Dviračiai, savivaldybės ir Susisiekimo ministerijos PR'as

pagal | 2010/08/06

Olandijoje dviračiai - populiariausia susisiekimo priemonė

Man labai patinka prasmingos iniciatyvos. Štai rytoj Biržuose už patriotiškumą ir meilę gimtajai kalbai, kultūros tradicijų puoselėjimą, aktyvią kultūrinę veiklą jubiliejiniais Lietuvos tūkstantmečio metais, lietuviškų knygų garsinimą, indėlį į kokybiškesnės žiniasklaidos kūrimą 2009 metais Antano Macijausko vardo premija bus apdovanotas žurnalistas Juozas Šalkauskas.

Kolegos Juozo iniciatyvos – asmeninės, niekieno nestumiamos ir pernelyg „nepiarinamos”.

Tačiau pastaraisiais metais gausėja ir tokių iniciatyvų bei akcijų, kurių prasmė gal ir gera, tačiau efektyvumas, švelniai tariant, abejotinas. Viena iš tokių akcijų galėtų būti ir valdžios skatinimas į darbą vykti ne automobiliais, o dviračiais.

Dar kartą norisi patvirtinti, kad akcijos idėja yra tikrai graži. Bet…

Štai šiandien nutariau pasidomėti, kaip ši Susisiekimo ministerijos skatinama iniciatyva veikia rajonuose. Mano gimtojo Vilkaviškio rajono savivaldybė viešai interneto svetainėje pranešime spaudai „Į DARBĄ SKATINA VYKTI DVIRAČIAIS” praneša rajono gyventojams, kad rajono valdžia „iš Lietuvos Respublikos Susisiekimo ministerijos gavo raštą „Dėl darbuotojų skatinimo vykti į darbą dviračiu“.

Man kilo natūralus noras paskaityti visą pranešimą. Visų pirma, dėl to, kad jei jau rajono valdžia gavo tokį raštą apie gražią iniciatyvą ir nuo liepos 20 dienos iki šiandien tai yra pagrindinė rajono aktualija, tai, matyt, rajono valdžia kažkaip palaiko tą iniciatyvą. O gal net daugiau dviračio takų padarys. Gal dar ką nors gero pasiūlys rajono žmonėms.

Mano giliam liūdesiui Vilkaviškio rajono savivaldybės administracijos pranešime spaudai neradau nė menkiausios užuominos apie tai, kas realiai bus padaryta reaguojant į ministerijos pasiūlymą. Nei rajono mero koks pažadas ar paskatinimas, nei koks nors konkretus akcijos įgyvendinimo laikas. Net neparašyta, ar rajono valdžios žmonės kurią nors vasaros dieną į savo darbelį dviratukais važiuos. Nieko tokio nėra.

Tačiau yra beveik moksliškai (man atrodo, kad net idiotiškai) pateikta žinutė apie skatinimą vykti dviračiais į darbą ir pagrindines problemas, dėl kurių mažai kas tai daro. Toks tekstas man netgi labai panašus į viešą valdžios atsiprašymą ir pasiteisinimą, kodėl tais dviračiais beveik nevažinėjama:

„<...> viena iš pagrindinių problemų darbuotojams, norintiems į darbą vykti dviračiu, yra šios transporto priemonės laikymo infrastruktūros stoka darbovietėse. Svarbu, kad tokia infrastruktūra būtų saugi vagysčių ir nepalankių oro sąlygų atžvilgiu, kad būtų įrenginėjami dviračių takai, užtikrinamas saugumas ir pan.”

Pabandžiau šį tekstą išversti į žmonių kalbą. Jis turėtų skambėti maždaug taip:

„Dviračiais į darbą niekas nevažinėja, nes trūksta normalių dviračių takų, o darbovietėje nėra kaip ir kur tinkamai tų dviračių pasidėti. Maža to, lauke, kai lyga ar kepina saulė, palikti dviratį negerai. Be to, dviračius dar ir vagia. Todėl arba tai reikia kaip nors išspręsti, arba nieko su jokiomis akcijomis ir nebus.”

Na ir viršūne viso pranešimo spaudai apie skatinimą važinėti dviračiais galima laikyti paskutinį sakinį. Panašu, kad Vilkaviškio rajono savivaldybė jai skirtą Susisiekimo ministerijos rekomendaciją nutarė ne pati skaityti ir įgyvendinti, o parodyti rajono žmonėms:

„Ministerija informuoja, kad dviračių laikymo infrastruktūros rekomendacijas galima rasti Europos Komisijos „Pažangios energetikos Europai“ programos projekto PRESTO (Promoting Cycling for Everyone as a Daily Transport Mode) tinklalapyje: http://www.presto-cycling.eu/en/home.”

Rasti internete galima ir daugiau gerų rekomendacijų. Tik kilo paprastas klausimas – ką rajono valdžia darys su ta Susisiekimo ministerijos raštu primesta akcija?

P.S. Kad mano gimtojo rajono valdžia nėra vieninteliai taip paskelbę apie dviračių akciją, rodo ir kitų miestų praktika. Štai Šiaulių valdžia dar skurdžiau informuoja apie tą pačią akciją. O apie Palangos kurorto valdžios reakciją į ministerijos akciją „Palangos tilte” kolega Linas Jegelevičius rašo dar žiauriau: „apie sveiką gyvenseną ir ekologiško transporto propagavimą nevengiantis papostringauti Palangos meras Vytautas Stalmokas ant dviračio darbo metu sėdasi tik per dviračiams skirtas propaguoti akcijas.”

4 komentarai

 1. D.Radzevičius Įrašo autorius(-ė)

  Tai ji Olandijoje daryta, netoli Roterdamo, kur daug daug malūnų. Važiavome dviračiais daug ir smagiai -0Ir dar draugų kompanija buvo 🙂 Čia veiksmas vyko 2008 metais vasarą. Ir ten su dviračiais tikrai viskas patogiai padaryta 🙂

  Atsakyti
 2. 51.8

  Gali, Dainiau, pakomentuot nuotrauką? Chi
  Labai gi jau graži. 😀

  Atsakyti
 3. D.Radzevičius Įrašo autorius(-ė)

  pow, tai taip gali ir padaryti – dušą ir kokį kampą dviračiams. gal to pradžiai ir pakaktų?

  Atsakyti
 4. pow

  oij, šiek tiek klaidų tekste…
  kai dirbau, tai laikiau kabinete dviratį… bet, ne visi kabinetai tinkami, gi dar ir dušo ar bent uždaroje patalpoje esančios kriauklės reikia, ne tik infrastruktūros ir saugumo…
  geriau parašytų, kad atvažiuojantiems dviračiu leistų vėluoti :)))

  Atsakyti

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *