kūrybiškumą.

litmenis ir keverzone

Kol kas finansų ministro atsakymas mane nuvylė. Bet pradėsiu nuo klausimo.

Šiuo metu Lietuvoje individualios veiklos pajamoms, gaunamoms iš gamybos, prekybos ar daugelio paslaugų teikimo, taikomas 5 procentų pajamų mokesčio tarifas. Tačiau pajamoms, kurias kuriantieji žmonės gauna iš laisvųjų profesijų veiklos taikomas net 15 procentų pajamų mokesčio tarifas. Kitaip tariant, savarankiškai dirbantis kūrėjas moka 3 kartus didesnius mokesčius nei tas, kuris prekiauja turguje, taiso batus ar dirba ūkininku. Kodėl?

Logikos neklauskite. Tačiau jei jau socialinę ataskomybę deklaruojantys ir spocialinio teisingumo dalykus propaguojantys socialdemokratai tai daro nuoširdžiai, tai turėtų labai aiškiai pasakyti, kodėl toks padidintas mokesčių tarifas sukurtas būtent kūrybingiems laisvųjų profesijų atstovams? Kodėl jis susietas tik su profesija, o ne su gaunamomis pajamomis? Štai 1000 litų per mėnesį individualiai sugebantis užsidirbti tautodailininkas ar rašytojas privalo mokėti 15 procentų nuo pajamų, o ūkininkui ar turgaus prekeiviui sukuriamas mokestinis Rojus ir reikia mokėti tik 5 procentus. Net jei jo pajamos bus 10 rūkstančių per mėnesį. Kodėl?

Finansų ministras R. Šadžius į mano klausimą atsakė, kad reikia ir galima žiūrėtišį klausimą, yra kažkokia mokesčius nagrinėjanti darbo grupė, kuri viską žiūri ir vertina. Bet jis asmeniškai mano, kad tai nėra visai neteisinga sistema, nes pas darbddavį dirbantieji irgi tiek moka ir t.t. Gaila, nes man atrodo, kad ministras nelabai suprato mano klausimo esmę.

O štai dar 2007 m. birželio 7 d. Europos Parlamentas priėmė rezoliuciją dėl menininkų socialinio statuso Europos Sajungoje. Ši rezoliucija buvo priimta dėl daugybės priežasčių, bet keletas kertinių yra šios:

• kadangi menas taip pat gali būti laikomas darbu ir profesija
• kadangi nė vienas menininkas jokiu savo profesinės veiklos momentu nėra visiškai apsaugotas nuo nepritekliaus,
• kadangi menininko profesijos rizikingumą ir kartais neužtikrintumą turėtų atsverti tikros socialinės apsaugos garantijos,
• kadangi menininkui Europoje vis dar praktiškai neįmanoma planuoti savo profesinės karjeros.

Atsižvelgdamas į tai, Europos Parlamentas paragino valstybes nares plėtoti arba įgyvendinti teisinę ir institucinę aplinką, kad būtų remiama menininkų kūryba, priimant ar pritaikant nuoseklias ir visapusiškas priemones, apimančias sutartis, socialinę apsaugą, draudimą nuo ligų, tiesioginius ir netiesioginius mokesčius ir atitiktį Europos Sąjungos taisyklėms.

Todėl mano klausimas toks – kodėl laisvi ir kūrybingi žmonės valdžios sukurtos mokesčių sistemos skatinami labiau rinktis batsiuvio ar turgaus prekeivio profesiją, o ne laisvą ir kūrybingą menininko kelią?

19 komentarų

 1. Regina

  Supratom, Dainiau, tavo hieroglifus 🙂 Tiesiog pagalvojau, kad Qwerty davei įgaliojimą čia mums nuobaudas dalint.
  Qwerty, – tavo įspėjimai, papeikimai ar tuo labiau atleidimai iš darbo mums su ŠS yra NIEKINIAI :mrgreen:
  P.S. Na, pasitarsim su ŠS ir ,manau, ateityje bendrausim mandagiau (daugiau nebezdėsim) 😛

  Atsakyti
 2. Regina

  Dainiau, man regis, kad tu jau visiškai paleidi vadžias…Kažkoks Qwerty, mus su ŠS stebi ir čia dalina įspėjimus…Kaip tai suprasti 🙄

  Atsakyti
 3. Regina

  Dainiau, lygiavos principu nustatinėjami mokesčiai būtų taip pat labai neteisingi. Aš už tai, kad mokesčiai būtų diferencijuoti – kuo daugiau turi turto, kuo daugiau uždirbi, tuo daugiau ir susimeti bendram gėriui. Tiesa, tokia sistema pagal liberalus neskatina daugiau dirbti ir uždirbti, bet jų nereikia klausyt, nes jie gina tik turtingus.
  Gerai, kas ta laisvoji profesija ir kas tame sąraše? „Laisvoji profesija – profesija, kuria reikiamą kvalifikaciją turintys gyventojai verčiasi asmeniškai, atsakingai ir profesiniu atžvilgiu nepriklausomai, teikdami intelektines paslaugas klientams ir visuomenei, įskaitant teisinę (advokato, advokato padėjėjo, notaro, notaro padėjėjo, antstolio, antstolio padėjėjo, konsultanto teisiniais klausimais ir kita teisinė veikla), apskaitininko, auditoriaus, buhalterio, lobisto, finansų konsultanto, mokesčių konsultanto, architekto, inžinieriaus, dizainerio, gydytojo, psichologo, žurnalisto, maklerio, brokerio ir panašią veiklą.“ (tiesa, suklydau, ten nėra menininkų, šokėjų, rašytojų).
  Kaip matom, nė vieno skurstančio ir sunkiai fiziškai dirbančio. Įstatymo leidėjas, į tą ko gero ir atsižvelgė, kad pinigai šitų profesijų atstovams, be didelių pastangų kartais nukrenta kaip iš dangaus kepti karveliai.
  Nežinau, gal būt žurnalistus reikėtų kitai grupei priskirti, bet tada Dainiau ir kariauk, kaip profsąjungos pirmininkas.
  Aš tai daugiau neteisybės matyčiau, kai mokesčiai dubliuojasi. Sakykim Privalomo sveikatos draudimo…Jeigu žmogus dirba keliuose darbuose, tai nuo kiekvieno ir moka PSD. Tai ką, gal tokie žmonės kelias sveikatas turi? O tuo tarpu pagrindinis šalies įstatymas – Konstitucija, garantuoja visiems nemokamą gydymą.

  Atsakyti
 4. Dainius Radzevičius Įrašo autorius(-ė)

  aš visada mokėjau mokesčius, kurie numatyti. Tačiau man sunku supratsi, kodėl mažesnes pajamas gaunantys laisvųjų profesijų attsovai turi mokėti daugiau pinigų, kurie skirti kelių remontui ir pan. Kodėl didesnes pajamas ir ES bei LT biudžeto pinigais (taip pat ir iš mūsųs surinktais) remiami ūkininkai moka tik 5 procentus? Tik tiek. Norisi teisingumo – visi mka 5, 7, 10 ar 20 , bet vienodai.

  Atsakyti
 5. Regina

  Dainiau, ar teisingai supratau – tu turėjai kebabinę ir kažką ten improvizavai? Ir kiek procentų tada mokėjai? 🙄

  Atsakyti
 6. šiaip skaitytoja

  qwerty ,TEISĖJU patapo ir griežtu 😆 „Mirk iš juoko”vadinasi.Koks teisėjas tokie ir teisiamieji 😆

  Atsakyti
 7. Regina

  Dainiau, pajamų mokestis ko gero ir yra susietas su pajamomis (mokamas nuo pajamų). Kažkada mūsū žvaigždutės popsinės nuo honorarų iš viso nieko nemokėjo, tai tada gerai buvo… Bet tu įsivaizduok, jeigu sulygintų visiems po penkiolika procentų, kaip tu manai, ar daug batsiuvių ir ūkininkų išgyventų?

  Atsakyti
 8. Dainius Radzevičius Įrašo autorius(-ė)

  Regina, buvaui laisvos profesijos attsovu ir pats sau kūrėju> Jei taip, tada suprasi skirtumą nuo to, kai turi žmonės bent kebabinę.

  Atsakyti
 9. Dainius Radzevičius Įrašo autorius(-ė)

  Regina, o kam kaulyti mažesnių? Galima visimes suvienodinti tarifus, kad būtų lygųs, nepriklausomai nuo profesijos. Tačiau jei socialiai teisingai nori atiminėti iš daugiau uždirbančių, tegul tą i daro, bet… sieja tai su pajamomis, o ne su profesija.

  Atsakyti
 10. Regina

  Qwerty, aš tave kažkada irgi perspėjau, kad esu labai empatiška, t.y. prisitaikau, susitapatinu su pašnekovu…Beje, o kada buvo pirmutinis įspėjimas?

  Atsakyti
 11. Regina

  Ką lauke nuveikei? Šunų kakučius rinkai ar braškes ravėjai? 😕

  Atsakyti
 12. šiaip skaitytoja

  Reginut,o as itariu,kad tu ,tai vis darai ir darai.. 😛 bet nieko jau pavasaris,gal iseisi i lauka
  prasivedint. 😆
  Beje lietuvybe dingo,kompas „puliuoja”. 😆 Linksma. 😆

  Atsakyti
 13. Regina

  ŠS, nu tikrai tu čia pabezdėjai, net akis graužia

  😆 😥
  😆 😥
  😆 😥

  Atsakyti
 14. šiaip skaitytoja

  Regina,tu labai faina,bet paskaityk ką parašei 😆
  Žiedą padovanok Qwerty,jis nušveis.Beje atėjo pavasaris,pauksčiai jau čiulba,”duobes”,mano krašte jau ligina.Prikauptas auksiukas,jau parduotas. 😉 Lieka mėgautis pavasariu ir „grynu” oru.Tik patys „nepagadinkim” oro. 😆 Nes jo daug prisikaupę..oi daugk… 😆 Arba „gadinkime” tą orą,bet gryname lauke.
  Taigi ,Reginut,suorganizavau,nešt šiknas į lauką,t.y į „gryną” orą 😛

  Atsakyti
 15. Regina

  Ot, įsivaizduokit, – visi iki vieno pradedam kaulinti ir išsikaulinam mokesčių lengvatas, mažesnius tarifus ir pan. Ir ką turim? Gatvės pilnos kraterių, kelių nėra už ką valyt, policininkai basi, mokytojams algų nėra iš ko mokėt, kareiviams nėra pinigų šautuvus nupirkt, greitosios pagalbos dispečerė atkalbinėja ir įtikinėja, kad nesvarbu, jog miršti, bet pas tave nėra būtinybės važiuoti, nes gali netyčia ir pats pasveikti, …Ar vardint toliau?
  Tai va, gal geriau paprašykim valdžios, kad tik padidintų mokesčius…Kurgi mūsų pilietiškumas? Jau pamiršom? Tėvynę turim mylėti darbais, bet ne niurzgėjimu dėl per didelių mokesčių…Ar pamenate, rodos blokadą, kaip visi atidavėm savo papuošalus valdžiai…Paskutinius triusikus būtume nusiavę….Va tada tai buvo valdžios ir piliečių vienybė…Kad taip šiandien būtume apsikabinę….
  Nuo 91-ų metų, turbūt esate vėl prikaupę auksiuko…O tai ar negalėtume vėl visi draugiškai paprašyti, kad valdžia jį priglaustų?
  ŠS, davai organizuok šitą darbą, vat ir bus naudinga veikla..Aš pati pirmoji pasiryžusi dovanoti masyvų auksinį žiedą…Prieš kokius penkis metus nupirkau iš rumunų…Tik kažko per laiką pažaliavo, bet nušveisiu ir bus gerai 😉

  Atsakyti
 16. Regina

  Dar pasisekė, kad Butkevičius iš viso ką nors bandė aiškinti…Jis turėjo atsakyti- „kursime darbo grupę ir aiškinsimės šitą reikalą”….
  O kuo jau, Dainiau, sakyk ta menininko profesija už kitas rizikingesnė ir neužtikrintamesnė, kad taip nustatė Europos Parlamentas? Gal, kad menininkams didesnė rizika prasigerti ar prasinarkašinti? Iš tiesų, daugumai poetų kūrybinis įkvėpimas užplaukia tik gerai išgėrus ( mėgstu P.Širvį)…. Dauguma Vakarų Europos dailininkų savo šedevrus irgi kūrė prisiriję absento…
  Tą 15% moka ir laisvų profesijų teisininkai, ir privatūs gydytojai ir daug kas…Bet dėl mažesnių mokesčių turbūt nė vienas advokatas savo darbo nemainytų į batsiuvio…Jeigu menininkas neišgyvena iš savo darbo, tai tegul užsiima tuo, iš ko išgyventų…Bet turbūt, kad nieko daugiau ir nemoka…
  Čia negali būti jokių jiems mokesčių mažinimo…Žiūrėkit, kad tik nepadidintų…Norit būt laisvieji, tai ir mokėkit…
  O kad nervai nurimtų, išgerkit absento (galit ir vermuto, kuris irgi turi pelyno)…O po to rašykit, tapykit, šokit ir dainuokit, dainuokit, dainuokit…
  Ir viskas bus gerai 😆

  Atsakyti

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *