Kodėl stichijų metu trūksta informacijos? Kanalų daug, bet jie tinkamai neveikia

Iš kur laukti signalo apie nelaimes?

Šiandien Lietuvos radijo eteryje teko atsakinėti žmonėms štai į tokį klausimą.

Sveiki,
Norėjau parašyti keletą pastabų dėl praėjusio uragano, sinoptikų pavadinto škvalu. Mes gyvenam Varėnos rajono X kaime, labiausiai nukentėjusiame nuo stichijos Varėnos rajone.
<...> Kodėl žmonės nebuvo informuoti per masines informacijos priemones, kaip kad buvo daroma prieš Anatolijų? Kodėl neveikė LRT nė viena programa ir nieko nepranešė nieko žmonėms, kai prasidėjo „škvalas”? Juk jis neplito per keletą minučių, galima buvo įjungti radijo transliaciją, kaip kad būdavo blokados laikais?
Gyventoja X Y

Ne kažin ką gali atsakyti žmogui, kurio klausimas teisingas, logiškas ir net atsakymas beveik žinomas. Juk LRT pagal įstatymą gaivalinių nelaimių, epidemijų, nepaprastosios ar karo padėties atveju privalo skelbti Respublikos Prezidento, Seimo, Vyriausybės, Konstitucinio Teismo, Generalinės prokuratūros oficialius pranešimus.

Ar tokių pranešimų buvo stichinės nelaimės metu, ypač naktį? Ir jei net būtų buvę, LRT negalėjo radijo ar televizijos eteriu pranešti jų, nes dėl sumažinto biudžetinio finansavimo naktimis nėra įjungta net signalo.

Tačiau šį klausimą geriau galėtų pakomentuoti Seimo ir Vidaus reikalų ministerijos attsovai. Juk tai jie žino, kokios grėsmės mūsų saugumui gresia tokių nelaimių metu ir kam jie skirs milijonus, kad mes laiku gautume visą informaciją apie tokias nelaimes.

Štai Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) vadovas Arvydas Anušauskas pageidauja, kad būtų kuo sparčiau įgyvendintas efektyvaus gyventojų informavimo apie gresiančias gamtos stichijas projektas. Mane tai džiugina. Bet.. Koks tai projektas?

NSGK pirmininkas Arvydas Anušauskas pirmadienį susitiko su Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento (PAGD) direktoriaus pavaduotoju vidaus tarnybos pulkininku Vytu Kaziliūnu ir gavo informaciją apie padėtį po savaitgalį per Lietuvą praūžusios vėtros. Susitikimo metu A. Anušauskas kalbėjo, kad „reikia kuo skubiau realizuoti gyventojų informavimo apie gresiančius pavojus trumposiomis žinutėmis (SMS) projektą, už kurio vykdymą atsakingas PAGD”.

Anot komiteto vadovo, pirmi žingsniai, siekiant įdiegti naują sistemą, padaryti, bet reikia kuo skubiau išspręsti kai kuriuos iškilusius teisinius ginčus. „Šiuo metu apie grėsmes įspėjančių sovietinių sirenų kaimų gyventojai tikrai niekada negirdėjo ir neišgirs”, – pastebėjo A.Anušauskas.

Po tokių komentarų man belieka pridurti ir savo neprofesionalią nuomonę.

Visų pirma, man keistai atrodo nora sinformuoti žmones apie stichines nelaimes tik SMS. ką galima pasakyti ir kaip pranešti žmogui vien tik SMS apie nelaimęs konkrečioje vietoje ir kaip reikai elgtis žmogui. Juk SMS ir yra trumpoji žinutė, o skirtingų nelaimių metu vien elgesioi intsurkcija gali būti netrumpa.

Kita vertus, juk ir kvailiui turi būti aišku, kad turi veikti visi įmanomi kanalai, kuriais galima žmonėms pranešti apie nelaimes. Todėl turi veikti ir SMS, ir sirenos, ir radijas, ir televizija. Tik tuomet galima tikėtis gero efekto.

Vienos priemones (sirenos) tik įspėja apie tokią nors nelaimę, kitos (SMS) gali trumpai pasakyti apie nelaimės pobūdį ir kur ieškoti detalesnės informacijos, o kitos gali nuolatos tinkamai informuoti apie būtinas apsaugos priemones (radijo ar TV transliacijos). Todėl šiandien yra akivaizdu, jog artimiausiu metu turi atsakingos institucijos tinkamai įvertinti visų (ne)veikiančių kanalų, kuriais galima pasiekti gyventojus, būklę ir technines sąlygas šioms priemonėms tinkamai veikti. O tada jau imtis priemonių, kad kuo greičiau bent kuri iš priemonių imtų tinkamai veikti. Nes dabar, panašu, SMS dar neveikia, sirenos daug kur negirdimos, o radijas ir televizija naktimis tyli. Tai nuo ko reikia pradėti?

Aš siūlyčiau atnaujinti bent radijo ir televizijos signalą naktimis. Tam nereikia jokių teisinių priemonių. Reikia tik finansuoti signalo transliaciją. Ir tai tikrai yra pigiau nei naujos SMS sistemos sukūrimas.

15 komentarų

 1. Atgalinis pranešimas: Forex prekybos seminaras. 3. Plano kūrimas – 1 dalis | Become an e-Billionaire!

 2. D.Radzevičius Įrašo autorius(-ė)

  Jona, „išprotėjęs” telefonas tikrai gerai – niekur nedingsi, teks aiškintis su juo, kos jis nori. Tačiau jei nėra elektrosgalim a dar priminti ir kitą dalyką – žmonės automobilyje dažnai klausosi radijo, dabar ir nešiojamųjų imtuvų visokių yra ir pan. beje, mobilusis telefonas leidžia taip pat radijo klausytis. Todėl vis tiek manau, kad turi stichinių nelaimių metu veikti kuo daugiau įvairių kanalų informacijai perduoti.

  Atsakyti
 3. joana

  Na, visų pirma reiktų pasidomėti kas ta „cell broadcast technologija”. O ji leidžia vienu metu išsiųsti tą pačią žinutę visiems tam tikroje teritorijoje esantiems abonentams tiesiai į telefonų ekranus. Taigi, tokiu atveju nebūtų nei perkraunami tinklai, nei kainuotu žinučių siuntimas.

  Kai ši info pasiekia gavėją, mobilusis telefonas „išprotėja” – automatiškai įjungia nustatytą garsinį signalą. Tad nori nenori iš miegų žadins kol neperskaitysi.

  Dar reiktų atkreipti dėmesį, kad tai nėra paprasta SMS, į tokį pranešimą telpa iki 9000 ženklų, t.y. visa info apie grėsmės pobūdį ir instrukcija kaip elgtis.
  O dėl kitų perspėjimo priemonių – puiku…Tik čia reiktų priminti, kad vėjas nelaimės regione ne tik stogus plėšė ir medžius vartė, sutriko elektros tiekimas. Taigi, šiuo atveju pakrautas mobilusis -patikimesnė priemonė 🙂

  Atsakyti
 4. D.Radzevičius Įrašo autorius(-ė)

  Sigitai, ir vėl esi įžvalgus. Manau, kad jau dabar mobiliojo ryšio operatoriia kovoja dėl tos paslaugos teikimo. O norinčių gauti valstybės užsakymus bus vis daugiau.

  Atsakyti
 5. sigitas

  dainiusrad – investuos kokius 50 limonų. Plačiajai visuomenei (tiksliau „žiniasklai”) bus pretekstas paverkti dėl švaistomų lėšų.

  Atsakyti
 6. dainiusrad

  bet valdzia stumia tik sms projekta. Kol kas. Gal rudeni susirinkes Seimas pagalvos ir nutars investuoti i visa sistema o ne pavienius sms ar pan.

  Atsakyti
 7. Mindaugas T.

  Idomu ir tai, kad kiek teko girdėti apie projektą SMS žinutėmis yra, kad siunčiant spec. žinute ji pasieks ekraną net jei ir telefonas yra išjungtas 😉 Čia tikriausiai ir prasidėjo teisinės problemos…

  Atsakyti
 8. pow

  oij, apie tas sirenas, tai jų net Vilniuje kai kuriose vietose nesigirdi 🙂

  Atsakyti
 9. pow

  reikia nepamiršti, kad ne visi moka tas SMS perskaityti… geriausia, kad bent radijas veiktų, be TV jau kaip nors.

  Atsakyti
 10. D.Radzevičius Įrašo autorius(-ė)

  Sigitai, su tuo sutikti galima iš principo. Bet… Štai tas pats PAGD savo interneto svetainėje turi puikų konsultacijų skyrelį, kaip reukai alegtis neialmių metu. Kodėl negalima tomis dienomis, kai prognozuojami blogi orai, škvalai ir pan, paleisti per teliką ir radiją tuos perspėjimus? Juk atsarga gėdos nedaro.

  Atsakyti
 11. sigitas

  na kaip sakė per TV vienas specialistas ( o jais tikėti , kaip žinome , jokiu būdu negalima,nes jie visi melagiai) tokių reiškinių kaip škvalas numatyti ir tuo labiau apie juos perspėti neįmanoma, nes jie susiformuoja per kelias akymirkas ir trunka tiek pat.

  Atsakyti
 12. D.Radzevičius Įrašo autorius(-ė)

  Rromai, tokį klausimą pateikė radijo klausytoja, o ne žurnalistas. Tai žmogaus nuomonė, kaip jis vertina tą škvalą. O jo klausimo tolimesnė dalis suijusi su inoformacijos trūkumu. Manau, kad kartais neprošal būtų žmones viešai ir nuraminti, kad nėra jokio uragano, bet įspėti apie gresiantį bet kokį kitą pavojų.

  Atsakyti
 13. Rromas

  Mieli zurnalistai, pries kalbant/rasant apie dalykus, kurie nelabai aiskus paskambinkite profesionalams, siuo atveju meteorologams.
  O siaip jau reikia skirti uragana (kuris susidaro uz n km jo kelias daugmaz zinomas ir pan.) nuo skvalo…

  Atsakyti

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *