Prezidentė teigia, kad "Generalinė prokuratūra turi būti nepriklausoma ir nepolitizuota". Kaip?

pagal | 2009/07/30

Trečiadienį Prezidentė Dalia Grybauskaitė priėmė generalinį prokurorą Algimantą Valantiną. Susitikimo metu aptarta Generalinės prokuratūros veikla, bendra teisėtvarkos padėtis, svarstytos būtinos reformos bei visuomenei aktualūs teisminiai procesai.

Džiugu, kad šalies vadovė supranta prokurorų ir jų veiklos nepriklausomumo užtikrinimo būtinybę. Ir pasiūlymas, kuo toliau laikytis nuo politikavimo, iš esmės reiškia tik viena – generaliniam prokurorui ir kitiems jo kolegoms laikytis kuo atokiau nuo politikų. Visų. Bet kaip tai padaryti?

Štai ir vakarykštis susitikimas su šalies vadove neapsiėjo be visuomenei aktualių teisminių procesų svarstymų. Kas tai yra? Procesai dar ne visi ir pasibaigę, o jau aptariama su politikais. Gal tai (ne)politikavimas? Ir iš karto net pati šalies vadovė teikia rekomendacijas dėl prokurorų reputacijos gerinimo. Geros rekomendacijos. Bet…

Keistai atrodo net teoriniai bandymai pavesti prokurorams nuolat revizuoti ekonominius ir kitus valdžios sprendimus. Ypač Seimo ir Vyriausybės. Net jei tai susiję su LEO, galiu aiškiai pasakyti, kad prokurorai savo žodį geriausiu atveju tars tada, kai bus afera ištirta. Tai reiškia, kad tik tada, kai pati afera bus baigta. Pasidalinti pinigai, priimti galutiniai sprendimai, kuriuos patikrinus bus gali ir galima nustayti, kokia patirta žąla ir kas ją padarė. O kol vyksta procesai, kaitaliojami įstatymai kas mėnesį ir kas savaitę (kartais net per naktį) po kelis kartus, joks prokuroras niekada per savaitę ar dvi neištirs tokių situacijų. Ir tikėtis tokio teisingumo būtų net naivu. Gal net nesąžininga. Dėl to kalta, visų pirma, mūsų padrika teisėkūra ir galimybė politikams priiminėtii skubotus kolektyvinius sprendimus.

Beje, jei būtų galimybė pagal Baudžiamąjį kodeksą už visuomenei žalingus sprendimus pasodinti į kalėjimą visą Seimą ar Vyriausybę (išskyrus balsavusius prieš blogą įstatymą), tuomet ledai pajudėtų. Bet netikiu, kad politikai kada nors pribręs griežtinti jų pačių atsakomybę už priimtus sprendimus.

Tas pats ir su garsiomis bei visuomenę dominančiom bylom. Jei atvirai, tai netikiu sėkme daugelio sudėtingų bylų. Ypač tų, kurios turi beviltišką praeities šleifą. G. Petriko byla tai įrodo. Nors galime vadinti ją sėkminga teisėsaugai (pritaikyta maksimali galima bausmė), bet ji nesėkminga visai valstybei iš principo. Net jei ir 100 metų už iššvaistytus milijonus būtų pasodintas G. Petrikas į kalėjimą, kas iš to? Juk valstybės vadovai ir atsakingi pareigūnai tuo metu, kai savo metodais veikė EBSW ir petrikai, NESUGEBĖJO sukontroliuoti jų aferų. Ir tą reikia pripažinti valdžiai – finansų specialistams ir ministerijų klerkams.

O dabar bandoma už ministerijų klerkų ir politinės valdžios neįgalumą bei blogą veiklą atsakomybę suversti teisėsaugai, kuri kažkaip nesugebėjo nubausti kaltųjų, surasti pradangintų milijonų ir pan. Negražu, mieli politikai. Nesąžininga.

Tikrai nenoriu teisinti prokurorų. Jų darbe apstu broko. Ir reputaciją, o ne įvaizdį jiems reikia gerinti. Bet jiems reikia duoti ir tinkamus instrumentus – efektyviai veikiančius įstatymus ir tinkamą finansavimą.

O kol kas galima drąsiai prognozuoti, kad net ir LEO istorija bus panaši kaip ir daugelis buvusių sudėtingų ir beveik iš anksto suplanuotų ekonominių aferų. Visų pirma todėl, kad prokurorai jau nuo pat LEO kūrimo pradžios buvo paiikti beveik vieniši šiame procese. Politikai ir VP grupės publika su savo teisininkų armijomis viską taip apraizgė, kad metų metams bus ką veikti prokurorams. Ir visuomenei. O prokurorams reikės rintki įrodymus. Kokius? Skaitykite baudžiamuosius įstatymus ir bandykite suprasti.

O pabaigoje bandau pasiūlyti vieną pasvarstymą. Įzivaizduokite, kas būtų nutikę, jei vos buvusiam premjerui ir jo bendražygiams prakalbus apie elektrinės statybą ir apie pasirinktą modelį,. prokurorai būtų prevenciškai uždarę į kalėjimą visą Vyriausybę. Kad būtų užkirstas kelias aferos vykdymui? Ar tai nebūtų politizavimas?

P.S. Ar kas nors prisimenate, kad praėjusį penktadienį savo gimtadienį Kėdainiuose šventė toks vienas garsus verslo pasaulio veikėjas (įtariamas įstatymų pažeidimais ir net Rusijoje nuo teisėsaugos ilgą laiką slapstęsis) Viktoras Uspaskich. Tas pats, kuris jau senokai sukasi ir politikos sluoksniuose. Tai tas pats, kurį sveikina ir lanko Seimo pirmininkas (esamas ir buvęs), net buvęs šalies vadovas bičiuliaujasi. O žurnalistai net klausia, kodėl generalins prokuroras nedalyvavo bendrame baliuje? Ir nustemba, kad prokuroras nevaikšto į tokius renginius. Gal dar vertėjo paklausti, kodėl generalinis prokuroras netapo vieno iš V. Uspaskich vaikų krikštatėviu? Juk taip padarė ir K.D. Prunskienė su R. Vilkaičiu. Vienas buvęs ministras, kitas – dar poste. Visi švogeriai. Visi vieni nuo kitų priklausomi. Tik prokuroras turi būti nepriklausomas. Ir nepolitizuotas.

3 komentarai

 1. D.Radzevičius Įrašo autorius(-ė)

  beje, jei kas atsimena tas sumažintas pensijas dirbantiems pensininkams, tai kaip traktuoti ministrę V. Blinkevičiūtę, kuri vadovavo ministerijai ir buvo baigusi teisės mokslus. o kas pareikalavo atlyginti nuostolius? niekas. Beje, prokuratūros bėdos dar senesnės. Prisiminkite, kad ilgą laiką net formaliai jos buvo prie teismų. patiems teismams savų bėdų buvo ir jie nesirūpino dar ir prokurorais. tada lyg ir tapo savarankiškis, bet… Vien skyrimai ir atleidimai generalinių prokurorų buvo kaip cirkai. Prisiminkite Pėdnyčia ir kt. Ten visada buvo vien politikavimas. Ir po to dar patys politikai rėkia, jog nereikia politikavimo. Viltis gali būti tik patys prokurorai, jei jei pagaliau išdrįs būti tikrai nepriklausomi.

  Atsakyti
 2. Simas

  Lietuvoje niekas nieko nekontroliuoja. Na, nebent bandoma kontroliuoti politinius ir verslo oponentus. Paziurekite i bet kokio istatymo projekto teisini ir kitoki ivertinima. VISADA ivertinama taip: jokiuneatitikimu konstitucijai ar ktiems istatymams nera… O realiai Pensijas mazino neteisetai… Net 1999 metais I.Degutienes parengtas pensiju mazinimo istatymo projektas P-2200 buvo taip pat ivertintas, kai buvo Rusijos krize… Realiai niekas nieko nevertina ir nesitaria su teisininkais…

  Atsakyti
 3. Ei Džei Bee

  Jei dalis Seimo narių turėjo reikalų su prokuratūra, buvo jos „klientai”, tai kaip juos gerbt? Tai kaip vykdyti jų įstatymus? Šūkautojai…
  Net gerb. prof. L. Donskis mano, kad politika – tai komunikacija. Pašneki į teliką ir viskas. Kad politika – tai visuomenei naudingų sprendimų priėmimas, no… O kaip sprendimų priėmimas vyksta, tegul padėjėjai rūpinasi. Va, jie ir daro politiką 🙂

  Atsakyti

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *