Ar žiniasklaida padeda apsaugoti vaikus nuo žalingų įpročių?

pagal | 2010/01/04

alutis reklama

Šį antradienį (sausio 5 d.) 10.10 val. Žinių radijo laidoje „Žiniasklaidos anatomija“ vyks diskusija apie žiniasklaidos ir žurnalistų vaidmenį padedant kovoti su žalingais įpročiais ir jų įtaka vaikams.

Lietuvoje nuo 2000-ųjų liepos įgyvendinamas projektas „Aš galiu” rengė žalingų įpročių prevencijos ir sveikos gyvensenos propagavimo mokyklos ir vietos bendruomenėje projektus. Jau prieš keletą metų įgyvendinant minėtą projektą taip pat siekta atkreipti valstybės, savivaldybių tarnautojų, politikų bei žiniasklaidos dėmesį į projekto siūlomą neprievartinę kvaišalų prevencijos formą. Kitų šalių patirtis parodė, kad nei prievartos taikymas, nei tiesiogiai prieš žalingus įpročius nukreiptos kampanijos (vadinamoji „kova prieš rūkymą, narkotikus ir t.t.”) nėra pakankamai veiksmingos priemonės.

Formaliai Lietuvos televizijos neturi teisės dienos metu transliuoti alkoholio reklamos. Tabako reklama apskritai nerodoma. Tačiau alkoholinius gėrimus reklamuoja interneto portalai, žurnalai ir laikraščiai. Neigiamą poveikį nepilnamečių psichikos sveikatai, fiziniam, protiniam ar doroviniam vystymuisi darančia laikoma viešoji informacija kuria palankiai vertinamas priklausomumas nuo narkotinių, toksinių, psichotropinių medžiagų, tabako ar alkoholio, taip pat kitų medžiagų, kurios vartojamos arba gali būti vartojamos svaiginimosi tikslais, skatinamas jų vartojimas, gamyba, platinimas ar įsigijimas.

Specialistai nuolat mini ir tai, kad žiniasklaida yra vienas svarbiausių informacijos šaltinių apie narkotikus tiems, kurie neturi tiesioginio kontakto su narkotikais ir jų vartotojais. Todėl informacijos pateikimas narkomanijos tema reikalauja specifinių žinių – ją būtina pateikti tiksliai, objektyviai, kad ji neskatintų smalsumo ir neliktų dviprasmybių. Nušviesdama narkotikų vartojimo problemą, žiniasklaida neretai pateikia konfliktuojančio pobūdžio informaciją. Viena vertus, akcentuojamos neigiamos tendencijos: skelbiami įvairių tyrimų duomenys, pažymint didėjantį narkotikų vartojimą, pasakojami atvejai, kaip kvaišalų vartojimas paskatino nusikalstamą veiklą, perdozavimas baigėsi mirtimi ir pan. Tačoai specialiau pastebi ir tai, kad kartais tame pačiame leidinyje ar TV kanale aptinkama ir kitokio pobūdžio informacija: pramogų pasaulio įžymybės, vartojančios narkotikus vaizduojamos patraukliai, kaip savaime suprantamas reiškinys. Toks šiuolaikinės žiniasklaidos lgesys ypač glumina jaunesnio amžiaus skaitytojus ir žiūrovus.

Todėl „Žiniasklaidos anatomija“ klausia specialistų, koks vaidmuo tenka žiniasklaidai bandant apsaugoti jaunus žmones nuo žalingų įpročių?

Diskusijoje dalyvauja Žurnalistų etikos inspektorė Zita Zamžickienė, Nacionalinės tabako ir alkoholio kontrolės koalicijos prezidentas, gydytojas psichiatras, biomedicinos mokslų daktaras Aurelijus Veryga, Narkotikų kontrolės departamento direktorė Audronė Astrauskienė.

Pokalbis apie tai laidoje „Žiniasklaidos anatomija“, kurią bendrai rengia Lietuvos žurnalistų sąjunga ir Žinių radijas.

7 komentarai

 1. D.Radzevičius Įrašo autorius(-ė)

  Aušra, gal tau ir teko girdėti, bet tabako pramonei draudžiama dalyvauti socialinėje tabako antireklamoje. Būtent dėl tų priežasčių, kad net jų minėjimas, kaip socialiai atsakingų, ir daro neigiamą poveikį.

  Atsakyti
 2. Aušra Juškaitytė

  D.Radzevičius :Aušra mokslas jau įodė, kad šianieninė žiniakslaida skiriasi nuo senosios vienu esminiu dalyku. Anksčiau žurnalistai ir žiniasklaida pasakydavo, ką mes turime galvoti. Ir taip buvo. Dabar ji tik pasako APIE KĄ mes turime galvoti, bet žmonės išvadas jau patys dažnai darosi. Todėl net jei visi žurnalistai išvien kalbėtų, kad alkoholis, narkotikai yra blogis, dalis jaunų žmonių gali net labaiu norėti tai pabandyti – jei jau taip kriitkuoja, tai gal verta pabandyti …

  vat aš ir galvoju- kas apmoka socialinę reklamą. Esu įsitikinus, kad bauginimai ir kalbos apie blogį skatina elgtis kaip tik priešingai- pradėti vartot. Va kur esmė. Kažkodėl man ip atrodo, jog giliau paieškojus- būtinai paaiškėtų, jog socialines reklamas ir apmokka ne kas kitas- o narkotikų platintojas, alkoholio gamintojas, ir t.t. Tos socialinės reklamos turi tokį įdomų užslėptą momentą- o paimam ir įrodom kitaip, kad aš tai nepriprasiu, kad man neblogai ir t.t.

  Atsakyti
 3. D.Radzevičius Įrašo autorius(-ė)

  O dėl mano daržo, tai tu, Aušra, gali drąsiai viską sakyti apie žurnalistiką ir žiniasklaidą. Aš gerbiu tuos kolega,s kurie dirba sąžiningai net ir tomis sąlygomis, kokias mes turime šiuo metu. Kartais galima net pasakyti, kad sąlygų beveik visai nėra. O dalis kolėgų dirba ir dirba gerai.

  Atsakyti
 4. D.Radzevičius Įrašo autorius(-ė)

  Aušra mokslas jau įodė, kad šianieninė žiniakslaida skiriasi nuo senosios vienu esminiu dalyku. Anksčiau žurnalistai ir žiniasklaida pasakydavo, ką mes turime galvoti. Ir taip buvo. Dabar ji tik pasako APIE KĄ mes turime galvoti, bet žmonės išvadas jau patys dažnai darosi. Todėl net jei visi žurnalistai išvien kalbėtų, kad alkoholis, narkotikai yra blogis, dalis jaunų žmonių gali net labaiu norėti tai pabandyti – jei jau taip kriitkuoja, tai gal verta pabandyti …

  Atsakyti
 5. Aušra Juškaitytė

  žurnalistika manau jau niekaip nieko nebeveikia, jei kada nors kur nors pasitaiko kos tikras žurnalistinis straipsnis- tai dauguma jo net nebepaima. Čia ne akmuo į tavo daržą, čia tiesiog matyt sunkus prisitaikymo momentas visiems. Komercija- daryti sensaciją iš bet ko.
  Manau didesnę įtaką turi draudimai. Būtų labai neblogai paanalizuoti kas užsako tą socialinę reklamą ir iš tiesų kokiom lėšom ji leidžiama.

  Atsakyti
 6. D.Radzevičius Įrašo autorius(-ė)

  Imti reikia visą turinį. Seniai taip reikia daryti. Nieko negalime atskirti. Jei vaikai prieina prie kažkokio turinio žiniasklaidoje, tai ir yra poveikis. Man atrodo, kad labiausiai jaunus žmones veikai nebe žurnalistika, o pramoginis turinys internete. O ten alkoholis ojojojoi kaip reklamuojamas..

  Atsakyti
 7. Aušra Juškaitytė

  Dainiau, kas yra žiniasklaida, ir ar viską kas vyksta TV ekranuose vadinti žiniasklaida?
  NEs jei šiaip reklama- tiek tabako, tiek draudimai, socialinė reklama- vienodai žalingai veikia. Atidalinti sunku, o jei žiniasklaidą imti kaip žinias- tai labai nedaug.

  Atsakyti

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *