Balandžio 16-18 dienomis Turkijoje, Stambule vyks kasmetinis Europos žurnalistų federacijos kongresas, kuriame Europos šalių žurnalistų sąjungos pateiks savo vizijas apie žurnalistikos ir spaudos laisvės ateitį Europoje. Šiame kongrese dalyvausiu ir aš, todėl jau rytoj išvykstu į Turkiją.
Daugeliui ir net man pradžioje atrodė labai keista rengti tokį kongresą Turkijoje. Kuo dėta ta Turkija ir Europa? Juk kai kurie politikai atvirai sako, jog Turkija – ne Europa. Tiesa, tai daroma kalbant apie ES plėtrą. Kita vertus, ES institucijos nuolat „flirtuoja” su Turkija ir ieško jai vietos šalia Europos. Todėl EŽF kongrese renginys bus pradėtas labai įdomiu pranešimu, kuris skirtas skatinti spaudos laisvę ir demokratiją Turkijoje. Šia tema kalbės Europos Parlamento Žmogaus teisių pakomitečio vicepirmininkė Heidi Hautala ir Columnist at laikraščio Milliyet apžvalgininkė, buvusi Turkijos atstovė Europos žmogaus teisių teisme Riza Turmen.
Vienu pagrindinių diskusijų objektu bus žiniasklaidos industrijos pokyčiai ir nauji iššūkiai, kurie keičia žurnalistų darbo santykius ir profesinių sąjungų veiklos prioritetus bei strategijas. Vienas pagrindinių pranešėjų šia tema – Tarptautinės profesinių sąjungų konferderacijos generalinis sekretorius Guy Ryder.
Panašu, kad dar reikės nemažai kovoti dėl laisvių. Gal; net amžinai. Ne tik pas mus. Apie tas pačias bėdas kalba ir portugalai ir italai. Ką jau kalbėt apie Rusiją ar Baltarusiją. Juk jie irgi Europa.
Apie kokias laisves galima kalbeti, jeigu prisidirbe valstybes tarnautojai viesai kersija zurnalistams tasydami po teismus, bandydami uzdrausti rasyti apie ju zavias ASMENYBES. jeigu kyla bent mintis – tai jau pavojingas simptomas. Citata is puslapio snaujienos.lt:
„Vyriausybės atstovui Vaclovui Volkovui nepavyko teisme „prastumti“ cenzūros – „Šiaulių naujienų“ žurnalistui uždrausti apie jį rašyti”.
(http://www.snaujienos.lt/the-newslt/miesto-naujienos/3739-vyriausybs-atstovui-nepavyko-uiaupti-spaudos-) Gal apie tai reikia kalbeti – Lietuvoje?