O gal visgi Lietuva – ne Marijos žemė?

pagal | 2010/10/19

Ar Lietuvoje iš tiesų nėra valstybinės religijos?

Šiandien dienraštis „Šiaulių kraštas” paskelbė, kad Ventos (Akmenės rajonas) bažnyčia, nepajėgianti atsiskaityti su statybininkais už atliktus darbus, paprašė savivaldybės skirti lėšų, nes už skolas gali būti išvaržyta.

Perskaitęs šią žinią jau kelintą kartą pasijutau gyvenantis kreivų veidrodžių karalystėje. Kodėl? Todėl, kad mūsų valstybėje formaliai nėra valstybinės religijos ir valdžia su relgija yra atskirtos. Bent jau taip skelbia Konstitucija. Deja…

Todėl vėl prisiminiau krikščioniškos minties, kultūros ir visuomenės laikraštyje „XXI amžius” Marytės Gustainienės publikuotą straipsnį „Lietuva – Marijos žemė”. Štai citata iš straipsnio:

„Žmogus, ieškodamas užtarimo ir išsigelbėjimo, pasitikėjo Dievo meile ir gailestingumu. Užtarėja ir visų rūpesčių išklausytoja tapo Švč.Mergelė Marija. Lietuviai ją ypač garbina ir myli, nes tiki, kad visų skundų bus išklausyta, ašaros nušluostytos ir skausmas numalšintas.”

Šiame kontekste keistai skamba kolegų paviešintas bažnyčios „skausmo numalšinimo” atvejis. Ventos bažnyčios statytojai negrąžina daugiau kaip 200 tūkstančių litų UAB „Akmeresta“ už atliktus statybos darbus.
O štai bažnyčios klebonas Kęstutis Zybartas, pasak „Šiaulių krašto”, dėl skolų kol kas nesulaukia tikinčiųjų pakankamaos paramos ir kaltina sunkmetį. Esą dėl jo statybos rėmėjai nebepajėgia paaukoti anksčiau pažadėtų pinigų.

Kaip sakant, bala nematė to sunkmečio. Gal parapijonys tikintieji ir galėtų suaukoti? Juk jiems statoma bažnyčia. Deja, pasak laikraščio, klebonas tikisi ne mergelės Marijos ir jos garbintojų tikinčiųjų malonės. Jis mano, kad parapijos bėdos turėtų rūpėti visiems (ne vien tikintiems) rajono gyventojams. Todėl dvasininkas net išsiuntinėjo laiškus rajono Tarybos nariams prašydamas lėšų iš rajono biudžeto. Kodėl ne bažnyčios hierarchams?

Štai kaip viskas paprasta. Kaip žinia, Ventos bažnyčia laikoma Lietuvos vardo tūkstantmečio bažnyčia – pernai tai buvo vienintelė Lietuvoje pastatyta bažnyčia. Taigi, prieš tūkstantį metų nuo krikščionybės gynėsi lietuviai kalaviju. Po tūkstančio metų šiai progai „atšvęsti” pastatyta bažnyčia. O dabar lietuviai nenori jai aukoti pinigų. Todėl bažnyčia elgiasi labai paprastai – prašo valdžios pagalbos.

Gal ir keistai atrodys mano pamąstymai, bet ir tais laikais bažnyčios vadovai bandė tautą apkrikštyti paprastuoju būdu – ne tieiosgiai eidamį į žmones, bet per šalies valdovus. Panašu, kad niekas nepasikeitė – jei žmonėms nereikia bažnyčios, tuomet viskas nutinka kaip senais gerais laikais – valdžia ir religija yra arčiau nei mums atrodo. O Konstitucija kol kas dėl to tyli. Ir skundų dėl Konstitucijos pažeidimų rašytojai tyli. Gal niekas ir neparašys. Tai gal pagaliau keiskime Konstituciją?

8 komentarai

 1. D.Radzevičius Įrašo autorius(-ė)

  Regi, ir apie valdovų rūmus rašo ir kalba. Gal tik nematei :-0 O bažnyčia ir atsigrojimas čia niekuo dėti. Ar bandei užčiuopti esmę?

  Atsakyti
 2. Regis

  Ypatingai iš paskutinio visuotinio gyventojų surašymo viskas matosi. Tamsta (Donatui G.), matyt atliekat tikėjimo namų lankysenos stebėseną. Turit patikimų duomenų kiek lankančiųjų (praktikuojančių) ir kiek tikinčiųjų apskritai yra.

  Aš tik stebiuosi kaip ši amžina tema neišsisemia. Valdovų rūmuose šviestuvai po 33 tūkst. statomi ir pan. tylu ramu, čia kažkokia bažnyčia paprašė pinigų Konstitucijos pažeidimas aukščiausiame lygyje.

  Atsakyti
 3. Donatas G.

  Man tai įdomu, ką dabar darys Vyriausybė 🙂 ar skirs eilinį kartą pinigų iš rezervo fondo? Iš to iš tiesų ir pasimatys, ar Lietuva – Marijos žemė. Nes kad Lietuva nėra tikinčiųjų Marija žemė – tai matyti iš prasto parapijiečių aktyvumo.

  Atsakyti
 4. Regis

  Beje, kartais susidaro įspūdis, kad kai žurnalistams ne kokia nuotaika ir neturi ant ko išsilieti (dėl baimės, ne noro ir t.t.) žodžiu kai yra tikrai rimtų šalyje problemų o jie kaži kodėl tyli, tai atsižaidimas ant bažnyčios ir tikinčiųjų reikalų kažkaip keistai kompensuoja kažką. Gal savigarbą?

  Tai tik mano nuomonė. Kas be ko.

  Atsakyti
 5. Regis

  Dainiau, diskutuota N kartų. Kad ir pas A.Račą. Formaliai nėra valstybinės religijos, realiai ji yra. Maža to yra didesnė dalis visuomenės save identifikuojančiais Romos katalikais (tie duomenys įv.). Todėl tų žmonių interesų atstovavimas įvairiausiais lygiais yra pakankamai suprantamas, logiškas ir pateisinamas. Ką sunku suprast tai kai periodiškai atsiranda koks teisingas žmogus ir pasiėmęs į rankas LR konstituciją bando išvaryti tikėjimą Dievu. Švelniai tariant naivu, rimčiau paanalizavus galima rast pagrindą psichoanalitikams padirbėti su tuo žmogumi. Yra kaip yra. Yra tokia visuomenė, ji ne vienalytė kaip kam nors prisiskaičius Konstitucijos norėtųsi.

  Atsakyti
 6. Skaitytojas

  jei banzcia atleista nuo mokesciu, nera jokios elementarios apskaitos, kodel ja reikia remti is biudzeto? Jei as esu kitos realigines bendruomenes narys ar isvis netikintis, kodel tureciau remti tokia statyba. Ne paslaptis, kad ir kunigelis nera is tu taupiuju, zinom kaip megsta linksmas kompanijas, ir i velnio lasus nespjauna. Galetume prisiminti istorija, kodel buvo iskeltas is Taurages rajono 🙂

  Atsakyti

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *