Pasaulyje spaudos laisvės mažėja. Lietuva vis dar atrodo įspūdingai

pagal | 2010/05/03

Lietuvoje spaudos laisvė užtikrinama

Praėjusią savaitę tarptautinės organizacijos „Freedom house” paskelbtas tyrimas „Spaudos laisvė 2010: pasaulio žiniasklaidos nepriklausomybės apžvalga” parodė, kad jau aštuonerius metus iš eilės spaudos laisvės pasaulyje mažėja ir tik vienas iš šešių žmonių pasaulyje gyvena šalyje su laisva spauda.

Man įdomiausia buvo skaityti apie Vidurio ir Rytų Europą (buvusios Sovietų Sąjungos įtakos teritoriją). Teigiama, kad 2009 metais šiame regione bendrai patirtas nedidelis nuosmukis, bet situacija iš esmės nesikeičia daugumoje šalių. Išskyrus Baltijos šalis, buvusios Sovietų Sąjungos teritorijoje žiniasklaidos laisvės yra griežtai ribojamos, o Rusija liko tarp pasaulyje represijomis garsėjančių šalių, kurioje yra viena pavojingiausių aplinkų veikti žiniasklaidai. Įdomu tai, kad Ukrainoje, Armėnijoje ir Moldovoje fiksuojamas nedidelis progresas.

Kadangi tarp 195 šalių Lietuva drauge su JAV ir Čekija užima 24-26 vietas („Freedom House” ataskaitoje už praėjusius metus Lietuvai suteikta 18 punktų), galima sakyti, kad esame tikrai pakankamai laisvi. Juolab, kad už mūsų yra ir Kanada, ir Didžioji Britanija. Dar įdomiau tai, kad mus supa apskritai gana žemai pagal spaudos laisvės indeksą esančios kaimyninės valstybės – Latvija (43-48 vietos) ir Lenkija (49-52 vietos) bei ypač Baltarusija (188 vieta). O štai Estija papuola net tarp 14-17 vietas besidalijančių valstybių.

Galime pasidžiaugti. Bet ar to pakanka?

6 komentarai

 1. Niukas

  Dainiau

  Kodėl napaminėjote Estijos?.. 😉

  Pavydu?.. 🙂
  Suprantama, kad jie ne tik ekonomikoje, bet ir demokratijoje lenkia…
  Estijos sindromas. Kitaip negaliu pavadinti.

  Atsakyti
 2. Simas

  Negaliu atrasti vieno straipsnio, kuriame yra akcentuojama viena didelė Lietuvos žiniasklaidos problema. Yra dar kiti tyrimai, kurie rodo žiniasklaidos sveikatą. Vienas iš jų yra žiniasklaidos klaidų pripažinimas (nebeatsimenu tiksliai, bet esmė yra ta, kad, padarius kažkokią klaidą, yra atsiprašoma viešai ir pripažįstama klaida) . Lietuva šioje vietoje, kiek atsimenu, priskiriama prie autsaideriu… Apie Laisvę, manau, nebereikia šnekėti. Reikia pradėti šnekėti apie atsakomybę. Nes laisvė be atsakomybės yra chaoso pagrindas…

  Atsakyti
 3. D.Radzevičius Įrašo autorius(-ė)

  Sigitai, manau, kad ir tos laisvosios šalys ne ką geriau atrodytų. Bet kuriuo atveju, atsakomybės mažėja visur – politikoje, nekalbu jau apie apie verslą ir bankus. Žiniasklaida kažkaip dar ne tokia baisi. Bet man taip atrodo.

  Atsakyti
 4. sigitas

  kažin , jei būtų išvedamas spaudos atsakomybės indeksas, kurioje vietoje būtų Lietuva? Nujaučiu, bet nesakysiu.

  Atsakyti

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *