Kada visuomeninis judėjimas tampa politika? Riba labai trapi

pagal | 2010/08/16

Šįryt gavau elektroninį laišką su pranešimu spaudai-kvietimu. Vėliau man net paskambino laiško autorius su prašymu pasirūpinti, kad sudalyvautų žiniasklaida ir žurnalistai šiame renginyje.

Kadangi Lietuvos žurnalistų sąjunga nėdalyvauja politikoje ir nėra politinė organizacija, todėl mandagiai pasiūliau tiesiogiai bendrauti su redakcijomis ir žurnalistais siunčiant jiems informaciją apie renginį. Tai yra kiekvienos redakcijos apsisprendimo reikalas, kiek, kaip ir kas nušvies tą renginį.

Tačiau šiuo atveju man pasirodė įdomi pati akcija ir jos tikslas(ai). Aš asmeniškai aiškiai ir nesupratau, ko konkrečiai siekiama šia akcija ir ar tai nėra tik PR triukas, kuriuo bus bandoma paskleisti visuomenei kokią nors koduotą mintį? Pvz., kad visi teisininkai yra niekšai ir jie yra klanas. Man, atvirai, pasakius, ši akcija labai panaši būtent į tokią „antiteisininkų” viešo nukryžiavimo priemonę.

Tokios mintys kyla atidžiai perskaičius patį pranešimo tekstą:

Dėmesio, palaikymo akcija
2010-08-14

Š.m. rugpjūčio 16 d., pirmadienį 13 val. renkamės prie LR Seimo į akciją. Čia Asociacija Jungtinis demokratinis judėjimas kartu su „Drąsiaus kelio” ir kitomis NVO sieks atkreipti visuomenės ir žiniasklaidos dėmesį į tai, kad teisėsaugininkų klanas pereina į atvirą puolimą prieš visuomenę ir ją atstovaujančius ir ginančius Seimo narius. Mat tą pačią dieną, 14 val. Seimo komisija, vadovaujama teisininko, socialdemokrato Juliaus Sabatausko svarstys Seimo narius: Saulių Stomą, Rytą Kupčinską, Gintarą Songailą, Aureliją Stancikienę ir Kazimierą Uoką už tai, kad, esą jie daro neteisėtą poveikį teisėsaugos organams.

Tuo tarpu mūsų, rinkėjų ir NVO atstovų nuomone, šie Seimo nariai atstovauja, gina visuomenės interesus ir išreiškia daugumos visuomenės valią ir nepasitikėjimą Lietuvos teisėsauga. Didžiausias neigiamas poveikis teisėsaugai daromas iš korumpuotų, nusikalstamų oligarchinių klanų pusės ir šito, deja, jokia Lietuvos valdžios institucija kol kas ‘”nemato” ir „negirdi”, o jeigu ir pakalba apie tai ir pakeičia prokuratūrų vadovus, bet ta pati nusikalstama teisėsaugos sistema, su sovietmečio tradicijomis ir to meto tardytojais išlieka.

Kviečiu prisijungti su savo atributika ir plakatais neabejingas mūsų visų likimui visuomenines organizacijas ir pavienius piliečius.

Pagarbiai,
Rūta Zabielienė, Kauno JDJ pirmininkė

Man kol kas sunku suprasti, kuo tokios akcijos virs vėliau ir ar dalis tokių judėjojimų ir „kelių” propaguotojų nebandys patekti į miestų tarybas ar Seimą? Gyvenimas parodys.

Bet kol kas vis tiek tokios akcijos labai panašios į politines rinkimines kampanijas, nes jau pareiškime vieni politikai išaukštinami, kiti smerkiami dėl veiklos, kuri jokių konkrečių rezultatų dar neparodė. Rezultato nėra, o vertinimas jau pateikiamas viešai.

6 komentarai

 1. D.Radzevičius Įrašo autorius(-ė)

  Sigitai, esame demokratinė šalis. Tiesa, jauna labai. Todėl ir valgome jos vaisius, dar nesunokusius visai ir tokisu jau rūgščius… Tai tik vienas iš pavyzdžių.

  Atsakyti
 2. sigitas

  o kokiam klanui Dainiau pats priklausai? Dar neįsirašei? Na nemadinga, oi nemadinga. Jei rimtai, tai tas kedžaijudis tik parodo, kokia ligota yra mūsų visuomenė, jei keletas visiškai amoralių prietrankų , susibūrę į rėksmingą gaują, štai jau porą metų traidiną visą šalies visuomenę ir jos teisėtai išrinktą valdžią. Kaip kokia bacila. Ir neatsiranda gi jėgos , kad visam tam padarytų galą. Na visiški impotentai.

  Atsakyti
 3. ernestinis

  Ne, pasirodo „visuomenini judejima” per placiai traktavau, pasak wikipedijos…

  Kietu vyruku su violetiniais marskineliais judejimas panasesnis pagal savo aprasyma i: Interesu grupe [http://en.wikipedia.org/wiki/Advocacy_group]

  …nei i visuomenini judejima [http://en.wikipedia.org/wiki/Social_movement].

  Atsakyti
 4. D.Radzevičius Įrašo autorius(-ė)

  Ernestini, politika gal ir galima vadinti, bet iš esmės tai jau yra riba, kai politikas siekia ir politinės valdžios. Tuomet jau tai nėra visuomeninis judėjimas.

  Atsakyti
 5. ernestinis

  Koks „visuomeninis judejimas” nera politika ?
  Toks kuris neturi itakos visuomenes gyvenimui ?
  Kaip tuomet jis yra visuomeninis ?

  Taigi atsakymas i antraste – kai tik judejimas tampa visuomeninis – tuomet jis tampa palitiniu.

  Nebent as traktuoju savoka „politika” par placiai…

  Atsakyti

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *