Politinės koalicijos Lietuvoje – be vertybių? Panašu, kad taip

pagal | 2010/10/15

Visuomenės nuomonės ir rinkos tyrimų centro „Vilmorus” direktorius Vladas Gaidys teigia, kad partijų jungimasis į koalicijas yra be ideologinių pagrindų, atsitiktinis, o politikų pasitikėjimas savimi ir būsimų vietų skaičiavimas — nepagrįstas.

Na o kad visai mums linksma būtų, V. Gaidys pasiūlė paties sudaryti politikų-apgavikų sąrašą:

„Seimo narių dalyvavimą savivaldos rinkimuose savo pavardėmis puošiant partijų sąrašus pavadino paprasčiausia rinkėjų apgavyste.”

Nėra ką čia daug ir pridurti. Galime tik priminti „įdomesnes” dabar veikiančias savivaldybių koalicijas. Pvz., Vilniuje, praėjusį penktadienį dėl naujo mero tarėsi konservatorių, liberalcentristų, socialdemokratų, Liberalų sąjūdžio ir Rusų sąjungos atstovai. Dar yra ir Nepriklausoma frakcija. Koalicija nors į karą eiti gali – kairieji, dešinieji, centristai ir rusai.

O štai Kaune veikia dar gražesnė Sėkmės koalicija. Nors ją lydi ir daug nesėkmių. Čia valdančiojoje koalicijoje yra 21 tarybos narys iš 41: septyniolika Tėvynės Sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų, du Lietuvos liberalų sąjūdžio ir du partijos „Jaunoji Lietuva“ nariai. Beje, dar vasarą nuo paramos kolacijai pasitraukė socialdemokratai. Tada konservatoriai sutarė su „Tvarkos ir teisingumo“ frakcijos nariais, kad šie rems koaliciją. Tačiau už tokią „paramą” „tvarkietei“ Loretai Kekienei duotas vicemerės postas. Dar pridėtas ir administracijos direktoriaus pavaduotojo postas Algirdui Verbickui.

Taip dirba didieji miestai. O mažesniuose yra mažiau įdomu – kai nėra jokių koalicijų, tai žinai, kas valdžioje ir kokios jų vertybės. Ir bet kada gali patikrinti, ar laikosi savo vertybių, nes dangstytis už koalicijos pečių nėra kaip.

Nejučiomis pradedi suprasti, kodėl kai kuriose savivaldybėse žmonėms nereikia tiek daug dėmesio skirti partijų pavadinimams ir ideologijai – svarbu, kad darbą dirbtų o ne nuolat tik pliurptų ir kaskart tik postus dalintųsi.

Todėl, pvz., Šalčininkų rajone su valdžia viskas aišku. Čia daugumą turi Lietuvos lenkų rinkimų akcija – 20 tarybos narių. Kitos partijos teturi vos 5 vietas taryboje. O štai Pagėgiuose partija Tvarka ir teisingumas turi Taryboje 13 vietų iš 21. Irgi viskas aišku.

6 komentarai

 1. D.Radzevičius Įrašo autorius(-ė)

  Regi, vistiek visi, kas nori viską čia skaito. Tai gali drąsiia rašyti, jei turi ką jiems pasakyti 🙂

  Atsakyti
 2. Regis

  Neturi – geras apibendrinimas. Bet ar jie taip ir elgiasi? Bet jau čia per aukštai pakilom, sako, kad galima skaudžiai kristi.

  Atsakyti
 3. Regis

  Partijos ar konservatoriai? 🙂 (bijo paleisti)

  Beje, konservatorių nenupirktas meras V.Navickas labai gerai parodo kokia „gera” dabartinė tvarka. Apskritai arba partijos susipras arba gelbėtojų paieškos tik stiprės. Net VSD su visokiomis kliūtimis to potvynio nesustabdys.

  Atsakyti
 4. D.Radzevičius Įrašo autorius(-ė)

  Regi, partijos bijo paleisti savo įtaką 🙂 Ir nuolat gąsdina, kokie nesąmoningi žmonės ir akip juso apgaus tieisogiai renkami merai. Dar sakoma, kad visi balsai bus nupirkti.

  Atsakyti
 5. Regis

  Man asmeniškai apskritai keista kai savivaldybių lygyje ieškomos kažkokios mistinės politinės doktrinos. Ar konservatoriai ar socialdemokratai nėra jokio skirtumo, iš principo mieste turi tvarkytis ūkininkai (ne žemės). Doktrininės politikos reikia ieškoti Seime. Manau, kad su laiku rinkėjai labai aiškiai atskirs savivaldybės reikalus nuo valstybės ir atitinkamai formuos savo reikalavimus ir pageidavimus renkamiems atstovams. Prognozuoju, kad savivaldybės rinkimuose partinė priklausomybė pasidarys nebesvarbi. Ir savaime aišku partinės koalicijos nebe atrodys egzotiškomis ar neteisingomis. Tiesiog bus svarbus galutinis rezultatas. Beje šį procesą paspartintų tiesioginiai merų rinkimai. Gal tada partiniai sąrašai savivaldybėse apskritai nebetektų prasmės. Nes dabar pagal sąrašą savivaldybių rinkimuose Seimo partijų fone patenka daug egzotikos. Ir ta egzotika vėliau visiems brangiai kainuoja.

  Atsakyti

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *