Graži akcija ir gera žinia – vėžį galima įveikti keičiant savo gyvenimo būdą!

Šiandien ir rytoj minint Tarptautinę kovos su vėžiu dieną inicijuojama žurnalistų, žymių sportininkų ir gydytojų akciją, kurios metu siekiama atkreipti dėmesį į onkologinių ligų prevenciją ir sveiką gyvenseną. Ar atkreipsime dėmesį?

Labai nudžiugau, kad šią iniciatyvą entuziastingai palaiko tiek daug mano kolegų žurnalistų. Ypač aktyvūs sporto ir sportuojantys žurnalistai. Štai šiandien Lietuvos žurnalistų sąjungos Sporto klubo pirmininkas Tautvydas Vencevičius ir jo pirmtakas Vytaras Radzevičius kartu su garsiais futbolininkais Valdu Ivanausku ir Raimondu Žutautu Vilniaus universiteto vaikų ligoninės onkohematologijos centre 17 val. lankys vėžiu sergančius vaikus. Jiems padovanos specialiai „Hummel“ sukurtus futbolo marškinėlius su vaikų vardais.

O štai rytoj vidurdienį „Sportimos“ arenoje (Ąžuolyno g. 5, Vilnius) futbolo aikštelėje varžysis Lietuvos žurnalistų sąjungos sporto klubo ir Lietuvos gydytojų rinktinės. LŽS Sporto klubo vadovas Tautvydas Vencevičius:

„Siekiame, kad ir Lietuvoje šie metai būtų skelbiami sveikos gyvensenos ir sveikos vaikystės metais. Manome, kad tokios akcijos atkreips suaugusiųjų dėmesį ir privers labiau susimąstyti apie savo ir vaikų sveikatą, didesnį šeimos fizinį aktyvumą ir sveiką mitybą. Mes visi žinome, kad viršsvoris gali paskatinti onkologines, širdies, kraujagyslių ir kitas ligas, todėl būtina problemą spręsti tuojau pat, pradedant formuoti sveikos gyvensenos įgūdžius.“

Mane kaip ir daugelį kitų, matyt, pribloškia skaičia – kiekvienais metais daugiau kaip 12 milijonų žmonių pasaulyje išgirsta vėžio diagnozę.

Šiandien vis dažniau žurnalistai išgirsta žmonių klausimą – kodėl žurnalistams rūpi tik skandalingos, blogos žinios? Manau, kad šis renginys – puiki proga kuo garsiau ir kuo plačiau paskleisti iš tiesų labai gerą žinią – maždaug 70 procentų mūsų sveikatos priklauso nuo mūsų pačių – reikia daugiau mankštintis, išlaikyti normalų kūno svorį, nerūkyti ir vengti prirūkytų patalpų, riboti alkoholio vartojimą ir kitaip save saugoti. Argi tai nėra gera žinia? Ją galima būtų kartoti nors ir kasdien. Tik bandau įsivaizduoti, kaip atrodytų televizijos naujienų laidos, kai prieš keikvienas sporto žinias tie patys mano kolegos visada primintų šią žinią. O gal tai būtų geros iniciatyvos labai gera pradžia?

Lietuvos gydytojų futbolo rinktinės prezidentas Romas Sabaliauskas sako, kad tik 20 procentų mūsų sveikatos priklauso nuo genetikos ir tik 10 procentų nuo medicinos. taigal reikėtų 70 procentų TV eterio skirti ne vaistų o sporto reklamai?

Nežinau, ar šis vienas renginys kaip nors padės paskatinti vaikus kuo daugiau sportuoti. Bet tikrai žinau, kad komandiniai žaidimai ne tik prisideda prie vaikų sveikatos, bet ir motyvuoja vaikus siekti užsibrėžto tikslo, praplečia draugų ratą.

Sportininkai, žurnalistai, kiti nevyriausybininkai ne kartą viešai bandė atkreipti valdžios dėmesį, kad Lietuvoje trūksta sporto aikštelių. Bet jei jau Vilniaus valdžia tiek metų niekaip nesugeba užbaigti nacionalinio stadiono statybos, tai matyt šis simbolis kol kas geriausiai atspindi ir visą valdžios vykdomą politiką šioje srityje.

Kaip žinia, Tarptautinė kovos su vėžiu organizacija UICC visame pasaulyje šiuos metus skelbia „Vėžio prevencijos metais“ ir ragina visuomenines sveikos gyvensenos ir vėžio prevencijos organizacijas informuoti žmones apie tai, kaip galima užkirsti kelią onkologinėms ligoms.

Įveikligą.lt ir šio projekto autorius VšĮ „VIRTUS LT“ – kol kas vienintelės iš Lietuvos ne pelno siekiančių organizacijų, pasirašiusių po „Pasauline kovos su vėžiu deklaracija“. Tikiusoi, kad priisjungs ir ne tik formlaii žymiai daugiau organziacijų.

P.S Noriu nuoširdžiai padėkoti Daliai ir Tautvydui Vancevičiams, kurie abu būdami žurnalistai taip šauniai ėmėsi šios iniciatyvos ir į ją įtraukė kitus kolegas žurnalistus.

12 komentarų

 1. audrone

  laba diena, gerb.D.Radzevičiau,

  12 metų studijuoju labai naują mokslą apie neįtikėtinas žmogaus galias. turiu sukaupusi didžiulę asmeninę patirtį, taikant jo teikiamus lobius(kitaip negaliu pavadinti:)), praktinėje asmeninėje (ir ne tik) gyvenimo erdvėje.(beja, ta praktika naudojasi tūkstančiai žmonių, žinoma ne Lietuvoje, čia viso gal kelios dešimtys). iki šiol kartas nuo karto užgimstantys, pasiklausius kokios laidos, intervju ar mestelėjus žvilgsnį į spaudą, bandymai prisibelsti iki kokio nors žurnalisto, kuriam būtų realiai įdomu tai, kas yra esminio, gražaus, revoliucinio ir už asmeninių stereotipinių nuostatų ribų, nedavė vaisių. tada numoju ranka ir vėl užsiimu tik savo gyvenimu bei šios savo srities veikla tik siaurame rate. o onkologija iš tikro prasideda ne kūne, jos šaknys smegenyse, kūne tik „sužydi žiedeliai”. gal būt tuo išsvajotu žurnalistu būsite Jūs?:). jei taip, parašykite.
  sėkmės!

  Atsakyti
 2. D.Radzevičius Įrašo autorius(-ė)

  Aušra ir Mariau, tas sportas ir turėta pomenyje kaip fizinė kultūra. Ne tas žodis pavartotas. O šiaip tai viskas „vmieru” tikrai yra geriausia. Tik tą „mierą” labai sunku numatyti – kiekvienam skirtinga. Bte kuriuo atveju norisi, kad ta akcija nebūtų tik PR. Net jei taip ir bus, vistiek gerai, kad kolegos prisideda ir savo laiku kakaip naudojasi ne tik pinigus kalti. Už tai juso ir gerbiu ir mėgstu.

  Atsakyti
 3. Aušra Juškaitytė

  mariau, aš čia pajuokavau. Dainius rašė pasaulio nepakeisim, nu tai galvoju jei jau taip plačiai užsimojo- parašysiu aš taip pat. Šiaip jau, įžeisti mane yra labai sunku ir nornt. Man yra paprasčiau bendrauti kai žmogus yra laisvas reikšti savo mintis taip kaip jam patogu ir gerai. Jei jis kalboje vartoja daug keiksmažodžių, aš jų papastai irgi negirdžiu arba neperskaitau. Tai žodžiu su manim bendrauti gali kaip tau patogu, o jumorą aš suprantu ir mėgstu.

  Atsakyti
 4. marius

  Aušra manau neįsižeisi, biški pajuokausiu: kaip tau pavyksta bendrauti su pasauliu?
  Viena iš tam tikros „intelekto rūšies” savybė kalbėti pasaulio, žmonijos ar kosmoso vardu. Nieko tame baisaus nebūtų jei kalbantis pasaulio ar planetos vardu suvoktų, kad jis išties kalba tik apie savo asmeninę tiesą ir savo vardu… (nepagalvok Aušra, kad taikau tau) aš šiaip pastebėjimą parašiau.

  Atsakyti
 5. Aušra Juškaitytė

  pasaulis nei pakeitimo, nei gailesčio neprašo. Pasaulis greičiausia tikisi, kad kažkas galų gale nustos PR prisidengdami vaikais. Kiek gi galima.
  O dėl nerūkymo, svaigalų nevertojimo ir sportavimo. Viskas gerai- kai viskas vmierų. Amžino gyvenimo ta nėra kažkodėl man jo ir nesinorėtų. Seniai yra žinomos kitos tiesos, Dainiau, kad sportas yra tik labai sveiiems žmonėms, kurie anksčiau ar vėliau nuo amžinų perkrovų tampa sunkiais ligoniais. Tai ką tu čia siūlai tėra fizinė kultūra- va tas tikslus apibrėžimas viso šito. Ne sportas- o fizkultūra.
  O šiaip jau, šiaip- bendrojo išsilavinimo dėliai- nėra žinoma ir šiandien nė vienos tiesioginės priežasties , kuri sukelia nkologinius susirgimus. Tą tu gali nesunkiai pasitikrinti onkologiniam institute- gausi išsamią informaciją. Labai atsargiai aš vertinu tokius pareiškimus apie procentus. Kiekvienam yra ypatingai individualu- aip pasireikš genetika.

  Atsakyti
 6. marius

  Dainiau,
  Jeigu šios „rūšies intelektas” atvedė prie tokios patologijos, kurią dabar stebime, tai jis iš jos išvesti negali. Reikalingas kitoks naujos „rūšies intelektas”.
  Koks tai intelektas? Kuo jis skiriasi nuo to intelekto, kuris atvedė prie patologijos?
  Galima sakyti, kad tai būtų visiškai naujas mokslas apie intelektą ir jo rūšis. Netgi kalbant apie reformas valstybėje reikia pradėti būtent nuo intelekto. Nes jei reformos bus daromos su tos pačios „rūšies intelektu” tai vietoj reformų gausime tik dar didesnį patologijos sustiprinimą. Aplamai ta visa pasaulinė krizė yra patologinio intelekto rezultatas. Prieita riba. Toliau ėjimo su tos pačios rūšies protu nėra. O naujo proto dar nėra. Todėl aš viename ankstesniame savo komentare rašiau, kad kiekvienas bus pastatytas į tokią padėtį arba-arba… Arba pagimdai savyje kitą proto rūšį arba būsi suėstas patologinio intelekto…

  Atsakyti
 7. D.Radzevičius Įrašo autorius(-ė)

  Mariau, todėl ir rašome ne tik apie sportą – gyvenimo būdas. Maistas, mankštos, nerūkymas, alkoholio ribojimas ar atsisdakymas – tai jau nebloga pradžia 🙂

  Atsakyti
 8. marius

  Netgi nuodingi maisto produktai nuo kurių galima susirgti vėžiu yra patologinio intelekto vaisius. Jei protas būtų sveikas tokio „brudo” neturėtume. Jei pastebėsite tai už šią ir daugelį kitų susiklosčiusių situacijų yra atsakingas – Intelektas. Nuo jo ir reiktų pradėi. Laikas jį pažinti kas tai per organas? Kokie jo veikimo principai ir t.t.

  Atsakyti
 9. marius

  Svarbu, kad tarp tos geros žinios būtų ir EFEKTYVUMAS nes kitu atveju ši akcija gali tapti eilinė reklama ar savęs reklama.
  Kas liečia taip liaupsinamą sportą, tai nesunku pastebėti, kad jis nėra žalingas sveikatai tik iki ribos. Priėjus ribą sportas tampa žalingas sveikatai.
  Laimėti, nugalėti, pirmauti tai tik tam tikros “rūšies intelekto“ savybės. Baisiausia kai vardan pergalių pradedamas prievartauti organizmas. Inkstai ar kepenys nežino kas yra pergalė jiems svarbiausia harmoningai funkcionuoti. Bet intelektas siekiantis pergalės pastato organizmą, vidinius organus į prieštaravimą. Širdys negali o intelektas sako pirmyn – svarbiausia pergalė!
  Senais laikai buvo propaguojamas bėgimas nuo infarkto bet pasirodo, kad daugelis nubėgo būtent į infarktą. Man klaiku pavyzdžiui buvo klausytis kai mūsų gerai žinomas baletmeisteris prisipažino, kad jis jau invalidas o iki pensijos dar toli… Netgi į meną įlindęs patologinis intelektas… Arba kokiu išsigimėliu reikia būti, kad nokautavus savo priešininką ringe džiaugtis pergale…
  O jeigu“ intelektas kitos rūšies“, pavyzdžiui jam į pergales, tikslus, laimėjimus nusispjauti o svarbiausia procesas. Tuomet nebus ir savo vidinių organų prievartavimo vardan tikslo. Pergalių siekį pakeis malonių pojūčių ir harmonijos paieška…
  Aš apie tai, kad senais metodais nuo vėžio kažin ar pabėgsime. Reikia pradėti ne nuo sporto o nuo savo proto. Tas protas taip įsišaknijęs ir toks klastingas, kad net sugeba įlysti net į kitų kultūrų siūlomas metodikas pavyzdžiui – jogą. Iš jogos intelektas sugebėjo irgi padaryti savo surogatą. Protas ir ten surengė varžybas ir netgi sugebėjo surengti pirtyje varžybas, vanojimo čempionatai ir netgi picų ar sumuštinių valgymo čempionatai – na žiauru ir baisu…

  Atsakyti
 10. D.Radzevičius Įrašo autorius(-ė)

  Aušra, mes nekelimae sau tikslo pakeisti visą pasaulį. bet… Man atrodo labai varsbi nepastebėta gera žinia – galime ir patys save saugoti, o ne guosti vieni kitą, kai jau bėda. Žinom, sunkaisuai kai yra tie 30 procentų atvejų. genetika ir pan.

  Atsakyti
 11. Aušra Juškaitytė

  oj kokie jūs šaunuoliai. Labai džiaugiuosi, tikrai. Labai tikiuosi, kad šia diena viskas nepasibaigs, kad jūs labiausia prisiminsit ne tik vaikus, bet labai labai daug dėmesio skirsit suaugusiems sergantiems, ir ypač tiems urie yra likę beglobiai( senelių namų kontingentas). Vaikai iš tiesų gauna labai abai daug dėmesio. Bet yra ir suaugę sergantys, beglobiai- jei jūs būtumėt tiesiog na patys nuostabiausi.

  Atsakyti

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *