Kokią žurnalisto profesijos perspektyvą Lietuvoje mato patys žurnalistai?

pagal | 2009/11/09
Pasveikink laisvą žurnalistiką. Bet ne atsisveikink!

Pasveikink laisvą žurnalistiką. Bet ne atsisveikink!

Šį antradienį (lapkričio 10 d.) 10.10 val. Žinių radijo laidoje „Žiniasklaidos anatomija“ diskutuosime apie žurnalisto profesijos perspektyvas šiuolaikinėje žiniasklaidoje.

Žurnalisto profesija tebėra viena pavojingiausių pasaulyje. Kasmet žūsta šimtai žurnalistų, kurie nori papasakoti visam pasauliui apie skaudžius įvykius karštuose taškuose. Tačiau pats didžiausias iššūkis ir pavojus žurnalisto profesijai 21 amžiuje yrar net ne karai. Šiai profesijai rimtu išbandymu tampa internetas.

Nuolat krentantys laikraščių tiražai, ekonominis sunkmetis ir daugybė kitų priežasčių verčia profesionalius žurnalistus vis dažniau rinktis kitą profesiją, o jų vietą pakeičia mažiau patyrę žmonės. Būtent internetas atvėrė galimybes kiekvienam piliečiui tapti žurnalistu-mėgėju ir taip iš esmės konkuruoti su profesionaliais žurnalistais.

Tačiau vienas didžiausių pavojų ir iššūkių žurnalisto profesijai, tai visuomenės pasitikėjimo žiniasklaida praradimas ir žurnalistų teikiamos informacijos patikimumas. Beprotiška konkurencija ir siekis kuo greičiau, kuo skandalingiau ir kuo plačiau paskleisti naujienas dažnai verčia aukoti svarbius žurnalistikos principus: tikrinti informaciją ir faktus, išklausyti keletą nuomonių, atsižvelgti į kitas etikos ir teisės normas. Todėl nenuostabu, kad džanai išnyksta riba tarp profesionalių žurnalistų ir tų, kurie žiniasklaidoje atsiduria atsitiktinai. Taip pat vis dažniau galime pastebėti, kad dalis profesionalių žurnalistų visuomenei teikia ne informaciją apie įvykius, o komentarus apie juos.

Todėl laida „Žiniasklaidos anatomija“ klausia, kokios perspektyvos laukia žurnalisto profesijos Lietuvoje? Ar skandalingas, pramoginis ir kitas turinys išstums žurnalistus iš televizijos stočių, spaudos puslapių, radijo eterio? O gal tiesiog žurnalistika keičia savo veidą ir jau nebegalime iš jos tikėtis, to paties, ko laukdavome prieš dešimt ir daugiau metų?

Diskusijoje dalyvauja ilgametė žurnalistė, knygos “Pavėlavę lieka stotyje. Neišsiųsti laiškai” autorė Jūra Baužytė, laikraščio „Studentų era“ redaktorius, žurnalistikos studentas Karolis Vyšniauskas.

Laidą remia Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondas.

2 komentarai

  1. D.Radzevičius Įrašo autorius(-ė)

    Būtent ir norėjau pamatyti skirtingas kartas 🙂 Paprastai skaoma, kad vyresnės kartos žmonės labaiu moralizuoja ir moko, jaunimas viską mato per rožinius akinius. Pažiūrėsime, kaip bus šįkart.

    Atsakyti
  2. kolega

    Na tikrai,Dainiau,apie zurnalistika pakvietei pokalbiui nusenusia rasytoja ir studenta. Tikrai gera diskusija bus 🙂

    Atsakyti

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *