Kaip valdžia tariasi su žmonėmis? Diskusijų nėra, reikia tik pritarti

pagal | 2010/08/06

Valdžios gali būti atviresnė visuomenei

Lietuvoje valdžia, o ypač Seimas ir Vyriausybė, dažnai kaltinama, kad ji nesitaria su žmonėmis priimadmas naujus įstatymus. Paprastai sakoma, kad valdžia tik primeta savo valią. Dar sakoma, kad valdžia negirdi arba nenori girdėti žmonių. Tokių kaltinimų nė viena valdančioji dauguma nemėgo ir vis bandė gintis, kad ji visada yra atvira pasiūlymams ir tautos balsui.

Šį kartą pabandžiau sąžiningai patyrinėti bent jau Seimo „atvirumą”. Štai internetinėje mūsų Parlamento svetainėje yra tokia rubrika „Projektai, paskelbti visuomenei svarstyti”. Su šia rubrika mes galime labai lengvai susipažinti paspaudę vos vieną kompiuterio klavišą.

Deja, panašu, kad vasarą atsotogaujantis Seimas nelabai apie ką nori kalbėtis su tauta. Net svarstymui nedaug ką paliko. Tik vieną vienintelį Socialinių reikalų ir darbo komiteto kvietimą išreikšti savo nuomonę dėl Nacionalinio susitarimo dėl šeimai palankios aplinkos kūrimo.

Gražu, kad valdžia nori pasitarti apie palankios aplinkos kūrimą mūsų šeimoms. Net kai kurių idėjų ta tema turiu. Tačiau nei iš manęs, nei iš kitų pavienių Lietuvos gyventojų tokios idėjos, panašu, nebus priimamos. Ir nėra ką čia mums daug svarstyti. Mat, Seimo komitetas siūlo tik tris „tarimosi su visuomene” galimybes:

„Dėkojame VISIEMS, dalyvavusiems rengiant šį dokumentą ir KVIEČIAME iki š.m. spalio 1 d. išsakyti savo pritarimą Nacionaliniam susitarimui dėl šeimai palankios aplinkos kūrimo:
PARLAMENTINES POLITINES PARTIJAS kviečiame pasirašyti (be išlygų ar su jomis) Nacionalinį susitarimą Seimo Socialinių reikalų ir darbo komitete (Seimo III r. 612 kab., daugiau informacijos tel. Nr. (85) 239 6780).
VISUOMENINES ORGANIZACIJAS kviečiame pasirašyti Nacionalinį susitarimą Seimo Socialinių reikalų ir darbo komitete (Seimo III r. 612 kab.), prieš tai užsiregistravus telefonu Nr. (85) 239 6780. Be to, savo nuomonę galite išreikšti interneto svetaininėje, paspaudę šią nuorodą.
PAVIENIUS ASMENIS savo pritarimą Nacionaliniam susitarimui kviečiame pareikšti internetu, paspaudus šią nuorodą.”

Žodžiu, pavieniai asmenys gali tik pritarti arba ne, visuomeninės organizacijos dar gali ir nuomonę pareikšti internete. O partijos (ir tik parlamentinės) gali pasirašyti susitarimą arba net išsiderėti išlygas.

Kita vertus, suprantama, kodėl sunku svarstyti ir visiems Lietuvoje pasirašyti bet kurį Nacionalinį susitarimą. O ypač tokį, kuris susijęs su šeimos reikalais. Šiuo atveju labai teisingai pasakė Seimo Pirmininkė Irena Degutienė, dalyvavusi Nacionalinio susitarimo aptarime su visuomeninėmis organizacijomis. Ji pabrėžė, kad „valstybė negali kištis į normalų šeimos gyvenimą”. I. Degutienė taip pat pažymėjo, kad „politikai neturi moralizuoti ar bandyti nurodinėti žmonėms, kaip jie turi tvarkyti savo asmeninius santykius”.

Bet jei jau pradėjome visi kalbėtis apie aplinką šeimoms, tai dar teisesnis yra Seimo Socialinių reikalų ir darbo komiteto pirmininkas Jonas Dagys:

„Būdai ir priemonės stiprinti šeimą ir jos prestižą gali būti įvairūs ir gali kisti laike, bet svarbu išlaikyti bendrai sutartą kryptį, ko ir siekiama šiuo Nacionaliniu susitarimu.”

Štai po šių žodžių supratau, kad kol valdžia tarsis apie palankią aplinką šeimai prabėgs daug laiko, o ir mūsų visų supratimas apie šeimą yra skirtingas, todėl belieka susitarti tik dėl krypties. Lyg ir aiški mintis. Bet… Kokios bendros krypties, jei visi mąstome apie šeimą skirtingai? Todėl gal iš tiesų verta tik politikams diskutuoti, o mums patiems kurtis palankią aplinką savo šeimai: vaikų darželius, žaidimo aikšteles ir pan.?

4 komentarai

 1. Dainius

  Na kas gi čia prabilo – didžioji pamokslautoja Degutienė. Ta pati kur “Psichą” su “Raudona” tarkavo prieš n metų, o dabar jau, matai – negali nurodinėti, kaip tvarkyti asmeninius santykius

  Atsakyti
 2. Dainius

  Na kas gi čia prabilo – didžioji pamokslautoja Degutienė. Ta pati kur „Psichą” su „Raudona” tarkavo prieš n metų, o dabar jau, matai – negali nurodinėti, kaip tvarkyti asmeninius santykius 🙂

  Atsakyti
 3. 51.8

  Labas. Chi
  Dainiau, o kodėl tu neoptimizavęs savo wordpress’o? A?
  Galėtum kokį plug’iną, kad googl’as geriau bangas trauktų. 😀 😀
  Seimas. O ką Seimas? Seimas yra Seimas.

  Atsakyti

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *