Kurie tėvai geresni? Žinoma, kad statutinai pareigūnai

pagal | 2009/07/16
Vaikai visi lygūs. Tėvai - ne.

Vaikai visi lygūs. Tėvai - ne.

Seimas vis svarsto, kiek ir nuo kada mažinti išmokas vaikus auginantiems tėvams. Galima suprasti ir pateisti visus mažinimus. Juk krizė. Bet mažinti taip, kad tėvai būtų skirstomi į geresnius ir blogesnius arba nusipelniusius didesnių išmokų – tai jau neteisinga.

Štai Seime išvadą dėl projekto pristatęs Teisės ir teisėtvarkos komiteto pirmininkas Stasys Šedbaras teigė, kad išmokų mažinimas neprieštarauja Konstitucijai. Gal ir taip, bet Seimo teisininkai iškėlė vieną labai svarbų klausimą ir argumentą, jog statutiniams pareigūnams, gaunantiems išmokas ne iš „Sodros“ biudžeto, jos mažinamos nebus. Ar tai reiškia lygybę? Daliai teisininkų atrodo (man taip pat, nors ir nesu teisininkas), kad dėl to gali atsirasti nelygybė.

Beje, mane labai nustebino (ir labai nemaloniai) Stasio Šedbaro pozicija. Tik įsiklausykite į jo žodžius: „O kad ši norma nereguliuos statutinių pareigūnų išmokų, tai irgi turi teisinį pagrindą. Daugumos komiteto narių nuomone, statutinių pareigūnų darbo specifika pateisina kitokį jų išmokų reguliavimą, nes jų santykiai su valstybe yra kitokie“.

Ar gali man atsakyti nors kas nors, kuo statutinių pareigūnų, auginančių vaikus, santykiai su valstybe skiriasi nuo tų, kurie taip pat augina vaikelius, bet dirbo kitoje sferoje? Gal pareigūnų vaikai kitokie? Gal jie geresni arba atvirkščiai, reikalaujantys didesnės priežiūros ir dėmesio? Gal jiems reikai daugiau valgyti? Daugiau sauskelnių? Apskritai visko reikia daugiau?

Seimas kol kas nukėlė galutinio sprendimo priėmimą. Bet štai tokios teisininkų mintys mus ir liūdina. Ir kuria nelygybę.

4 komentarai

 1. D.Radzevičius Įrašo autorius(-ė)

  Vienodus. Procentai tokie patys. Esmė juk tokia ir yra – jei mokesčiai vienodi tai kodėl norima vieniems duoti daugiau, o kitiems mažiau?

  Atsakyti
 2. D.Radzevičius Įrašo autorius(-ė)

  Miela parodija, aš ir mano žmona buvome valstybės tarnautojais. Ir sutinku dėl atlyginimų skirtumų. Bet čia kalba apie kitus dalykus. Apie tai, ar krizės metu, jei valstybė mažina išmokas visiems vienodai, ar gali būti kažkam išimtys? Ypač, kai jos daromos tik pareigūnams. Na pažiūrėkite paprastai. Tarkime, po 1500 litų atlyginimą gauna X vadybininkas ir X policijos darbuotojas. Abiems jiems gimsta po vaikelį. Tačiau vienas gauna už vaikelį po 1500 litų per mėnesį, o kitas 1350 litų. Kodėl? Tik todėl, kad valstybė sukūrė dvi kišenes, iš kurių mokamos socialinės išmokos? Bet juk šiuo atveju mokama už vaiko auginimą. Ne už tai, kad vienas aukoja gyvybę dirbdamas, o kitas jos neaukoja. Mokama už vaiko auginimą ir vienodą terminą. Todėl būdami tėvais, mano nuomone, jie abu yra lygūs (vioenodai rizikuoja ir gyvybe ir vaiko ateitimi). Darbo specifika – skirtinga. O vaiko auklėjimas ir auginimas turi būti traktuojamas vienodai.

  Atsakyti
 3. parodija

  Dainiau, nemanau, kad sutiksite, kad valytojos/jo ir pareigūnės/-no darbo pobūdis ir santykis su valstybe yra vienodas. Skiriasi ir atsakomybės lygis, ir darbo krūvis, ir atskaitomumas visuomenei, visokiems kontrolieriams. Tad tikrai nereikia lyginti ir jų atlyginimų, ir motinystės/tėvystės pašalpų. nemanau, kad jūs ar jūsų žmona, būdami valstybės tarnautojais ar statutiniais pareigūnais, norėtumėte gauti valytojos motinystės pašalpai prilygstančias išmokas. Apie lygybę galima būtų kalbėti tik tada, kai apskritai visi atlyginimai, pašalpos, pensijos būtų vienodo dydžio. Bet tai neįmanoma nei ekonominiu, nei socialiniu, nei teisingumo požiūriu.

  Atsakyti

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *