Ar gali LRT žurnalistikos standartai būti kaip BBC? Tikiu, kad gali

pagal | 2010/11/02

Šiuo metu LRT Taryba rengia naują visuomeninio Lietuvos transliuotojo strategiją, kuri turėtų įsigalioti nuo 2012 metų. Nors šį dokumentą tikimasi parengti tik kitų metų pradžioje, tačiau jau dabar vyksta diskusijos tarp kolegų, koks gi turi būti visuomeninis Lietuvos transliuotojas.

Žinoma, man labiausiai rūpi žurnalistika. Rūpi jos standartai: kaip žurnalistai renka informaciją, kaip ją tikrina, kaip ją viešina, kaip laikosi aukščiausių etikos standartų, kas tai užtikrina. Domina ir jų kūrybinė potencija bei gebėjimas prisitaikyti prie naujų technologinių pokyčių.

Todėl šiandien ir vėl užmečiau akį į Didžiosios Britanijos visuomeninio transliuotojo BBC interneto svetainę. Be tradiciškai įdomių pasaulio naujienų nutariau pasižiūrėti, ką gi apie savo ateitį rašo patys BBC darbuotojai.

Štai BBC Global News direktorius Peter Horrocks dar spalio 11 dieną viename renginyje kėlė tokį klausimą:

Pasaulis keičiasi …
Ar ir mes turime pasikeisti? Ir kokia yra globali BBC misija šiame sparčiai besikeičiančiame pasaulyje?
Nustatyti aukštus žurnalistikos standartus? TAIP
Būti švyturiu nepriklausomiems transliuotojams? TAIP
Ar mes galime pasiūlyti pagalbą ir paramą kitiems? TAIP
Bet aš taip pat manau, kad mes ir toliau galime būti pirmaujančiu transliuotoju pasaulyje ir nebūtinai būti pernelyg dominuojančiu, o siūlančiu būti tikrais partneriais mūsų auditorijai ir kitoms žiniasklaidos organizacijoms. Mūsų auditorija ir pasaulis gyvena pokyčiais ir mūsų santykių su jais pobūdis turi pasikeisti.

Pasaulis iš tiesų keičiasi. Kas savaitę pasiekiančios naujienos apie pokyčius komercinės žiniasklaidos rinkoje verčia vis labiau susirūpinti, kaip tokiu pat švyturiu ir kelrode žvaigžde kaip BBC pasaulyje Lietuvos žurnalistikai gali būti visuomeninis transliuotojas LRT.

Kaip žinia, iki šiol LRT savo misiją formuluoja taip: Lietuvos nacionalinis radijas ir televizija – patikimiausias ir moderniausias Baltijos šalių visuomeninis transliuotojas. LRT misija apibrėžiama taip: Teikti Lietuvos visuomenei tikslią, objektyvią ir subalansuotą informaciją, kokybiškas šviečiamąsias, kultūrines ir pramogines programas, sudaryti prielaidas darniam vystymuisi, demokratijos plėtrai bei atviros visuomenės vertybių įsitvirtinimui Lietuvos Respublikoje.

Misija graži ir gal net visai įmanoma. Žinoma, tam reikalingos ir kai kurios sąlygos. Siekdama strateginių tikslų ir misijos įgyvendinimo, Lietuvos radijas ir televizija viešai deklaruoja, kad savo veikloje vadovaujasi tokiais veiklos principais ir vertybėmis:

• žodžio, kūrybos ir sąžinės laisvė,
• nepriklausomybė,
• objektyvumas,
• nešališkumas,
• teisingumas,
• tikslumas,
• sąžiningumas,
• pagarba visuomenės interesams, jos vertybėms, moralės normoms,
• pagarba žmogaus orumui, asmens teisėms, privačiam gyvenimui,
• informacijos išsamumas,
• asmeninė atsakomybė,
• savireguliacija,
• tolerancija,
• nuomonių įvairovė.

Atvirai pasakius, nė vienos iš šių vertybių atsisakyti tikrai neverta. Bet verta rimtai kalbėti, kaip jas išsaugoti ir apginti.

2 komentarai

  1. Regis

    Labai geras pastebėjimas apie BBC. Aš pvz. niekaip neatsistebiu kada bus pastebėtas V.Pugačiausko atitikimas BBC standartams. Ypatingai kaip žurnalisto. Įsijungi žinias ir nejučiomis perkeliamas į analitinę laidą su labai aiškiomis vedančiojo pažiūromis. Aš suprantu, kad Lietuvoje žurnalistais dirba kas tik nori ir šiuo atveju politikos mokslų magistras ne pats blogiausias variantas. Bet gi turėtų žiniose egzistuoti kažkokia etika ir ne būt peršama blogas – geras vienpusė pozicija. Tai tik konkretus pavyzdys. Nors bendras vaizdas nėra blogas (mano galva).

    Atsakyti
  2. marius

    Dainiau, pirma reikia apmąstyti orientyrus kur tos vertybės, o tu jau kalbi kaip išsaugoti ir apginti. Jeigu popieriaus lapą su šiais lozungais įdėsi į seifą juk nebus tai vertybių išsaugojimas.

    Atsakyti

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *