Žurnalo "IQ" redaktorius neįtiko savininkams. Kodėl?

pagal | 2010/11/02

Šiandien iš mėnraščio „IQ“ vyriausiojo redaktoriaus pareigų atleistas Vladimiras Laučius.

Apie tai šiandien sužinojau iš savų šaltinių. Kiek vėliau apie tai pranešė ir lrytas.lt. Todėl galime jau viešai kalbėti ne tik apie tokio sprendimo pasekmes leidiniui, bet, visų pirma, apie priežastis, kuriuos ir nulėmė tokį akcininkų sprendimą.

Prisiminkime šių metų vasarį – tada viešai buvo paskelbta, jog žiniasklaidos bendrovei „Intelligent Media“ pasirašius naują bendradarbiavimo sutartį su Didžiosios Britanijos prestižinio savaitraščio „The Economist“ leidėjais, kultūros žurnalas „Miesto IQ“ tapo politikos, ekonomikos ir kultūros žurnalu „IQ. The Economist“. Žurnalo vyriausiuoju redaktoriumi buvo pakviestas dirbti politologas Vladimiras Laučius.

Su malonumu skaičiau Vlado viešai žarstomus pažadus dėl šio leidinio perspektyvų:

„Drįsčiau teigti, kad žurnalas „IQ. The Economist“ išsiskiria skaitytojui patraukliai pateiktomis analitinėmis temomis, jų įvairove ir publikacijų skaičiumi. Žurnalo medžiaga pateikiama gyva ir nesudėtinga kalba, nevengiant ironijos bei satyros, tačiau nepataikaujant bulvariniam skoniui ir orientuojantis į skaitytoją, kuris skaityti moka ir mėgsta. Analitinius straipsnius papildo išsami infografika, o subtilaus humoro prieskonio suteikia karikatūristų piešiniai.“

Atkreipiu dėmesį, kad šioje citatoje nėra nė žodžio apie politiką ir verslą bei vertybines leiidnio nuostatas. Viskas tik apie formą ir šiek tiek apie turinį.

Na o pasak lrytas.lt, redakciją paliekantis kolega Vladas „teigia esąs labai nustebęs dėl tokio sprendimo, nes jokių profesinių priekaištų nebuvo sulaukęs, todėl galįs tik spėlioti, kad tam įtakos galėjo turėti jo kritiški tekstai apie valdžią”.

Pabandžiau paskaityti keletą paskutinių Vlado Laučiaus tekstų apie valdžią. Vien naujienų portale tokių tekstų šį rudenį buvo ne vienas. Štai pateikiu bent kelto jų pavadinimus.

V.Laučius. Spalio revoliucija, žvaigždės, politika, amžinybė
2010 spalio mėn. 15 d.
V.Laučius. A.Kubiliaus valdžios saulėlydis
2010 spalio mėn. 11 d.
V.Laučius. Kremliaus žvaigždė ant Gediminaičių stulpų
2010 rugsėjo mėn. 20 d. 10:49
V.Laučius. Ištroškę pozityvo
2010 rugsėjo mėn. 16 d.
V.Laučius. Devyniolika metų be rusiško komunizmo
2010 rugpjūčio mėn. 19 d.
V.Laučius. Kodėl R. Gudaičiui užkliuvo T. Venclovos mintys?
2010 liepos mėn. 29 d.
V.Laučius. Kodėl blankaus veido LSDP kopia reitingais?
2010 liepos mėn. 22 d.


Iš visų minėtų publikacijų man asmeniškai kritiškiausia dabartinės valdžios atžvilgiu buvo publikacija apie A. Kubiliaus valdžios saulėlydį. Negi tai pasaktino leidinio savininkus kaip nors išsigąsti ir pabijoti sugadinti santykius su valdžia? nneoriu tikėti. O aš dar šiandien citavau Vladą ir jo įžvalgas apie vertybes ir moralę.

Man asmeniškai keistas šis atleidimas atrodo ir dėl to, kad būtent naujausiame IQ žurnale buvo išspausdintas mano laiškas redakcijai. Laiške nerimavau dėl žiniasklaidos savininkų savivalės ir noro savo leidinius naudoti ne viešiesiems interesams, o tik savo asmeniniams interesams tenkinti.

Gali būti, kad šis atvejis irgi toks. Tuomet sutapimas žiaurus. Toks pat kaip ir visas gyvenimas.

Bet kuriuo atveju labai tikiuosi, kad Vlado viešas kalbėjimas apie atleidimą ir viešas savininkų psrendimo paaiškinimas išsklaidys bet kokias abejones dl žurnalo leidėjų netinkamų sąsajų su verslu ar politika.

Beje, „IQ” savininkų argumentai turi būti įtikinami. Jei tokių nebus, tuomet viskas aišku – šis žurnalas yra socialiai neatsakingas. Tikrai jo nebeskaitysiu ir jam savo laiškų bei straipsnių daugiau nebesiųsiu.

9 komentarai

 1. sigitas

  Dainiua, paskaityk paskutinę savo įrašo pastraipą „Beje, “IQ” savininkų argumentai turi būti įtikinami. ….. ir t.t. „Ar reikėtų suprasri, kad iš Laučiaus argumentai neturėtų būti įtikinami?. Jei ne , tai pats su Laučiumi nebesisveikinsi?

  Atsakyti
 2. D.Radzevičius Įrašo autorius(-ė)

  Artūrai, sutinku su tavimi, kad dabar, kai yra viešas paaiškinimas, galima rintkis du kelius – arba pasitenkinti šiuo paaiškinimu, arba kreiptis į teismą, jei manoma, kad buvo kokie pažeidimai.
  Tačiau bet kuriuo atveju faktas yra tirkas – Vladas neįtiko. Priežastys gali būti ir ktios, bet tikrai nemanau, jog paskubėjau su išvadomis. Išvada tiksli – neįtiko. O dabar jau galima aiškintis tikrąsias priežastis.

  Atsakyti
 3. D.Radzevičius Įrašo autorius(-ė)

  igitai, o kur skubėti ?:-) Labai norėčiau tik vieno – skaidrumo žiniakslaidoje. Aš pats v is dar manau, kad žurnalistika yra viešoji gėrybė. Ir kol ji tokia bus, turime vadovautis skaidrumo ir aiškumo principais. Jei redaktoriui kyla ( net viešumoje apie tai pasakoma), kad gali būti kažkoks susidorojimas dėl valdžios kritikos, tuomet turi būti aiškaii pasakyta, kaip ir kas yra iš tikrųjų.

  Atsakyti
 4. Artūras Račas

  Dainiau, ir aš manau, kad gal kiek skubi. Ir savo įrašo pavadinimu demonstruoji išankstinį nusistatymą.

  Gali būti, kad Tu teisus.

  Bet gali būti, kad viskas yra kiek kitaip.

  Man asmeniškai, pavyzdžiui, labai juokingai skamba teiginiai, kad privačios bendrovės savininkai ką nors atleido už valdžios kritiką. Dar juokingiau tai girdėti iš V.Laučiaus lūpų – lyg jis būtų A.Kubilius ir jo vyriausybės nekritikavęs iki ateidamas dirbti pas J.Garbaravičių.

  Beje, IQ The Economist atstovai štai kaip aiškina situaciją:

  „Sprendimas atleisti vyriausiąjį redaktorių buvo labai nelengvas, nes V. Laučius yra tikrai talentingas mąstytojas ir pastabus politinio gyvenimo apžvalgininkas. Visiška netiesa, kad sprendimas priimtas dėl V. Laučiaus pažiūrų ar kam nors spaudžiant.

  V. Laučiaus pažiūras puikiai žinojome, jį kviesdamiesi į labai atskingas pareigas ir suteikėme jam kūrybinę laisvę. Atsisakyti V. Laučiaus pareigų nuspręsta dėl darbo tvarkos pažeidimų. Apmaudu girdėti V. Laučiaus tvirtinimą, kad jam toks sprendimas buvo netikėtas – vasaros pradžioje jis buvo įspėtas, jog darbo drausmės pažeidimai, trukdantys darniam visos redakcijos darbui, nebus toleruojami. Tačiau, panašu, jog įspėjimas nepadėjo.

  Tikrai linkime V. Laučiui sėkmės ir tikimės, kad jis suras savo nišą lietuviškoje žiniasklaidoje, tačiau kartu apgailestaujame dėl tikrovės neatitinkančių jo teiginių apie atleidimo iš darbo aplinkybes, privertusiu viešai į juos sureaguoti.”

  Dabar jau V.Laučius turėtų apgailestauti, jei šiei teiginiai neatitinka tikrovės. O gal net kreiptis į teismą, kaip, pavyzdžiui, J.Butkevičienė.

  Žurnalistų Sąjunga, neabejoju, V.Laučiui tikrai suteiktų visą reikiamą pagalbą.

  Atsakyti
 5. sigitas

  Dainiau, visiškai su tavim nesutinku (eilinį kartą) . Lietuviškoje viešojoje erdvėje tvirtai ir giliai įsišaknijo nuostata , kad valdžia (nesvarbu kokia)yra tik tam , kad ją sumaltumei.Tokia kritika vardan kritikos. Tokie žodžiai , kaip „manau”, „man atrodo”, „mano nuomone” tapo svetimybėmis. Visi pasidarė ekspertais. Šiandien apie krepšinį, rytoj apie ekonomiką, poryt apie užsienio politiką. Ir visur tie patys veidai.Ir apie viską savimi pasitikinčiu, kategorišku, pašiepiančiu tonu – matai kokie neišmanėliai tie visi valdžiažmogiai, maža to dar ir visi vagys. Analitikai vietos nebeliko. Išskirčiau gal tik Girnių, bet jau čia vakarietiškos tradicijos. Taigi , ervėje , kaip aš vadinu, vien šūdmaliai (pardon). Laučius vienas iš jų. Manau, IQ akcininkams tai nesunku buvo pastebėti. Todėl man šis atvejis gal net kiek optimizmo įkvepia. Gal pagaliau.

  Atsakyti
 6. Regis

  tai gi ne žiniose pagrindinis plovimas vyksta. Šiaip čia kažkuria dalimi ironija.

  Atsakyti
 7. Regis

  Paaiškinimai bus standartiniai – netenkino darbas. O jeigu bus norinčių kapstytis giliau tai bus porcija š. ant V.Laučiaus galvos netinkami santykiai su darbuotojais, prasti rezultatai ir t.t. Žodžiu vieni formalumai.

  O šiaip kai pagalvoji, kad jau turėjom pora mirčių pievose su neišgertais degtinės buteliais, tai atleidimas dar ne gyvenimo pabaiga. Vat ką su TV3 padaryti, kad jie nustotų plaut valstybės (= valdžios) pamatus?

  Atsakyti

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *