Kodėl visuomenė gąsdinama psichikos ligoniais? Stigmos, sąmokslai ir … bu(lvariš)kumas

Klaipėdos universiteto žurnalistikos studentai vakar surengė labai įdomią artėjančios Spaudos dienos šventės preliudiją – konferenciją, skirtą žurnalistikos ir žiniasklaidos profesionalumui. Jų šūkis skelbė, kad jei kam nors kokybės trūksta, tegul jungiasi prie jų. Tai iš karto ir prisijungiau su kolegomis Rasa Liškauskaite bei Povilu Sigitu Krivicku 🙂

Konferencijos metu pasikalbėję apie žurnalistikos laukiančius iššūkius mes pratęsėme diskusiją neformalioje aplinkoje. Į pasirinktą senamiesčio vietą diskusijai vienas vilnietis atvežė vakar dienos laikraštį „Klaipėda”. Nufotografavau tik titulinį puslapį, kuriame esanti antraštė ir fotomontažas, mano nuomone, silpnų nervų skaitytojui neturėtų būti apskritai rodomas. Arba turėtų būti pardavinėjmaas toks laikraštis tik asmenims nuo 18 metų ir tai dar kaip nors supakuotas nepermatoma medžiaga. Apie teksto įžvalgas net nekalbėsiu. Pacituosiu tik prierašą prie fotomontažo:

Mįslė: kaip gintis nuo ligonių ir kas kaltas dėl jų keliamos grėsmės, svarsto policija ir medikai, bet ne įstatymų leidėjai.

Galvojau, kaip čia pakomentavus tą užrašą? Man ypač patiko kaltų paieškos 🙂 Tipiškas kaltumo prezumpcijos principo taikymas. Tik kodėl siūloma „gintis nuo ligonių”? Kokio sovietinio raugo mąstytojas turėjo tokį blūdą parašyti?

"Klaipėdos" laikraštis gąsdina visuomenę psichiniais ligoniais. Ar pagrįstai?

„Klaipėdos” laikraštis gąsdina visuomenę psichiniais ligoniais. Ar pagrįstai?

Mūsų gyvenime ir taip nestinga sąmokslo teorijų, stigmų, mitų ir t.t. Pedofilai, masonai, psichiniai ligoniai, valstybininkai, gėjai ir kiti menami ar sugalvoti klanai jau seniai apraizgė Lietuvą, užvaldė ją ir kelia pavojų visuomenei, šeimai, vaikams, tėvams, nacionalinei kultūrai ir kalbai, gamtai ir dar kažkam. Panašu į siaubo filmą. Gal net kiek pigoką. Bet taip jau yra.

Gal šį kartą būčiau tik pasijuokęs iš tokio kvailoko visuomenės gąsdinimo. Bet kai tokie reiškiniai tampa tam tikra tendencija žiniasklaidoje ir net žurnalistikoje, tylėti nebegalima. Juolab, kad VšĮ „Globali iniciatyva psichiatrijoje” į panašų atvejį sureagavo atviru laišku vos prieš dvi savaites:

Viešosios įstaigos „Globali iniciatyva psichiatrijoje“ atviras laiškas naujienų portalui Lrytas.lt

Karilė Levickaitė, doc. Eglė Šumskienė

Balandžio pradžioje plačiai nuskambėjo informacija apie incidentą, kai du STT pareigūnus sužeidė asmuo, kaip įtariama, turintis psichikos sutrikimų. Eilinį sykį žiniasklaidoje prasidėjo diskusijos apie asmenų, turinčių psichikos sutrikimų, tariamai keliamą grėsmę ir neva išreikštą polinkį nusikalsti.

Š.m. balandžio 4 d. naujienų portale Lrytas.lt pasirodė Jurgitos Noreikienės ir Artūro Jančio straipsnis „Psichikos ligonių nusikaltimai – mokestis už perdėtą humanizmą“, kuriame apstu stigmos apraiškų, nekorektiškos ir įžeidžiančios terminologijos, demonstruojančios žurnalistinį neprofesionalumą ir tiesiog žmogiško jautrumo stoką.

Galiu tik priminti, kad VšĮ “Globali iniciatyva psichiatrijoje” turi pakankamai daug medžiagos ir patarimų apie korektišką asmenų, turinčių psichikos sutrikimų, vaizdavimą žiniasklaidoje. Man su šios įstaigos žmonėmis yra tekę bendrai surengti ir ne vieną seminarą žurnalistams. Teko padirbėti ir prie monitoringo rezultatų. Tačiau bet kuriuo atveju, tikriems profesionalams ar siekiantiems tokaisi tapti, kolegos nevyriausybininkai yra pasirengę pdėti – jie gali pasidalinti su žurnalistais sukaupta medžiaga. Žinau, kad kolegos tiki, jog toks bendradarbiavimo būdas yra kur kas veiksmingesnis, nei skundai Lietuvos žurnalistų ir leidėjų etikos komisijai. Dėl lrytas.lt publikacijos, skelbiama, nevyriausybininkai jau kreipėsi į etikos sargus.

28 komentarai

 1. Marius

  Qwerty, ten kur stimuliuoja pats procesas, tai kuo daugiau sunkumų tuo įdomiau. Dainiui žurnalistika, tai gyvenimo būdas ir malonumas ir mėgstamas darbas ir pragyvenimo šaltinis ir savi realizacija – viskas viename. Bet jeigu stimuliuoja tik tikslas, pavyzdžiui alga, pinigai ar reitingai, tai tuomet sunkumai bus sunkus darbas, papildomas galvos skausmas, krūvis, našta. Tai ir yra simptomas, kad priėjai ribą ir nebeatitinki užimamos vietos.

  Atsakyti
 2. qwerty

  Mariau, nesutinku.Tarkime tiriamoji žurnalistika, tai ypač aukštos kvalifikacijos reikalaujantis darbas. Eiliniam žmogeliui, kuriam žurnalistika tik laisvalaikio hobis tai būtų labai sunku. Paprašyk Dainiaus, jis tau duos nuorodas į rimtus žurnalistinius tyrimus.Paskaityk.Abejoju, kad po to sakysi, jog tai tik lengvas hobis.

  Atsakyti
 3. Marius

  Aš išvis abejoju ar žurnalistas gali būti darbas? Greičiau tai hobis. Tik būna, kad vieniems už hobį moka pinigus, tuomet tai tampa mėgstamu darbu. Jeigu žurnalistas pradeda skustis, dejuoti, kad negali pragyventi, tai jis turi suvokti, kad ne visuomet už hobį yra mokami pinigai. Yra daug norinčių pragyventi iš hobio, deja realybėje yra ne visuomet tai įmanoma. Žurnalistas, kuris parsiduoda užsakovams, paprasčiausiai atsidūrė ne savo vietoje. Tai tas pats, kad kolekcionierius būtų priverstas parduoti savo kolekciją, kad galėtų nusipirkti batus, arba krepšininkas parduoti kamuolį, kad galėtų nusipirkti dešrainį ir t.t. Apgailėtinas. Bet, tai nereiškia, kad tokį apgailėtiną žurnalistą ar krepšininką reikia užjausti. Eik dirbk kitą darbą jei atsidūrei ne savame, o laisvalaikiu galėsi žaisti krepšinį, arba rašyti…

  Atsakyti
 4. qwerty

  Viename paskutinių savo įrašų „Žurnalistų atlyginimų lūkesčiai – kuklūs. Net labai” Dainius parodė, kad Klaipėdoje vidutinis tikėtinas žurnalistų darbo užmokestis yra 800 Lt.
  Teigtina, kad žurnalistas, kurio tikėtinas darbo užmokestis yra 800 Lt, ir kuris nors kartą per pusmetį perka batukus, kelnes ar sijoną, privalo apmokėti komunalines sąskaitas, transporto bei ryšių išlaidas bei nors kartą per dieną nusipirkti dešrelę su bandele yra toks pats pavojingas, kaip ir narkomanas iš čigonų Kirtimų kaimo – gali padaryti bet ką!

  Atsakyti
 5. Marius

  Išlikimo konkurencija tik didės, todėl bandymų konkuruoti pažeidinėjant įstatymus, etikos kodeksą – irgi. Kol veikia kontrolinis organas, tai “ razumni “ žurnalistai, redaktoriai turi galimybę koreguotis, tobulėti, profesionalėti, ieškoti naujovių įstatymo rėmuose. Jeigu razumo nebus, tuomet laukia agresyvėjimas, įžūlėjimas , chaosas.

  Atsakyti
 6. Marius

  Aš pagoglinau ir permečiau šio laikraščio kitų numerių viršelius, stiliukas superinis 😀 , atkreipkit dėmesį į pirmus puslapius, nuotraukas pirmame puslapyje. Toks vaizdelis, kad laikraštis pasiruošęs išlikti bet kokiomis priemonėmis. Kaip sakydavo didis vadas: tikslą pateisiną bet kokios priemonės.

  Atsakyti
 7. Marius

  Lygtai Stalinas sakydavo, nėra žmogaus nėra problemos. Ateina ligonis pas daktarą,išrašo receptą pagreitinantį į kapus ir viskas.

  Atsakyti
 8. Dainius Radzevičius Įrašo autorius(-ė)

  jau sugalvojau, Mariau 🙂 Šį kartą duoti galima „už metų pasiūlymą įstatymų leidėjams”, nes paršyta, kad vieni svarsto, kaip gintis nuo ligonių (reiškai, nuo vių, taip pat ir sergančių sloga), o įstatymų leidėjai to nedaro. Banadu įsivaizduoti iniciatyvą įstatymo „Nacionalinės savigynos nuo ligonių įstatymas”

  Atsakyti
 9. qwerty

  Klaipėdos žurnalistai taip gerai rašo, kad net svarsto kaip gintis nuo skaitytojų.

  Atsakyti
 10. Marius

  Ale rimtai, pasididinau nuotrauką, o po ja užrašas ( kaip gintis nuo ligonių svarsto medikai ir .t.t.) Gal jus kokias nominacijas sugalvokite 🙂

  Atsakyti
 11. Dainius Radzevičius Įrašo autorius(-ė)

  Mariau, o tu matei nuotraukos paantraštę. Va ten tai perliukas. Pajuokačiau, kad net rimtas ligonus to nesugalvos. Bet geriau pasakysiu paprastai – labai labai neprofesionalus ir net kvailokas rašeiva.

  Atsakyti
 12. Marius

  Qwerty, nemanau, kad Dainius geras ar blogas žmogus, bet ko gero kol kas savo vietoj, turiu omenyje profesiją, pareigas. 🙂

  Atsakyti
 13. qwerty

  Taip, Mariau, tas mūsų Dainiuko „smagu” toks nuoširdus. Gerai sakė ŠS-Dainius geras žmogus.

  Atsakyti
 14. Marius

  Viskas gerai Dainiau, tu pastebėjai konkretų faktą ir iškarto apie jį informavai. Sąžiningai dirbi, atlieki savo pareigas, įstatymo ir etikos kodekso ribose. Smagu. 🙂

  Atsakyti
 15. Dainius Radzevičius Įrašo autorius(-ė)

  Mariau, gąsdinama ta dalis, kuri skaito „Klaipėdą” ar bent jau matė tą pirmą puslapį kokiame nors prekybos centre, kur padėti tie laikraščiai. ir dar visi internautai, kurie googlina su raktinaisi žodžiais apie psichikos ligas.

  Atsakyti
 16. Marius

  Dainiau, neapibendrinkime, argi visa visuomenė gąsdinama psichiniais ligoniais, sąmokslo teorijomis, krizėmis, pasaulio pabaiga ir t.t.? Tikrai ne visa. Tik ta dalis, kurių protas priėjo ribą. Jeigu protas sveikas, tai panika nelimpa. Sveikas protas gerbia faktus, bet nereikia bijoti faktų.

  Atsakyti
 17. šiaip skaitytoja

  Taip,Dainiau,ir girdime,ir išskaitome tiktai,ką patys norime.Taigi nėra jokių problemų.O pačios didžiausios problemos,kiekvieno savyje,bet matome tik kitame.Taip patogiau. 🙂

  Atsakyti
 18. šiaip skaitytoja

  qwerty,aš visai pritariu tau”Galingas griovime, neapykantos skatinime, pagiežoje, intrigose, žmonių skaldyme, priešinime ir kituose neapykantos darbuose.”Tik galvoju kodėl „taip matome”?Gal abu labu tokie esame?Gal tikrai kažko nematome?

  Atsakyti
 19. qwerty

  Nepriklausau jokiai partijai.Nors jų darbą gerbiu.

  Dabar stebiu konservatorių partijos pirmininko rinkimus.

  Tikiuosi, kad rinkimus laimės A.Kubilius.Nors jo veikla premjero poste, kelia daug abejonių (praskolinta šalis, sprendimai energetikoje, etc),tačiau geresnių už jį neturim.

  Taip pat tikiuosi, kad V.Landsbergis rinkmus pralaimės.
  Nes tikrai nenoriu, kad vienos pagrindinių mano šalies politinių partijos vairą vėl perimtų neapykantos grupės atstovas.
  Vienoje laidoje šis asmuo pareiškė, kad jis nėra jau toks galingas, kaip kiti galvoja, todėl negalėjo padaryti kai kurių darbų.
  Bet aš galvoju, kad šis subjektas yra galingas. Galingas griovime, neapykantos skatinime, pagiežoje, intrigose, žmonių skaldyme, priešinime ir kituose neapykantos darbuose.

  Atsakyti

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *