LRT Taryba turi savo etikos kodeksą. O kaip kiti?

pagal | 2010/03/31

LRT TARYBOS NARIO ETIKOS KODEKSAS

Vakar LRT Taryboje buvo priimtas LRT Tarybos nario etikos kodeksas. Pasinaudojome BBC patirtimi. Tikiuosi, kad šio kodekso vertybių pagrindu Taryboje išlaikysime ne tik kolegialumą, bet ir efektyvų darbo tempą.

Labai įdomi detalė – kaip priedas patvirtinti ir Septyni pagrindiniai Tarybos darbo principai. Noriu, kad juos žinoti visa visuomenė, kuri turi teisę reikalauti iš LRT Tarybos narių tinkamo jų darbo.

1. Kolegialumas
Tarybos sprendimai priimami jos nariams tariantis su kolegomis. Tarpusavio santykiai grindžiami pasitikėjimu ir pagarba. Stengiamasi ieškoti visiems ar bent didžiajai daugumai priimtino sprendimo.

2.Visuomeniškumas
Tarybos narys turi dirbti visuomenės interesams. Atlikdamas savo pareigas, neturi siekti finansinės ar kitokios naudos sau, savo šeimai arba draugams.

3. Padorumas
Tarybos narys neturi finansiškai ar kaip kitaip įsipareigoti pašaliniams asmenims ar organizacijoms, kurios galėtų siekti daryti įtaką.

4. Atskaitomybė
Tarybos narys už savo sprendimus ir veiksmus yra atskaitingas visuomenei ir įstatymais numatytoms institucijoms.

5. Atvirumas
Tarybos narys turi kiek įmanoma atvirai priimti sprendimus ar imtis veiksmų, pateikti priežastis, kodėl buvo priimtas vienoks ar kitoks sprendimas. Informacijos pateikimą riboti tik tada, kai to akivaizdžiai reikalauja visuomenės interesai ir LRT veiklą apibrėžiantys įstatymai.

6. Sąžiningumas
Tarybos narys turi deklaruoti savo privačius interesus, susijusius su visuomeninėmis pareigomis, ir, spręsdamas iškilusius konfliktus, imtis veiksmų, kad būtų apsaugoti visuomenės interesai.

7. Pavyzdingumas
Tarybos narys turi propaguoti šiuos principus ir jais remtis, rodydamas iniciatyvą ir pavyzdį.

Lietuvoje, kaip žinia, veikia daug įvairių tarybų, komisijų, kitų kolegialių organų. Įdomu, ar visi šie junginiai turi savo panašias taisykles? Matyt, kad ne. O gal vertėtų?

8 komentarai

 1. D.Radzevičius Įrašo autorius(-ė)

  Simai, pataikei apie futbolą 🙂 tai LRT ir bus kaip futbolo aikštelė. O tas, kuris nesilaikydamas etikso normų pasieks tik asmeninių pergalių – tai jau jo asmeninė tragedija.

  Atsakyti
 2. Simas

  Yra, tarkim futbole, nerašyta taisyklė – kai gan stipriai sužeidžiamas koks nors žaidėjams, tai išspiriamas kamuolys į užribį. O paskui kamuolys atiduodamas nukentėjusiojo komandai. Deja, ne visada ši taisyklė suveikia… Būna tokių atvejų, kai susidariusia tokia situacija kaip tik pasinaudojama. Nors tai ir laikoma neetišku veiksmu, tačiau tai atneša PERGALĘ…

  Atsakyti
 3. D.Radzevičius Įrašo autorius(-ė)

  Simai, manau, kad net 12 LRt juodvarnių – Tarybos narių – yra labai margi. Manua, kad tokioje didelėje skirtingų žmonių komandoje turi būti žaidimo taisyklės. BBC tą irgi turi. ir veikia. Tikiu, kad ir mes viduje suaugsime. ir viskas bus gerai 🙂

  Atsakyti
 4. Simas

  Beje, nesakiau, kad Artūras pažeis 🙂 Aš sakau, kad tokia informacija bus naudojama darant spaudimą (arba pritempiant atskirus epizodus prie to etikos kodekso). Ir tai visai nereiškia, kad kažkas kažką pažeis… O jei kalbėti apie etikos kodeksus, tai, manau, tai bereikalingas dalykas. Jei jie sukuriami tik dėl tarybos narių, tai jie ir nereikalingi. Jie turi būti sukurti taip ir tam, kad žmonės (iš esmės to pačio LRT savininkai) pamatytų, kad jie yra reikalingi ir veiksmingi.

  Atsakyti
 5. D.Radzevičius Įrašo autorius(-ė)

  Simai, niekas bausti nieko negales. Sitas etikos kodeksas viduje ir niekur nenumatyta, kokia bausme. Tai moralinis kodeksas. Kita vertus, jei kas nors labai neetiškai dirba, ar tai galima konstatuoti? Manu, kad taip. ir nemanau, kad Artūras bus pirmasis, kuris gali pažeisti 🙂 Manau, kad yra daugiau žmonių. Bet tikiuosi, kad tai mus mobilizuos dirbti o ne vien politikuoti viešoje erdvėje.

  Atsakyti
 6. Simas

  Tai tame ir esmė. Nubaus dar nepasibaigus kadencijai. Per visokius alestraipsnius, aleargumetus pagrįstais tuo kodeksu. Negi nežinote kaip tai „daroma”? Čia nei žurnalistų etikos kodeksas, nei Visuomenės Informavimo pataisytas įstatymas nepadės…

  Atsakyti
 7. D.Radzevičius Įrašo autorius(-ė)

  Simai, tai kodeksas ums aptiems. Vertins visuomenė. Jie mes patys jo nesilaikysime, tegul baudžia visuomenė ir kai baigsis kadencija, tegul sprendžia, ar darkartą skirti į LRT ar bet kur kitur.

  Atsakyti
 8. Simas

  O kas bus jei nebus laikomasi to kodekso? 🙂 Nuoširdžiai pasakius, man nesuprantamas tokių kodeksų veikimas… Na ir kas, kad tai užrašyta popieriuje? Juk LRT įstatyme nieko neužsiminta apie tokio kodekso galiojimą… Dabar tik atsiranda galimybė viešoje erdvėje atsirasti kompromituojančiai medžiagai prieš LRT tarybos narius, kuria, kaip žinia, Lietuvoje labai manipuliuojama. Artūras Račas rašo, kad kažkas jau jam pagrasino tokiais dalykais… Pamatysite, visa paskelbta informacija apie Artūrą Račą bus remiamasi etikos kodekso nuostatomis.

  Atsakyti

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *