Aludariai renkasi užsakomuosius straipsnius. Kodėl?

pagal | 2010/08/16

Šiandien buivo išplatintas pranešimas „SIC Gallup Media/TNS: Aludariai produktų komunikacijai renkasi užsakomuosius straipsnius”, kurio esmė labai aiški – aludariams patrauklūs užsakomieji straipsniai, populiariai vadinami „zakazucha”.

Pasak pranešimo, didžiąją dalį alų gaminančių ir juo prekiaujančių įmonių produkcijos komunikacijos spausdintose žiniasklaidos priemonėse, t. y. apie 30 proc., sudaro užsakomieji straipsniai. Teigiama, kad visa alaus produktų reklama, įskaitant ir užsakomuosius straipsnius, sudaro 93,3 proc. visos aludarių komunikacijos ir tik 6,53 proc. tenka įprastiems žurnalistiniams straipsniams.

Tokie rezultatai, pasak pranešimo, gauti tyrimų kompanijai „SIC Gallup Media/TNS LT“ atlikus specialų tyrimą. Tyrimo metu buvo nuolat stebimi ir analizuojami šių metų antrojo ketvirčio komunikacijos bei reklamos monitoringo duomenys iš 40 skirtingų pavadinimų leidinių.

Man šiuo atveju įdomus dar keli klausimai:

1. Kas ir kodėl užsakė tyrimą apie aludrius ir kodėl nėra tyrime kalbos apie stipriojo alkoholio pramonės komunikaciją?
2. Kokia yra aludarių pozicija šiuo klausimu ir kodėl jie vis dar naudoja „zakazucha” vadinamą komunikacijos priemonę?
3. Ką mano vartotojų teises ginančios organizacijos apie tokios komunikacijos buvimą viešoje erdvėje?


20100816_TNS_Aludariu komunikacija

Kadangi viešoje erdvėje kol kas neradau atsakymų nė į vieną mano iškeltų klausimų, pamaniau, jog verta papildyti tekstą štai šiomis Lietuvos aludarių garbės kodekso nuostatomis:

„Komercinė komunikacija – reklama bei kita rinkodaros komunikacija, skirta vartotojams ir skleidžiama per žiniasklaidą, lauko reklamą, etiketes, pakuotes, internetą įskaitant pardavimo skatinimo akcijas prekybos vietoje bei renginių rėmimą.
Komercine komunikacija nelaikoma: nereklaminė informacija, bei veiksmai, pranešimai spaudai, valdžios institucijoms ar visuomenei, edukacinio pobūdžio žinios apie saikingo/atsakingo alaus vartojimo reikšmę ir panašiai”.

9 komentarai

 1. ernestinis

  O as maniau kad jeigu reklama, tai turi buti uzsakymo numeris…

  pasirodo tekste uztenka pasakyti „parengta pagal …” ir tuomet numerio nebereikia (?)

  Cituoju paties teksta:
  „Maža to, įstatymas įsakmiai reikalauja, kad reklama būtų aiškiai atpažįstama pagal pateikimo formą. Jei tikėtina, kad reklamos vartotojai visuomenės informavimo priemonėje skleidžiamos reklamos dėl jos pateikimo formos gali neatpažinti, tokia reklama turi būti pažymėta žodžiu „Reklama“.”

  Kodel siam straipsniui pastarojo kriterijaus netaikai?

  Atsakyti
 2. D.Radzevičius Įrašo autorius(-ė)

  Ernrstini, ar skaitei patį tekstą? Taigi ten aiškiai nurodoma, kad jis parengtas pagal pranešimą spaudai. iš esmės jis beveik identiškas. Štai citata:

  „„Švyturys-Utenos alus“ geriamąjį vandenį „Vichy Classique“ pradėjo pilstyti į naują specialiai negazuotam vandeniui sukurtą butelį „AquaPure“. Į naująjį butelio sukūrimą, kurio gamybos teisės užpatentuotos visoje Europos Sąjungos teritorijoje, bendrovė investavo 0,5 milijono litų, sakoma pranešime spaudai.”

  Atsakyti
 3. Kestutis

  Šiaip, VŽ ir neturi spausdinti zakazuchos, nes laikraštis skirtas verslininkams/vadybininkams. Aludariams aktualiausia masinė žiniasklaida.

  O štai, kad Delfi nespausdina, gerbiu 🙂

  Atsakyti
 4. vytas

  Dainiau,

  pakedenk klausimą ir tokį, kodėl žiniasklaida tą zakazuchą transliuoja? Parodyk nors VIENĄ LAIKRAŠTĮ apart VŽ, kas to nedarytų… Pradėkim nuo savęs, mielieji 🙂

  Atsakyti
 5. Kestutis

  Elementarna, Vatson.

  Zakazuchos daug, nes visuomenei nėra aktualu alaus naujienos. Kas neaktualu visuomenei, tas nedomina ir žiniasklaidos.

  Sprendimas? Dėmesį reikia nusipirkti. Paprasta ir aiškiai pamatuojama. Tačiau neefektyvu.

  Manau, kad anksčiau ar vėliau aludariams reikės pasukti galvą, kaip kurti pridėtinę vertę visuomenei. Ir tokią, kuri būtų pastebėta ir „apdainuota” žiniasklaidos.

  Kam įdomu, sufleruoju: „duonos ir žaidimų” 🙂
  http://archyvas.vz.lt/news.php?id=3581104&strid=1050&rs=0&ss=&y=2009%2003%2031

  Atsakyti

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *