Ar Lietuvos rajonuose spauda gali būti laisva nuo vietinės valdžios įtakos?

pagal | 2010/05/17

Ar dar galime Lietuvoje laisvai rinkti ir skleisti informaciją? Yra abejojančių

Šį antradienį (gegužės 18 d.) 10.05 val. Žinių radijo laidoje „Žiniasklaidos anatomija“ diskutuosime apie Lietuvos rajonų spaudos galimybes dirbti laisvai ir kalbėti tiesą nepriklausomai nuo vietinių politikų ar verslo įtakų.

Seimo narė Agnė Bilotaitė, sveikindama Lietuvos žurnalistų bendruomenę su Spaudos atgavimo diena, pažymėjo, kad ši diena – puiki proga atvirai kalbėti apie spaudos laisvę. Jos manymu, nors tarptautinė nevyriausybinė organizacija „Freedom House“ Lietuvą įvertino kaip valstybę, kurioje spaudos laisvė garantuojama, ginti laisvę vis dar reikia. Seimo narės nuomone, ypatingai sunkioje padėtyje atsiduria regioniniai leidiniai, susidūrę su organizuotu politikų spaudimu. „Už tiesos parašymą grasinama redaktoriams ir žmonėms, kurie bendravo su žurnalistais. Blokuojamas bet kokios informacijos gavimas savivaldybėse, žurnalistai išprašomi iš viešų renginių, grasinama ir draudžiama viešai platinti atskirus leidinius. Betrūksta tik grasinimų fiziniu susidorojimu“ – rašė A. Bilotaitė.

Šiuos žodžius iš esmės patvirtina Spaudos dienos proga paskelbtas viešas Šilutės ir Pagėgių savivaldybėse leidžiamo laikraščio „Šilokarčema“ kreipimasis – „Laisvos spaudos padėtis Pagėgių savivaldybėje – lyg lietuviškoje Baltarusijoje“. Laikraščio atstovai teigė, kad vietinėje valdžioje didžiausią įtaką turinčią partiją kritikuojantis jų laikraštis „susidūrė su politikų ir verslininkų inicijuotomis represijomis“. Teigiama, kad „laikraštis yra slepiamas po prekystaliu, juo nebeprekiauja partijos atstovų valdomos parduotuvės, kiti partijos verslininkai pradėjo leidiniui taikyti monstriškus įkainius“.

O štai dar praėjusių metų gruodžio pabaigoje viešai buvo išplatintas naujai įkurto laikraščio „Tauragės žinios“ redaktorės pranešimas apie šio naujai įkurti laikraščio intencijas. Tuomet rašyta: „Kaip bebūtų gaila, šiandien belieka konstatuoti – cenzūra Tauragės žiniasklaidoje egzistuoja, nors įstatymas ją draudžia.“

Todėl „Žiniakslaidos anatomija“ klausia, ar dar yra spaudos ir žodžio laisvės Lietuvos rajonuose, bent kiek nutolusiuose nuo Vilniaus?

Diskusijoje dalyvauja Nacionalinės rajonų ir miestų laikraščių leidėjų asociacijos direktorė Rasa Navickienė, Šilutės ir Pagėgių savivaldybėse leidžiamo laikraščio „Šilokarčema“ korespondentas Dovydas Pancerovas, Pagėgių savivaldybės meras Virginijus Komskis, laikraščio „Tauragės žinios“ redaktorė Ramunė Ramanauskienė, Žmogaus teisių stebėjimo instituto direktorius Henrikas Mickevičius, Seimo nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas Arvydas Anušauskas.

Laidą „Žiniasklaidos anatomija“ bendrai rengia Lietuvos žurnalistų sąjunga ir Žinių radijas. Studijos tel. 8-5-2431431.

8 komentarai

 1. D.Radzevičius Įrašo autorius(-ė)

  Laila, šiandien nusiunčiau į SRTRF laišką, kad jie privalo deklaruoti savo privačius interesus pagal įstatymą. Jei supainios juos su viešais – bus pagrindas bausti. Manau, kad tai padės išskaidrinti fondo veiklą. Jei norite galime ir telefonu pakalbėti. Dabar turiu laiko 🙂

  Atsakyti
 2. laila

  Jūs tikites, o aš žinau 🙂 Pasižiūrėkite sąrašus :)…
  Lyg ir bandėte būti garbingu ir teisingu, bet…savo kailiu pajutau tai, ką reiškia priartėti prie „lovio” ir būti sudirbtai del nieko 🙂
  Dar kartą sekmės darbuose.

  Atsakyti
 3. D.Radzevičius Įrašo autorius(-ė)

  Laila, tikiuosi taip nebuvo. Kiek žinau, Trayba visda elgiasi garbingai ir jei koks nors su tarybos narius nors kiek susijęs projektas finansuojamas, toks narys nusišalina. Bet gal to maža. manau, kad galima labai rimtai svarstyti, ar nevertėtų fondo nariams, kaip ir lRT tarybai pildyti privačių intersų deklaracijas.

  Atsakyti
 4. laila

  Visų pirma sveikinu…
  Paliesiu seną temą…kaip Jums atrodo ar SRT fondo komisijos narys pats sau ( savo laikraščiui),kaip pvz.Alytaus naujienos pasiskiria 80 000 Lt? A6 taip dar nemoku 🙁

  Atsakyti
 5. Skaitytojas

  kai gaunu pasiūlymą parašyti kokią nors problemą kitam laikraščiui, rinkdamas informaciją publikacijai kartu visada domiuosi ir būsimo rašinio herojų santykiais su to laikraščio leidėjais. Neretai sužinau, kad vieno ar kito negatyvaus fakto, kai kam nemalonios detalės negalima minėti, nes geriausiu atveju redaktorius ją išbrauks, blogiausiu – visas rašinys atsidurs šiukšlių dėžėje. Ces’t la vie.

  Atsakyti
 6. D.Radzevičius Įrašo autorius(-ė)

  Niukai, dėl AB nežinau jokių detalių. Bet net jei taip ir yra, tai tik kelia naujas problemas. O ši tema skirta pasižiūrėti, ar dar mes neužsižaidėme su demokratija rajonuose. Kai kas jau seniai atviria kalba, kad dalis Lietuvos rajonų seniai nebeturi o gal net neturėjo tos demokratijos. Viskas priklauso nuo tų, kruie turi vietinę valdžią. Net jei noi įsidarbinti valytoja mokykoje, turi sumokėti atkatą arba pauakoti kokią nors dalį atlyginimo dosniai partijai.

  Atsakyti
 7. Niukas

  Dainiau

  Senai žinoma, kad žiniasklaida- prostitucija.
  Yra paslauga- perku.
  Seimo nariai A. B., tai skayčiau ir patarčiau patylėti apie kitus, kai pas pačią „kieme” netvarka ( jei tiesa, ką pasakojo apie banko paskolą?.. ).
  Man juokingi demagogai, kurie užsiiminėja beletristika žiūrėdami į svetimus ir nematydami savęs…

  Atsakyti

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *