Žaidžiame demokratiją rajonuose? Lazdijų ir Alytaus atvejis (Laukite tęsinio)

Gražus ir svetingas Dzūkijos kraštas. Norėdami sužinoti, kuo kvėpuoja, tarkime, Lazdijų ar Alytaus rajonas, galime pasižvalgyti po rajono spaudą.

"Dzūkų žinios" greitai bus internete

Pvz., apsilankykime laikraščio „Dzūkų žinios” svetainėje internete www.dzukuzinios.lt . Gaila, bet trumpa informacija teigia, jog laikraštį pamatysime nors ir greitai, bet ne šiandien. Tas pats ir su laikraščiu „Dainavos žodis” (leidžiamas Alytuje).

Nukeliauti į šių dviejų rajonų laikraščius paragino kukli informacija Kultūros ministerijos svetainėje internete. Ten rašoma, kad toks asmuo Artūras Margelis valdo beveik 62 procentu akcijų vienos bendrovės – UAB „Dzūkų žinios”. Būtent ši bendrovė ir leidžia mano minėtus du laikraščius. O kas yra Artūras Margelis?

Visai nesudėtingai galima surasti asmenį tokiu pat vardu ir pavarde Lazdijų rajono savivaldybėje. Ir, sutapimas, būtent šis asmuo yra net Lazdijų meras!

Norėjau šiandien su juo pabendrauti ir pakalbėti. Apie jį ir tą kitą asmenį – jo bendravardį ir bendrapavardį, tačiau užimanį kitas pareigas – laikraščio savininko. Įdomu juk, kas juos abu sieja? Ar jų nepainioja žmonės rajonuose? Gal netgi žurnalistams sudėtinga kartais kalbinti kokiu korupciniu ar panašiu nepatogiu klausimu merą žinant, kad laikraštį valdo mero bendravardis ir bendrapavardis. O, neduok Dieve, tai yra vienas ir tas pats asmuo?! Kaip tada išlikti nepriklausomu ir kritišku? O ką redaktorius pasakys? O ką jis gali pasakyti?

Bet neskambinau merui ir nekalbinau. Mat, Lazdijų rajono svaivaldybės interneto svetainėje nurodyta, kad meras dirba 203 kabinete (Mob. tel. 8 697 22690). Bet gyventojus priima tik pirmadieniais nuo 9 iki 12 val.

Todėl palauksiu kitos savaitės. Nes klausimas man liko – kaip ten su ta demokratija, spaudos ir žodžio laisve, žurnalistų nepiklausomumu Dzūkijoje? O gal kas žino realią padėtį ir man parašys? Bus lengviau su meru bendrauti.

19 komentarų

 1. opapa

  Tik jau nesusidėk su O.Fiodorovu, nes paieškojus internete apie šį aferistą galima daugiau rasti niekšybių nei apie visus dzūkijos merus sudėjus kartu. Tai intrigų ir melo specialistas 😆

  Atsakyti
 2. Atgalinis pranešimas: assassin » kodėl aš nerašau apie nemokamas OS, arba Blogeriai nenori populiarumo?

 3. Gediminas Gasiulis

  klon–immor[t]al, stebina Jūsų dėmesys kažkokiems mokėjimams. Aš savo sąžiningumu neabejoju, o jei Jums kyla abejonių, kreipkitės į atsakingas institucijas (VMI, policija ir t.t.).
  Beje, būtų įdomu sužinoti, kur pats dirbate, kad už kiekvieną gražų žodį prašote pinigų…
  Aptakių frazių apie portalą nereikėtų, jei tiesiog paminėtumėte, kur radote duomenis.
  Ir vis dar nesulaukiu siūlymų, ką įdomaus ir naudingo galėčiau parašyti apie atvirąjį kodą…
  Šio įrašo komentarų daugiau tikrinti neketinu, tad jei norėsite pabendrauti – rašykite el. paštu g.gasiulis@15min.lt

  Atsakyti
 4. klon–immor[t]al

  Gediminai,
  žinoma, Apple siekia monopolizuoti rinką, kaip kad iš esmės ir kiekviena kita didelė korporacija. Tačiau Microsoft ją jau monopolizavo. Bet fobijos ir filijos žurnalisto darbe neturėtų atsispindėti. Puikiai suprantu, kad norėjote paminėti, jog yra kažkas tokio, kaip Apple kompiuteriai, bet to paminėjimo forma tikrai verčia stebėtis, jog jums už ją nesumokėjo. Nes turėtų, net post factum 😉

  Kas liečia OS naudojimą Lietuvoje — deja, man nepavyko rasti, ar išvis kas nors šį klausimą statistiškai tyrė. Pagal vieno mano administruojamo portalo statistinių duomenų rinkimo sistemą, Linux naudoja ~1,2% portalo lankytojų. T.y. — dvigubai daugiau, nei naudojančių Mac OS. Ir nors negalima tokių duomenų naudoti kaip galūtinių, jie šiek tiek nušviečia situaciją. Ir ne, portalas nėra apie atvirą kodą 🙂

  Atsakyti
 5. O.Fiodorovas

  D.Radzevičius :Mielai sužinočiau dar daugiau. O iš tiesų, tai visų rajonų analizė man įdomi tik dėl to, kad demokratijai labai svarbus, kaip bendrauja trys svarbios grupės; verslas-politika-spauda.

  Tel. nr. 8-64015315

  Atsakyti
 6. O.Fiodorovas

  Gerbiamas Dainiau nemanau, kad vien tik „Dzūkų žinio” ar A. Margelio asmenybė sužadino jūsų smalsumą …todėl, kai būsite Lazdijuose galime susitikti ir sužinosite daug daugiau…

  Atsakyti
  1. D.Radzevičius Įrašo autorius(-ė)

   Mielai sužinočiau dar daugiau. O iš tiesų, tai visų rajonų analizė man įdomi tik dėl to, kad demokratijai labai svarbus, kaip bendrauja trys svarbios grupės; verslas-politika-spauda.

   Atsakyti
 7. Gediminas Gasiulis

  klon–immor[t]al, esu vienas didžiausių „Apple” priešininkų, kadangi manau, kad ši kompanija siekia monopolizuoti rinką. MAC’ai man negražūs, OS nepatogi, programos per daug ribotos. Asmeniškai naudoju vienintelį „Apple” produktą – iTunes, ir tik dėl garso kokybės, bet ne dėl patogumo. iPodai man atrodo per dideli, iPhone gal ir geras, bet tikrai per daug išaukštintas. Bet dienraštyje stengiausi pateikti objektyvų vaizdą. Manau, rašant apie antivirusus, kurie iš esmės skirti saugoti Microsoft’o OS, negalėjau nepaminėti, jog naudojant MAC virusų nepasigausite, nes jų tiesiog nėra sukurta. Na taip, galėjau paminėti ir dar kelias dešimtis atviro kodo OS… klausimas tik, kiek jos paplitę Lietuvoje…
  Dėl atviro kodo – apie programas aš dar apskritai niekada nerašiau… Na, tik šiandien pasirodys straipsnis apie „Spotify”, kur pateikiu instrukciją, kaip ja naudotis nemokamai.
  Be to, kaip jau minėjau, siūlymų temoms visuomet laukiu el. paštu. Įvardinkite naują, naudingą atvirojo kodo programą ir aš pasistengsiu ją aprašyti.

  Atsakyti
 8. lazdijietis

  Tai, kad „Dzūkų žinios” priklauso A. Margeliui Lazdijuose – vieša paslaptis. Buvo laikas, kad nepasirodydavo nė vienas numeris be „išganytojo” atvaizdo. Tačiau laikui bėgant žmonės atsirinko. Tiražas šio laikraščio nebeskelbiamas jau seniai (regis, nebesiekia ir 1000 egz.), jį prenumeruoja tik rajono bibliotekos ir savivaldybės įmonės ir išsilaiko jis iš tos pačios savivaldybės užsakomųjų straipsnių. Kitas rajono laikraštis „Lazdijų žvaigždė” leidžiamas 4600 egz. tiražu, tad matosi, jog žmonės patys puikiai moka pasirinkti.

  Atsakyti
 9. klon–immor[t]al

  Na, man tiesiog labai kadaise užkliuvo jūsų straipsnis apie berods antivirusines programas, kurio pabaigoje buvo žodžiai „O jei norite kompiuterio be virusų, nusipirkite Apple Mac Book Pro”.

  „Skaitmeniniame kode” labiausiai pasigendu atviro kodo ir laisvos programinės įrangos — susidaro įspūdis, jog ji išvis neegzistuoja. Labai džiaugiuosi, kad norite dienraščio skaitytojams priartinti nuostabūjį kompiuterinių technologijų pasaulį, bet trūksta visapusiškumo ir užkliūna kartais tokios neprofesionalios „kliurkos”, kaip ta su MacBook Pro.

  Atsakyti
 10. Gediminas Gasiulis

  klon–immor[t]al, malonu, jog skaitote dienraštį „15min”. Už „Skaitmeninį kodą” nė karto nei aš, nei dienraštis negavo nė cento, nė vienas straipsnis nebuvo užsakomasis. Šioje rubrikoje aprašomi išbandyti nauji produktai/programos/…, kurias gaunu arba kurių pats paprašau gamintojų. Pavyzdžiui, jei pasirodo naujas produktas, randu naudingą programą ir pan., kreipiuosi į gamintojų atstovus ir, jei produktą gaunu, jį aprašau. Panašiai elgiasi ir kolegos kituose dienraščiuose ar interneto portaluose, rašantys apie IT. Tiesa, kolegos dažnai aprašo vieną produktą, aš stengiuosi viename straipsnyje aprašyti bent kelis tos pačios srities, skirtingų gamintojų produktus, juos palyginti (jei būna galimybė).
  Jei turite pasiūlymų, ką galima rašyti apie IT, neminint gaminių pavadinimų, arba kaip nešališkiau pateikti tokią informaciją, pasiūlymus siųskite adresu g.gasiulis@15min.lt
  Taip pat visada laukiu IT produktus gaminančių įmonių pasiūlymų aprašyti naujausius jų gaminius. Beje, šiuo metu ieškau filmavimo kamerų – dvi bendrovės negalėjo pateikti produktų aprašymui.

  Atsakyti
 11. klon–immor[t]al

  Kiek stebina, jog būtent Gediminas Gasiulis stojo į kovą su korupcija. Kone kasdien skaitau „15min”, o jose pasitaiko Gedimino straipsniai iš serijos „Skaitmeninis kodas”. Ir beveik kiekvieną kartą juos skaitydamas užduodu sau klausimą „kiek jam sumokėjo tas ar anas įrangos gamintojas?”. O juk niekur nėra parašyta, jog straipsnis — užsakomasis.

  Atsakyti
 12. Gediminas Gasiulis

  Keista, kad būdamas generolu raginate eilinius stoti prieš tanką. Siūlote vienam žurnalistui kreiptis į prokurorus, o 5 žmonių LŽS tokiems dalykams neužtenka? Tai, visgi, kiek žmonių Jums reikia, kad galėtumėte pažaboti korupciją?
  Sakote, „ar labai pati žiniasklaida nori kalbėti apie savo korupciją?” Liūdna, kad tokia situacija Lietuvoje. Kad nėra laisvos, nekorumpuotos žiniasklaidos, kad tokios niekas neišaugino ir dabar niekas negali nieko pakeisti… Tai taip ir gyvenkime.
  Įdomu, ką pagalvotų žemdirbiai, jei jų profsąjungos pirmininkas pareikštų, kad kovoti prieš didmenininkus nėra galimybių, kad įsigalėjo korupcija, ir sukitės kaip norit…

  Atsakyti
  1. D.Radzevičius Įrašo autorius(-ė)

   Gediminai, klaidingai intrepretuoji mano mintis. Sakau aiškiai – darua, ką galiu ir darysiu. Ir nebijau nei tankų nei patrankų 🙂 O dėl eilinių – tai visi mes ieliniai būname iki tol ko nepadarome ko nors daugiua. Taip visada buvo istorijoje. Man nereikai ir 100 žmonių. Kas iš to. jei bus LŽS administracija didelė, bet žurnalistai nenorės ginti savo laisvės, kam tada tokia administrcaija. Mums reikia, visų pirma, drąsių žurnalistų. Jų yra, bet reikia daugiau. Tada ir galėsime nuveikti dar daugiau. Ir nesakau, kad nėra galimybių kovoti prieš didelius. Bent jau du didieji leidėsai gyvena savo liūdnas dienas. Praktika tai įrodė. Nei V.Tomkus, nei G.Vainauskas su savo žiniasklaida negalėjo nulemti, pvz., Prezidento rinkimų rezultatų. Tai dideli pokyčiai. Jaučiu, kad ir mes prie jų prisidedame…

   Atsakyti
 13. D.Radzevičius Įrašo autorius(-ė)

  Mielas Gediminai Gasiuli,
  Apie tą darbą, kurį kalbate, esu labai kritiškos nuomonės. Todėl susilaikysiu nuo jos. Mat, pažerti kaltinimus nevyriausybinei organizacijai, kad ji nekovoja su korupcija – tai mažų mažiausiai nemokšiška. Pasakykite man, nuo kada ir kokiom priemonėm ir kuriose šalyse profesinė sąjunga, kurioje dirba 5 darbuotojai (buhalterė, juristė, tinklapio redaktorė, padėjėja 0,5 etato ir pirmininkas) gali pažaboti korupciją?
  LŽS nuolat gali viešai kalbėti apie tas problemas. Tai ir daro pagal galimybes. Tačiau viešumas, tai reiškia, žiniasklaida. O ar labai pati žiniasklaida nori kalbėti apie savo korupciją? Pabandykite su mafija kalbėtis apie kovą prieš ją. Todėl mes turime tik netiesioginio poveikio priemonių, kurias ir naudojame. Apie jas galime pakalbėti, jei įdomu. Beje, turime ir galimybę apie tas problemas kalbėti viešai Žinių radijuje.
  O ar Jūs manote, kad yra dar kitų priemonių? Tarkime, kai mes kolegom Tauragėje patarėme dėl skandalo, kuriame vienam žurnalistui politikų buvo siūlomi pinigai, patarėme kreiptis į Generalinę prokuratūrą, kuotai baigėsi? Baigėsi, ačiū Dievui, bent jau viešumu. Byla – šnipštu. Tai manote, kad mes turėjome tokią bylą tirti? Būtų neprofesionalu 🙂
  O šiaip jau, tai tame studento darbe apie LŽS buvo tik šiek tiek kalbėta, bet darbą ginantis studentas ištarė keistus žodžius – nežinau kas gali padėti, nes niekam tai nerūpi, na nebent Žurnalistų sąjunga, bet ir ji nežinau ar ką daro”. Argi čia kritika? Jei nežinai, gali pradžioje pasidomėti.
  Todėl vien iš pagarbos studentui ir jo įdomiam darbui, kur dalis buvusių kolegų atvirai kalba apie savo korupcinius ryšius su žiniasklaida, nepasakiau vieno dalyko – su tokia medžiaga ir interviu reikėjo bėgti į prokuratūrą, o ne bakalauro darbą daryti. Štai tada ir būtų prisidėjęs kolega prie kovos su korupcija. Nors korupcijos žiniasklaidoje tema yra gerokai platesnės diskusijos objektas. Bet kuriuo atveju galiu tik priminti, kad LŽS pirmininkas apie problemas rajonuose kalbėjo jau seniai. Pažiūrėkite per google.lt 🙂 Tik dabar dar kartą grįžtu prie šių temų ir nuosekliai jas bandysiu nagrinėti toliau.
  Sėkmės ir ačiū už komenatrą ir kritiką.

  Atsakyti
 14. Gediminas Gasiulis

  keista, kad tik dabar LŽS pirmininkas susidomi korupcija žiniasklaidoje. Bet geriau vėliau, nei niekada…
  Beje, tikėjausi Jūsų tinklaraštyje rasti minčių apie žurnalistų baigiamųjų darbų gynimus, kuriuose dalyvavote ir kuriuos vertinote. Na, bent apie vieną, su kuriuo, kiek žinau, tikrai daug ginčijotės, ir kuris LŽS sukritikavo būtent dėl korupcijos nepaisymo. Keista – neradau. Ar tai reiškia, kad esate nesavikritiškas?

  Atsakyti
 15. D.Radzevičius Įrašo autorius(-ė)

  Štai kokio komentaro susilaukiau. Dėl visa pikta, jis bus anoniminis, bet žmogus rašo tas, kuris patyrė savo kailiu:

  O kaip jums patinka pvz. Žinių radijas? Sako ateik į laidą. Pakalbėsi, padiskutuosi, papasakosi kas ir kaip…Tiesa prieš tai nuo X000 iki Y000,- Lietuvos banko bilietų sumokėk. Čia kas? Žinios? O paskui tūlas radijušo savininkas sėdi studijoj ir dar visus loxina. Demokratija??? Ir ką ŽR vienas toks? O kaip su Nac.??? Kitaip???

  Atsakyti
 16. D.Radzevičius Įrašo autorius(-ė)

  Planuoju per 3 mėnesius visus Lietuvos rajonus pažymėti tokiu būdu. pamatysime žemėlapį 🙂 ir demokratiją.

  Atsakyti
 17. kolega

  shaunuolis,Dainiau,bet tokiu pavyzdziu Lietuvoje – apstu. Siaip tai keista, kad meras nepastate kokiu statytiniu kito, o pats taip viesai.Juk Berluskonio pavyzdys rodo, kad imanoma valdyti puse ziniaklaidos per tarpininkus.

  Atsakyti

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *