Metų klausimas: kodėl futbolo komandoje žaidžia 11 žaidėjų?

Žurnalistai mėgsta žaisti futbolą

Vakar galutinai paaiškėjo Pasaulio futbolo čempionato finalininkų pora – tai Ispanija ir Olandija. Bet net Lietuvos sporto žurnalistams liko neatsakytas klausimas: kodėl vienos futbolo komandos žaidėjų vienu metu aikštelėje yra 11?

Šiuo klausimu vakar vienas kolega žurnalistas nokautavo garsiausius Lietuvos sporto žurnalistus ir komentatorius. Net ir tie, apie kuriuos sakoma, kad „jis viską žino apie futbolą”, vakar tik rankomis skėsčiojo ir murmėjo „nežinau”.

O atrodė, kad dar iki finalo sporto žurnalistai persiskaito ne tik statistiką apie žaidėjus, jų karjeros istoriją, valstybes, kurios pateko į čempionatą, bet ir apie pačio futbolo istoriją.

Labai tikiuosi, kad per likusias dvejas varžybas dar išgirsiu atsakymą į tokį sudėtingą klausimą – kodėl būtent po 11 žaidėjų gainioja kamuolį? Nes kitaip toks klausimas, kurio negali atsakyti nė vienas Lietuvos sporto žurnalistas, gali tapti metų „bajeriu”.

P.S. Kai kilo toks klausimas, pabandžiau pats ieškoti atsakymo. Kol kas neradau. Bet sužinojau, kad žaidimo šaknys siekia Antikos laikus („sphaira” – Graikijoje ir „ollis” – Romos imperijoje). Renesanso laikais Italijoje buvo žaidžiamas artimesnis šių dienų futbolui calcio (dar ir dabar italai futbolą vadina šiuo žodžiu). Toks futbolas, koks žinomas šiandien, buvo pradėtas žaisti XIX amžiaus viduryje (1848 m.), Anglijoje. 1863 m. buvo galutinai nuspręsta dėl pagrindinių futbolo taisyklių (pagrindinė – kamuolį rankomis gali liesti tik vartininkas) ir įkurtas pirmasis futbolo klubas Sheffield Football Club, o 1872 m. Anglijos futbolo asociacija (Football Accciation, FA) suorganizavo pirmas varžybas – Challenge Cup.

10 komentarų

 1. Kestutis

  Viskas paprasta.
  Kai viename kaime kazkas futbola sukure, daugiau 22 zaideju nerado. Tai nusprende, kad tiek ir pakanka 🙂

  Atsakyti
 2. D.Radzevičius Įrašo autorius(-ė)

  Sauliau, tokia sistema 🙂 Ji tave tokį daro. Bet gali ir pats savo fotkę turėti, kaip pvz., tai daro Liutauras 🙂

  Atsakyti
 3. saulius

  dainiau, o kodėl aš žalias, su akiniais ir iškišęs liežuvį? ((:

  Atsakyti
 4. D.Radzevičius Įrašo autorius(-ė)

  Sauliau, jei prisiminsime, kaip keitėsi krepšinio taisyklės (trumpėjo atakai skirtas laikas ir pan.), tai tavo pasiūlymai turi racijos.

  Atsakyti
 5. saulius

  true, visi nori daugiau ivarciu. tai gal padarom aikstej 8 zaidejus ir atsiras daugiau erdves ir tuo paciu daugiau ivarciu (: ir dar vartus i auksti padidinam (:

  Atsakyti
 6. D.Radzevičius Įrašo autorius(-ė)

  Sh, bet vistiek kažkas kažkada sugalvojo ir gal turėjo kokį motyvą? Juk įdomu sižinoti? Žiūrėk, kiek daug dėmesio skiriama kamuoliui, jo naujom savybėm, lyginimui su ansktesniu ir pan. Dar daug dėmesio skiriama taisyklėm ir jų skirtingam traktavimui – dėl kortelių ir dėl nuošalių. tad kodėl nepaklausus apie skaičių? gal pakeisti reikia?

  Atsakyti
 7. D.Radzevičius Įrašo autorius(-ė)

  Pirmas kolega žurnalistas, kuris paskaitęs klausimą atsiuntė štai tokį atsakymą:
  Why are there eleven soccer players?
  Teams have eleven players because in the 19th century – when football was just beginning – classes at the English ‘public schools’ (which are really private schools) had ten pupils. Early games were often one class against another – so ten pupils plus the teacher makes eleven players.

  Atsakyti
 8. sh

  O kodel Lietuvos seime 141 narys?? O kodel kazkokioje taryboje butent tiek zmoniu.. Kodel krepsinyje buten 5 zaidejai. Man atrodo atsakymas paprastesnis nei gali atrodyti 🙂

  Atsakyti

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *